Προς το περιεχόμενο

To τραγούδι του Cosmote


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάνω αυτό το θέμα, για να μαθαίνουν οι μικρότεροι και να συμβάλλουν οι παλιοσειρές.

Ξαφνικά τα ραδιόφωνα "ανακάλυψαν" τους Ten Years After. Πολύ ωραία, αλλά κανείς δεν αναφέρεται στον Alvin Lee. Γιατί στην εποχή τους (περίπου την εποχή μου), οι Ten Years After ήταν ο Alvin Lee. Και αναφερόταν σαν ο πιο γρήγορος κιθαρίστας του κόσμου (κάτι σαν τον yngwie). Τον γνωρίσαμε μέσα από το Woodstock μεγαλώσαμε από τους ήχους της 335 του με το σήμα της ειρήνης επάνω. Ποιός ξεχνάει το I'm Going Home, ή το Good Morning Little Schoolgirl...και πολλά άλλα (όπως το τραγούδι του Cosmote). Ρίξτε μια ματιά στο site του

www.alvinlee.com και διασκεδάστε

"Humbucker & Strat.  Sounds like a really cool law office.

I always liked the Strat sound but when I play a Strat I find my little finger on the right hand keeps turning the volume down unintentionally. I figured that by adding a Strat back PU to my 335 I would have the best of both worlds."

Κάλιο αργά παρά ποτέ

alvmick.jpg

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι, από τους πολύ αγαπημένους μου παίκτες της παλιάς σχολής....και φυσικά το "i'd love to change the world" που έγινε ξαφνικά χιτ κι ας έχει γραφτεί 35+ χρόνια πριν αν δεν κάνω λάθος....Το παίζαμε με μια μπάντα πριν καμμιά 20ρια χρόνια...τι κομματάρα ε;;; :)

 

Αλλά η εκτέλεση live του Ι'm Going Home με τον μπασίστα να χτυπιέται και το Lee να σπέρνει - για τα δεδομένα της εποχής και  όχι μόνο - είναι εκπληκτική.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά η εκτέλεση live του Ι'm Going Home με τον μπασίστα να χτυπιέται και το Lee να σπέρνει - για τα δεδομένα της εποχής και  όχι μόνο - είναι εκπληκτική.....

 

Ψάχνω τη λέξη μωρέ γιατί το εκπληκτική είναι λίγο. Monumental μου έρχεται εκ της βαρβαρικής.

Ορόσημο.......

 

Και να παραμορφώνει το μικρόφωνο, και άντε άλλο ένα................ λεβάδεια μαντάμ, λεβάδεια που έλεγε και ο Ζαμπέτας.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες εποχές...τότε που το rock παιζόταν με Gibson!!!! ;D ;D ;D

Ρίξτε μια ματιά στο site του, στο guitars...Gibson, Marshall και ξερό ψωμί...Αθώες εποχές

 

Προφανώς και δεν χρειάζεται να ανοίξουμε καυγά πρωί-πρωί

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω τη λέξη μωρέ γιατί το εκπληκτική είναι λίγο. Monumental μου έρχεται εκ της βαρβαρικής.

Ορόσημο.......

 

Nαι ρε γμτ...

 

Πρέπει να περάσω τις βιντεοκασσέτες μου σε dvd.....

Πρέπει να περάσω τις βιντεοκασσέτες μου σε dvd.....

Πρέπει να περάσω τις βιντεοκασσέτες μου σε dvd.....

Πρέπει να περάσω τις βιντεοκασσέτες μου σε dvd.....

Πρέπει να περάσω τις βιντεοκασσέτες μου σε dvd.....

Πρέπει να περάσω τις βιντεοκασσέτες μου σε dvd.....

 

 

 

 

κι έχω πολλές.....γμτ...

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες εποχές...τότε που το rock παιζόταν με Gibson!!!! ;D ;D ;D

Ρίξτε μια ματιά στο site του, στο guitars...Gibson, Marshall και ξερό ψωμί...Αθώες εποχές

 

Προφανώς και δεν χρειάζεται να ανοίξουμε καυγά πρωί-πρωί

 

 

 

ΠΡΟΦΑΝΩΣ!!!!!! :) :) :) :) :).....το προσπερνώ λόγω Alvin Lee..... :) :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ειχα καιρο στο μυαλο μου για αυτη την περιπτωση. ξαφνικα ειδα στο facebook,myspace,hi5 pms που να λενε id love to change the world..!! και λεω τι εγινε νεο σουξε του χατζηjohnn??

 

ποια η αποψη σας για αυτην την χρηση του τραγουδιου.? ειναι καλο γιατι μαθαινουν κυριως πιτσιρικια τους ten years after??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα-πλάκα, ο τύπος από το '65, πιστός στην ίδια κιθάρα!!!!!

Και είναι καλό αυτό δηλαδή τώρα ;

 

Φιλοσοφικό ερώτημα (που ταλανίζει τους παντρεμένους  ;) ).

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια η αποψη σας για αυτην την χρηση του τραγουδιου.? ειναι καλο γιατι μαθαινουν κυριως πιτσιρικια τους ten years after??

Eίναι καλό για λίγο έρευνα στο παρελθόν και τις ρίζες (και όχι μόνο για να μάθουν τους ten years after). Ο μικρός μου γιός επέμενε ότι ο Slash είναι καλός κιθαρίστας...μέχρι που είδε live τον Knopfler...και του ετοιμάζω το καλοκαίρι τον Jeff Beck...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου