Προς το περιεχόμενο

Παίζοντας με το riffworks


gmoll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακούστε το και πείτε μου την γνώμη σας.Thanks! :)

 

Για την ηχογράφηση έχει χρησιμοποιηθεί:Ibanez rg2570,toneport ux2,gearbox και φυσικά το riffworks.

Riffworks είναι ένα πρόγραμμά εγγραφής και επεξεργασίας που συνεργάζεται με άλλα line 6 προιόντα και έτσι σκέφτηκα να γράψω μερικά riiffs χρησιμοποιώντας το instant drummer για τα τύμπανα και να τα ανεβάσω.Κάθε σχόλιο δεκτό!! :) ;)

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gmoll θα πρεπει να διαβασεις και να κατανοησης το θέμα μίξη.Το κομματι που ποσταρες πρωσοπικα δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι "καλο" η "κακο" γιατι απλα παιζουν ολα "μαζι" και δε ακουγετε τπτ.

Φτιαξε τουλαχιστον λιγο τα volume των καναλιων σου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα μόνο κιθάρες και ντραμς διαθέτει το κατάστημα!! ;D ;D

Δεν ξεχωρίζουν οι solo κιθάρες από τις ρυθμικές εννοείς?

Είναι θαμμένα τα ντράμς?

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Νικόλα.. ;)

Είναι δύσκολοι καιροί για κιθαρίστες  :) :)

Μάλλον δίνω υπερβολικό βάρος στο τί παίζω και δεν αφιερώνω καθόλου χρόνο στο πως βγαίνει αυτό,γιατί για εμένα που το χω παίξει ακούγονται καθαρά και οι δισολίες και τα ρυθμικά.Θα ξαναπροσπαθήσω...

Γενικότερα πάντως το συγκεκριμένο πρόγραμμα δίνει βάρος στην αμεσότητα του να γράφεις φράσεις γρήγορα και να ακούς χωρίς να εμβαθύνει στην τελειότητα της τελικής μίξης ή πόσο μάλλον του mastering.Χωρίς να το λέω σαν δικαιολογία,αλλά είναι αλήθεια οτι μπορείς να φτιάχνεις γρήγορα λουπες και να γράφεις ιδέες που πολλές φορές στην προσπάθεια της μίξης στερείσε τον αυθορμητισμό σου..Ισως πάλι,εγώ να το παράκανα.. ;D

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τυχαίνει να είμαι και εγώ κάτοχος του UX2 απλά να πω πως το Riffworks δεν είναι τίποτα άλλο από ένα προγραμματάκι για να γράφεις ριφάκια και γενικώς ιδέες οπότε μην έχουμε και μεγάλες απαιτήσεις από αυτό. Σίγουρα μπορείς να παίξεις με volume, pan κτλ αλλά θα ήταν καλύτερα να το κάνεις με κάποιο DAW όπως Cubase, Protools, Sonar, Ableton όπου έχεις περισσότερες δυνατότητες. Όσο για το παίξιμο μια χαρά σε ακούω μιας και εγώ είμαι απλά ένας ερασιτέχνης που ακόμα παλεύει να πιάσει ακκόρντα ! Οι καιροί δεν είναι καθόλου δύσκολοι για κιθαρίστες..... Αν έλεγες σε κάποιον πριν 5-10 χρόνια ότι μέ ένα κουτάκι σαν το Toneport και ένα PC μπορείς να κανεις όλα αυτά τα πράγματα σίγουρα θα σε έλεγε το λιγότερο θεοπάλαβο  :D.

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σάκη μου σ αυτό που λες έχεις δίκιο,αλλά πραγματικά πιστεύω πως αν κάτσω μισή ή μία ώρα πάνω σε ένα riff,φτιάχνοντας δυναμικές,eq και όλα τα άλλα καλούδια των daw θα χάσω τις μισές φράσεις που έχω στο μυαλό μου την ώρα που παίζω.Και ξαναλέω πως δεν είναι δικαιολογία αυτό!Περίμενα αρνητικά σχόλια για την μίξη γιατί δεν κάθομαι να ασχοληθώ μαζί της.Από την άλλη,αν αυτό κάνει το ό,τι παίζω να ακούγεται θολό ή ασαφές θα το ξαναματακούσω και θα το ξαναφτιάξω! :) ;) (εκεί κόλλαγε το "δύσκολοι καιροί.."). :) ;)

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα γράφεις οτι εναι να γράψεις και μετα τα χωνεις στο Daw και φτιαχνεις σταθμες και αν χρειαζετε και λιγο EQ αλλα αφου τελειωσεις οτι έχεις γράψει.Δεν ειπαμε να κανεις υπερπαραγωγή απλα να ακουγονται όλα οπως νομιζεις οτι πρέπει συμφωνα με τα γουστα σου, αλλα να ακουγονται ολα.Αλλωστε και τα 2 που προανεφερες :

Δεν ξεχωρίζουν οι solo κιθάρες από τις ρυθμικές εννοείς?

Είναι θαμμένα τα ντράμς?

και με ρωτησες

τι έννοω δειχνουν οτι αντιλαμβάνεσε αυτα τα λίγα και απλα που χρειάζονται για ενα πιο καλό ακουστικό αποτελεσμα...

Και γω που στα λέω δεν είμαι κανας ειδικός...Κιθαρίστας που την παλεύω και γω με την τεχνολογία είμαι... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτό που κάνει το riffworks το έχει και το Sonar σαν standard (και πιστεύω πως κάπως γίνεται και στα άλλα προγράμματα) οπότε συνιστώ αλλαγή προγράμματος για να μην κουράζεσαι ! Σίγουρα όλοι ερασιτέχνες είμαστε αλλά αφού γίνεται και πιο εύκολα η δουλειά γιατί να μην το προτείνουμε?

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου