Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη λυχνιων σε Twin reverb,προτασεις.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετε!

 

Με μεγαλη μου τυχη ο παππους μου, επειτα απο πολλα παρακαλια μου εδωσε τον Twin reverb που ειχε στο υπογειο και δεν χρησιμοποιουσε πλεον  Grin. αυτο εγινε πριν 10 χρονια στα 15 μου. Ομως οι λυχνιες εχουν να αλλαχτουν

απο το 78 Roll Eyes η μπορει και καθολου οποτε ηρθε η ωρα τους. Αυτες που εχει απο τοτε ειναι:4 Sylvania 6l6gc και οι διπλοτριοδες ολες της RCA. Εχω παρατηρησει οτι ο ενισχυτης εχει ατονησει αισθητα και θελω να τις αλλαξω.

Εχω βαλει στο ματι τις Groove tubes 6l6GE και τις 6l6S. Τις εχετε ακουσει?

Εκτος απ αυτες τι αλλο προτεινετε? Το χρημα δε με νοιαζει{δεκα χρονια τα μαζευα Grin Grin}

 

Ευχαριστω...

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ωραίο δώρο σου έκανε ο παππούς!  :D

 

Οι αγαπημένες μου λυχνίες, για Fender Twin BF & SF, αυτή τη στιγμή είναι οι TungSol RI 6L6GC. Θα σου πρότεινα TungSol και για τις μικρές!

 

Καλό είναι να σκεφτείς σύντομα και για ένα recapping (αλλαγή των ηλεκτρολυτικών πυκνωτών) του ενισχυτή και ένα σωστό "service". Θα γίνει καινούργιος και θα κρατήσει άλλα τόσα χρόνια.

 

Μεγειά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον εκανα recaping με audio caps απο TAD και ηταν σαν να πηρα καινουριο ενισχυτη οταν τον

ακουσα ;D Ευτυχως γνωριζω απο αυτα και τα φιαχνω μονος μου...

 

Ξεχασα να αναφερω οτι τον θελω μονο για καθαρα κ πολυ headroom.

 

 

Ευχαριστω...

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταπληκτικο ευρημα!

 

εγω παιζω τον δικο μου με TAD 6L6 και κενταει...

 

τις προενισχυτριες μπορεις και να μην τις αλλαξεις, εκτος αν εχουν θεμα. Σιγουρα ο phase inverter (η τελευταια "μικρη" διπλα στις "μεγαλες") θα θελει αλλαγη.

Αν θελεις ντε και καλα "παλια λαμπα" για εκει, μπορεις να "κλεψεις" την 12AX7/7025 που οδηγει το κυκλωμα του tremolo (vibrato Fenderιστί) γιατι δεν εχει καμια ηχητικη δουλεια. Εκει βαλε μια της πλακας που απλα να λειτουργει σωστα.

 

σηκωσε και καμια φωτο να δουμε...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχως γνωριζω απο αυτα και τα φιαχνω μονος μου...

 

ε τοτε ψαξου τουλαχιστον να τροποποιησεις το κυκλωμα του bias σε Blackface spec.

 

Οντας του 78 αν θυμαμαι καλα θα πρεπει να εχει το CBSικο bias και master volume.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε τοτε ψαξου τουλαχιστον να τροποποιησεις το κυκλωμα του bias σε Blackface spec.

 

Οντας του 78 αν θυμαμαι καλα θα πρεπει να εχει το CBSικο bias και master volume.

 

 

Οχι οι λυχνιες εχουν να αλλαχτουν απο το 78... ο ενισχυτης ειναι 68-69 :)

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχως γνωριζω απο αυτα και τα φιαχνω μονος μου...

Τέλεια!

 

Ξεχασα να αναφερω οτι τον θελω μονο για καθαρα κ πολυ headroom.

Η συμβουλή μου για λυχνίες παραμένει.  ;)

 

Οντας του 78 αν θυμαμαι καλα θα πρεπει να εχει το CBSικο bias και master volume.

Δεν μας έχει πει ακόμη του πότε είναι!  :)

 

EDIT: Μόλις ομολόγησε! Του '68-'69 μια χαρά! Ένα τέτοιο θέμα, όμως, χωρίς καμία φωτό είναι κρίμα!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυριο θα δημοσιευσω τα πειστηρια του εγκληματος...

Η πλακα ειναι οτι ο μπουζουκιστας που το πουλησε στο παππου μου

εδινε και εναν BLACKFACE τον οποιο δεν αφησε η γιαγια μου να παρει!!!

{γυναικες δε θα καταλαβουν ποτε..} Τωρα θα ειχα και τους δυο!!!  Ειναι και original 110V με vintage

stepdown tranny...

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταπληκτικο ευρημα!

 

εγω παιζω τον δικο μου με TAD 6L6 και κενταει...

 

τις προενισχυτριες μπορεις και να μην τις αλλαξεις, εκτος αν εχουν θεμα. Σιγουρα ο phase inverter (η τελευταια "μικρη" διπλα στις "μεγαλες") θα θελει αλλαγη.

Αν θελεις ντε και καλα "παλια λαμπα" για εκει, μπορεις να "κλεψεις" την 12AX7/7025 που οδηγει το κυκλωμα του tremolo (vibrato Fenderιστί) γιατι δεν εχει καμια ηχητικη δουλεια. Εκει βαλε μια της πλακας που απλα να λειτουργει σωστα.

 

σηκωσε και καμια φωτο να δουμε...

Ποια ειναι η λυχνια του vibrato, απο την αρχη των μικρων προς τις ενισχυτριες?

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου