Προς το περιεχόμενο

Μιλάμε για τρελό δίλημμα (αγορά κιθάρας!!!!)


mc06060

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα προβώ άμεσα σε αγορά κιθάρας και, δυστυχώς, για μένα δεν έχει κατασιγάσει μέσα μου ένα δίλημμα που προέκυψε τις τελευταίες μέρες.

 

Πρώτη επιλογή http://www.thomann.de/gr/fender_deluxe_roadhouse_strat_mn_aw.htm

Δεύτερη επιλογή http://www.thomann.de/gr/epiphone_sheraton_II_bk.htm

 

Εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι:

 

ΔΕΝ έχω καμία αυταπάτη ότι βρίσκονται κοντά τα δύο όργανα. Πρόκειται για μέρα με τη νύχτα διαφορά. Το blues/blues rock στυλ, όμως, το έχουν και οι δύο.

 

Με τη strat, από τη μια, είμαι εξοικειωμένος καθότι η παλιότερη κιθάρα μου είναι αυτή http://www.thomann.de/gr/fender_squier_stratocaster_standard.htm την οποία όμως έχω για χρόνια, τώρα με έναν SD hot rails τον οποίο και χρησιμοποιώ κατα κόρον καθότι οι αλλοι δύο στοκ μαγνήτες δεν την πολυπαλεύουν. Άρα ο humbucker ήχος μου είναι κάτι οικείο αν και αμφιβάλλω πόσο θα μοιάζει με το humbucker της sheraton.

 

Για να βγάζει ένα νόημα το post θα αναφερω τα πλεονεκτήματα που βρίσκω στα δύο όργανα και όποιος θέλει ας περάσει να αφήσει μια γνώμη (by the way ευχαριστώ πολύ τους audiokosta και sakisep για τις κατιδίαν συμβουλές).

 

Fender strat:

κιθάρα που θα τη βγάλω από το κουτί και θα κάτσει κατευθειάν στα χέρια μου καθότι το σχήμα της και τα specs της γενικά μου είναι οικεία.

Μαγνήτες που με γοήτεψε το bite τους όταν τους δοκίμασα (σε Fender Am.Special) και με χαρακτηριστικό ήχο στα γκάζια.

Αρκετά όμορφη και πολύ στυλάτη(μπρος τα κάλλη τι ναι ο τόνος όπως έχει πει κι ενας πωλητής  ;D )

 

Epi sheraton:

Κατι το καινούργιο κι άρα μια πρόκληση για μένα.

Γλυκός ήχος.

Πάρα μα πάρα μα πάρα πολύ όμορφη και πάρα μα πάρα πολύ στυλάτη (ισχύει το ίδιο με παραπάνω).

 

Η βοήθεια που κυρίως θέλω αφορά αφενός στο μεγάλο ζήτημα του value for money (ποιόττα κατασκευής κλπ) και της ευελιξίας (καθότι δεν αγοράζω απο μία κιθάρα το χρόνο) κι επίσης σε συγκεκριμένες επιφυλάξεις που έχω και για τις δύο. Για τη μεν fender το αν θα χρειαστώ διπλό στη γέφυρα για κάτι που μπορεί να φτάσει μέχρι τα όρια του stoner (αν κι εκεί πετάς ένα κιλό fuzz κι έλυσες το θέμα ;D ) και για την άλλη το αν θα κάνει feedback με τη βρώμα (δεν είχα ευκαιρία να τη δοκιμάσω με λίγο βαρύ overdrive).

 

Η σύνοψη είναι ότι μ' αρέσουν κι οι δύο πολύ αλλά πρέπει να κρατήσω μία. Και η ερώτηση είναι ποια από τις δύο πιστεύετε ότι θα κάλυπτε περισσότερο έναν παίκτη.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γνώμη μου...βάλε neck και middle στη στρατ σου και ένα καλό σετ ηλεκτρικά. Ρίχτης και ένα καλό σετάπ αν το χρειάζεται. 

Και αγόρασε τη sheraton :)

 

Θα έχεις έτσι δύο "ετοιμοπόλεμες" κιθάρες, τελείως διαφορετικής φιλοσοφίας η κάθε μία.

:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου...βάλε neck και middle στη στρατ σου και ένα καλό σετ ηλεκτρικά. Ρίχτης και ένα καλό σετάπ αν το χρειάζεται.  

Και αγόρασε τη sheraton :)

 

Θα έχεις έτσι δύο "ετοιμοπόλεμες" κιθάρες, τελείως διαφορετικής φιλοσοφίας η κάθε μία.

:)

 

+φωνώ 100%

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει και αυτό σαν ιδέα...και δε με χαλάει, ούτε και το Squier στο headstock. Απλά δεν ξέρω αν θα έχω όντως δύο ετοιμοπόλεμες κιθάρες η μιάμιση. Γενικά η standard της Squier είναι πιο πάνω από τις "φτηνές" Affinity και Bullet. Αλλά από την άλλη κι Deluxe Roadhouse είναι μια "πραγματική" strat καλύτερη από τη Squier ακομα και με αλλαγμένους μαγνήτες. Αλλά και πάλι... (αν ήξερα ότι είναι τόσο ψυχοφθόρο να πάρεις μια κιθάρα δε θα το έκανα  ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν μου έβαζαν "το μαχαίρι στον κρόταφο" και "το πιστόλι στο λαιμό" ??? ??? και έπρεπε να διαλέξω μία, θα σου έλεγα ότι η fender είναι πιο multi-purpose guitar από την Sheraton .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ψηφίζω fender. Είναι καταπληκτικό όργανο με απίστευτο μπράτσο , πολύ καλούς μαγνήτες και look που σκοτώνει!

Την sheraton δεν την έχω δοκιμάσει αλλά με ένα αλλο σκαφάκι επιφον που έχω παίξει σε πρόβα κοντά σε ενισχυτή με αρκετό Gain δε μαζεύεται. Για στονερ δε θα την προτιμούσα.

Στην πρώτη ερώτηση έδωσες την απάντηση μόνος σου αν και θα μπορούσες χαλαρά να κάνεις τραμπα τον hot rails στην roadhouse και να έχεις τον ιδιο ογκο και ήχο που έχεις συνηθήσει στη bridge θέση. Η κιθάρα παντως είναι φοβερή και μεγάλο upgrade από squier (την πήρε ενας φιλος για τον ίδιο λόγο) αλλά το κακό είναι οτι δεν θα βρεις πουθενά να την δοκιμάσεις Αθηνα. Ελπίζω να βοήθησα.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κακό είναι οτι δεν θα βρεις πουθενά να την δοκιμάσεις Αθηνα. Ελπίζω να βοήθησα.

 

Ισχύει ότι δεν τις φέρνουν στην Ελλάδα, δεν ξέρω γιατί, και μάλιστα τις κακολογούνε και γι'αυτό το λόγο. Αλλά νομίζζω ότι η American special είναι αρκετά κοντά στην DR, οπότε γενικά έχω μια εικόνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέει ο Pascal. Η Squier θα είναι μια χαρά με τις αλλαγές - και την έχεις συνηθίσει κιόλας. (K)Sheraton με τη μία.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα τετοια να ναι τα διληματα σου φιλαρακο,δινουν ζωη! ;)

Στρατ ειναι κυριως οι πανω μαγνητες.O στραγαλατοι,που θελουν δαχτυλο και ψυχη.

Αν θελεις και..πως το πες?Στοουνερ?

Παιξε με τον κατω..Μια χαρα Στοουνιλα θα βγει αν εχεις καλον ενισχυτη.

Παρε την στρατ λοιπον.

Καλη και για μεταλ... ;D

Καλη αγορα σου ευχομαι!

 

YΓ:Το ''στυλατη'' σε μπερδεψε...Αστο,στυλατες πρεπει να ναι οι γυναικες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέει ο Pascal. Η Squier θα είναι μια χαρά με τις αλλαγές - και την έχεις συνηθίσει κιόλας. (K)Sheraton με τη μία.

 

Η αληθεια είναι ότι το χω σκεφτεί κι αυτό παλιότερα και μάλιστα σκεφτόμουν για κάποιους lace sensor μαζί με τον hot rails για έναν πιο μοντέρνο feel, μιας κι η sheraton έχει το όλο vintage στυλ κι έτσι να χω κατα κάποιον τρόπο δύο επιλογές. Απλά η DR, όπως λέει κι ο freerock (ευχαριστώ για τις ευχές  ;) ) είναι όργανο μια σκάλα πιο πάνω από τη Squier, όπως και να το κάνουμε...Κι εκεί είναι που γίνονται όλα μπάχαλο στο κεφάλι μου  :( ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου