Προς το περιεχόμενο

1958 Les Paul VOS Vs 1959 Les Paul VOS


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Yπάρχουν και κούφιες VOS (οι chambered reissues) και πολλοί λένε ότι ακούγονται καλύτερα από τις solid ;)

 

 

 

ενας απο αυτους ειμαι και εγω..... ;D

 

η καλυτερη LP που εχω ακουσει ηταν μια chambered 54 reissue με P90 & WRAPAROUND TP.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ευτυχως που ειστε ψαγμενοι ολοι και τα τσεκαρετε ολα  ;D

 

λοιπον οι vos εχουν απλα μια διεργασια στα ακολουθα: stopbar tailpiece, bridge, pickup covers. ΟΛΑ τα κομματια νικελ δλδ πανω στην κιθαρα.

 

ουδεμια σχεση εχει το φινιρισμα.

παρτε και το trailer... 99% μαρκετινγκ ειναι και καινουργια ταμπελα για να απομακρυνθουν απο τις για ΠΟΛΛΟΥΣ κακες historics  :)

αν πουλαγαν με το κουταλι δεν θα τις αλλαζαν ονομα :)

(γιατι ΜΟΝΟ ονομα αλλαξαν και τιποτε αλλο  ;D )

 

 

2008-Gibson-Custom-shop-Historic-1959-VOS-usa-electric-guitar.jpg

 

 

οπως βλεπετε δεν μιλαμε για δραματικη αλλαγη απλα τα νικελ ειναι λιγο πιο ''ματ'' ειδικα στα pickup covers.

 

αν δεν σας αρεσει το VOSαρισμα, μπορειτε να χρυσοπληρωσετε τις 50th anniverssary που ειναι ΟΛΟΙΔΙΕΣ με τις VOS αλλα λιγο πιο ακριβες και με γυαλιστερα νικελ

 

 

 

 

 

για το θεμα chambered non chambered υα χω πει και στον πασκαλ, ηχητικα καλες κιθαρες υπαρχουν και στις δυο κατηγοριες. πολλοι προτιμουν την πρωτη γιατι ετσι ειναι ιστορικα accurate και αλλοι την δευτερη γιατι εχουν προβλημα μεσης η δεν θελουν να αποκτησουν.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές οι Historic & VOS έχουν καλύτερη ποιότητα από τα reissues μοντέλα που ειχε κανει στο παρελθον η Gibson (βλεπε heritage 80). H διαφορά Historic & VOS ειναι στο φινιρισμα. Η 57αρα, 58αρα και 59αρα έχουν διαφορετικό χέρι, τουλάχιστον έτσι λέει η εταιρία. Επειδή έχω πιάσει αρκετές στα χέρια μου και στο ενισχυτή έχω να πώ ότι επιασα 57αρα που ήταν κουτσουρο και άλλη ίδια (57αρα, ιδια χρονια) και ήταν καταπληκτική. Έπιασα 59αρα που ήταν μουγγη και 58αρα που ακουγόταν πολύ καλύτερα από 60s original. ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΗΝ ΠΙΑΣΕΙΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ, ΝΑ ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΕ AMP. ΚΑΘΕ ΚΙΘΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ. Φιλος έδωσε $8000 για να παρει μια 59αρα Billy Gibbons από το ebay, όταν του ήρθε έκλεγε με μαυρο δάκρι γιατι η κιθάρα έπαιζε χειροτερα από μια φτηνοκιθαρα των 500€. Οταν δινεις τοσα λεφτα εχεις απαιτησεις, αρα πρέπει να τις πιανεις στα χερια σου.

Δυστυχώς εμεις οι παντρεμένοι έχουμε και περιορισμούς στο χώρο και στην ποσότητα. Αν θελετε περισσότερες πληροφορίες, με χαρά να βοηθήσω (όσο μπορώ και για όσα ξέρω κι έχω ψάξει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κανείς να πάει σε μεγάλο κατάστημα πχ musicstore και να δοκιμάσει όλες τις VOS gibson και να πάρει αυτή που του "κάθεται" καλύτερα και παιχτικά αλλα και ηχητικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και μπορει ειναι κανονικα καταστηματα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μη το γελατε...Οταν καποιος σκοπευει να δωσει τοσα λεφτα για ενα οργανο και υπαρχουν τετοιες διακυμανσεις μεταξυ μοντελων, δεν ειναι καθολου παραλογο να πας εξωτερικο για να εχει δυνατοτητα δοκιμης πολλων κιθαρων. Ισα ισα, ειναι ιδιαιτερα συνετη σαν κινηση θα ελεγα.

Δεν ειναι αναγκη να πας στην αλλη ακρη του πλανητη, τα μεγαλα μαγαζια της γερμανιας διπλα ειναι και τα εισητηρια/ξενοδοχεια για 2-3 μερες μπορουν ευκολα να σου βγουν γυρω στα 300 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μη το γελατε...Οταν καποιος σκοπευει να δωσει τοσα λεφτα για ενα οργανο και υπαρχουν τετοιες διακυμανσεις μεταξυ μοντελων, δεν ειναι καθολου παραλογο να πας εξωτερικο για να εχει δυνατοτητα δοκιμης πολλων κιθαρων. Ισα ισα, ειναι ιδιαιτερα συνετη σαν κινηση θα ελεγα.

Δεν ειναι αναγκη να πας στην αλλη ακρη του πλανητη, τα μεγαλα μαγαζια της γερμανιας διπλα ειναι και τα εισητηρια/ξενοδοχεια για 2-3 μερες μπορουν ευκολα να σου βγουν γυρω στα 300 ευρω.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω και σκοπεύω αυτό ακριβώς να κάνω!! Διαμονές μηδέν και εισιτήρια κλεισμένα από μήνες πριν!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κανείς να πάει σε μεγάλο κατάστημα πχ musicstore και να δοκιμάσει όλες τις VOS gibson και να πάρει αυτή που του "κάθεται" καλύτερα και παιχτικά αλλα και ηχητικά;

 

Έχε υπ΄όψη σου το εξής:Συνήθως οι "σαβούρες" καταλήγουν σε "μεγάλα" καταστήματα.Επαναλαμβάνω,συνήθως. (βλέπε Guitar Center,Thomman,Musicstore και πάει λέγοντας...)

 

Τα καλύτερα κομμάτια (και αισθητικά και ηχητικά) πάντα προορίζονται για την Ασιατική αγορά και κυρίως στην Ιαπωνία.Ω ναι,όσο απίστευτο και να σου ακούγεται...

 

 

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου