Προς το περιεχόμενο

1958 Les Paul VOS Vs 1959 Les Paul VOS


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρόνια Πολλά!!

 

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_1958_plaintopvoswc.htm

 

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_1959_vos_ft.htm

 

Γνωρίζει κανείς τι διαφορά έχουν οι ανωτέρω κιθάρες που κάνει τη δεύτερη να είναι ακριβότερη κατά 2000 περίπου Ευρώ????

Γνωρίζω ότι έχει flame maple top αλλά κάτι τέτοιο σε πρώτη ύλη κοστίζει άντε 30 ευρώ παραπάνω και πολλά λέω!! Είναι κάτι άλλο που μου διαφεύγει ?? Πχ προσφορά ζήτηση disireability κλπ κλπ??

 

Ευχαριστώ για τις συμμετοχές !

 

Καλή χρονιά !

 

Αργυταρ

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γνωρίζω ότι έχει flame maple top αλλά κάτι τέτοιο σε πρώτη ύλη κοστίζει άντε 30 ευρώ παραπάνω και πολλά λέω!! Είναι κάτι άλλο που μου διαφεύγει ?? Πχ προσφορά ζήτηση disireability κλπ κλπ??

 

Ευχαριστώ για τις συμμετοχές !

 

Καλή χρονιά !

 

Αργυταρ

 

Ακριβώς γι΄αυτό το λόγο.Μην μπάινεις στη διαδικασία πόσο κοστίζει τό κάθε τι γιατί δεν θα βγάλεις άκρη.Και κάτι ακόμα:Σχετικά πρόσφατα έκανε έφοδο το FBI στη Gibson και κατασχέθηκαν μεγάλες ποσότητες ξυλείας.Σε λίγο καιρό θα τρίβεις τα μάτια σου με τις τιμές και το που θα φτάσουν...(Άτιμοι οικολόγοι...)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες να βάζανε στη ζούλα Βραζιλιάνιοκο τριανταφυλλόξυλο στα μανίκια?? τότε να πάρω καμιά παλιά historic να σκάει καλύτερα πχ 2002 κλπ κλπ (αν και νομιζω οτι και σ αυτες οι τιμες δεν πεσαν ιδιαιτερα!!)

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο και να μας φαίνεται περίεργο, η Gibson εκτός από την πολύ καλά ομολογουμένως, καλή κατασκευή και προσοχή στην λεπομέρεια που χαρακτηρίζει την σειρά V.O.S, πουλάει ήχο. Είναι ίσως παράξενο αλλα και μεγάλη αλήθεια αλλιώς παίζει η 1958 και αλλιώς η 1959. Σίγουρα είναι πιο "επιθυμητή" η 59, και σίγουρα έχει ένα ποσοστό που αναλογεί στην αξία (φυσικά μόνο αυ΄τοί το ξέρουν αυτό) όμως σίγουρα πρόκειται για 2 ποιοτικότατα όργανα. Ως κάτοχος της 58 είμαι υπέρ του δέοντος ευχαριστημένος. Πραγματικά απίστευτη Les Paul, με 59 είχα την χαρά να παίξω μόνο ακουστικά και όχι σε ενισχυτή, και μάλιστα σε 59 limited. Εντάξει απλά σε ακουστικό επίπεδο η κιθάρα ήταν αλλου. Κρίμα που δεν την άκουσα σε amp. Ναί υπάρχει διαφορά και μάλιστα μεγάλη. Μην ψάχνουμε στα υλικά και στις εργατοώρες.... είναι ο ήχος και μάλιστα με μεγάλη διαφορά.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι διαφορετικό και το feel του μπράτσου. Είναι ελαφρά λεπτότερο (της '59).

Δεν έχω παίξει με V.O.S. που να μοιάζει η μία με την άλλη, όπως επίσης και οι historic μου δίνουν άλλη αίσθηση (από τις V.O.S) και στο παίξιμο αλλά και στον ήχο.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως αν είναι κανείς να δώσει τόσα χρήματα καλύτερα να εφαρμόσει το ''try before you buy'' ....

ένας φίλος πρόσφατα πήρε μια '59 και μάλιστα μεταχειρισμένη (2002) και μου είπε ότι δοκίμασε τουλάχιστο 10 ίδιες για να βρει αυτή που ήθελε και όλες έιχαν κάποιες διαφορές μεταξύ τους....

 

ισχύει ότι οι historic είναι κάπως καλύτερες ή ειναι hype?

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα bookmatched flame maple top μπορει να κοστιζει στην gibson και 600 ευρω γιατι ειναι ΥΠΕΡΣΠΑΝΙΟ

 

 

30 ευρω διαφορα εχουν οι epiphone plus top και plain top που εχουν veneer και ΟΧΙ

 

flame maple top...

 

αν θες να παρεις τετοιο οργανο καλυτερα να μην το παρεις απο το θωμα

 

www.marksguitarloft.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα bookmatched maple top 5A  κάνει στο ebay από 35 έως 120 ευρώ και μάλιστα πλανιαρισμένο έχω ήδη χρησιμοποιήσει σε χειροποίητη Les Paul και έχω ένα ακόμη που κάθεται που έκανε 40 ευρώ με τα έξοδα αποστολής!! Εν πάσει περιπτώσει ένα gibson custom όργανο σίγουρα είναι διαφορετικό από κομμάτι σε κομμάτι οπότε ...try before you buy...και σε τέτοιες εποχές μάλλον είμαστε για bye bye ... θα δείξει !

Αν έχει κανείς γνώμη για την gold top VOS σε σχέση με την 59 και την 58 θα βοηθούσε! Μπορώ να πω ότι η gold top μου αρεσει πιο πολυ απο την 58 (οχι η dark back) αλλά η 59 είναι φοβερο φετιχ... αλλά και πανάκριβη... με τόσα λεφτα παίρνεις μια fender jaguar του 63 σε καλή κατάσταση.... άλλο το ένα άλλο το άλλο...ή έναν two rock ενισχυτη! ή κανα δυο custom shop strats...

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες να βάζανε στη ζούλα Βραζιλιάνιοκο τριανταφυλλόξυλο στα μανίκια??

 

Off the record στο επιβεβαιώνω... ;) Αν έχεις $8,000+ στη φτιάχνουν anyday...

 

Οι "άντρες με τα μαύρα" της την πέσανε γιατί στην ουσία "ξέπλενε" απαγορευμένα είδη ξυλείας μέσω τρίτων εταιρειών.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου