Προς το περιεχόμενο

Νεος στον χωρο του λαμπατου hi-fi


Passive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους. Θα ηθελα  να μπω στο χωρο του hi-fi , ωστοσο ομως γνωριζω οτι το χομπι ειναι καπως... εχμ, τσουχτερο. Θα ηθελα προτασεις για ενα οσο πιο οικονομικο ενισχυτη γινεται. Εχει παρει το ματι μου κατι κινεζικουε στο ebay, επισης νομιζω οτι καπως παλιοτερα κατι ελεγε ο Audiokostas για κατι κινεζικους σε τιμες εξευτελιστικες. Εψαξα οσο μπορουσα στα παλια θεματα αλλα δεν  :-\ Ευχαριστω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εχει παρει το ματι μου κατι κινεζικουε στο ebay, επισης νομιζω οτι καπως παλιοτερα κατι ελεγε ο Audiokostas για κατι κινεζικους σε τιμες εξευτελιστικες. Εψαξα οσο μπορουσα στα παλια θεματα αλλα δεν  :-\ Ευχαριστω !

Το Ebay βρωμάει από ενισχυτές λαμπάτους.

Άλλοι ικανοποιητικής ποιότητας και άλλοι να τρέχεις μακριά.

Jolida, Shanling, Yaqin, Xindak, Yungson, Opera είναι μάρκες με καλή ποιότητα κατασκευής αλλά οι τιμές έχουν τσιμπήσει προς τα πάνω λίγο.

Υπάρχουν βέβαια και πολύ φθηνοί αλλά πρέπει να ξέρεις και δυο τρία πράγματα από θεωρία και κολλητήρι άμα πας προς τα εκεί.  ;)

Άσο που η ποιότητα ήχου θα είναι κάτι άγνωστο. Ότι λάμπει δεν είναι χρυσός.

 

Η συμβουλή μου βέβαια είναι πάντα να ρίχνεις και να μιλάς στους Αφούς Τσακιρίδη που έχουν πολύ καλά μηχανήματα με συνεχή υποστήριξη και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

O Aeolos (με τις EL34, όχι με τις 6550) ας πούμε

aeolos1zoom.jpg

που τον είχα για αρκετό διάστημα, ήταν πάρα πού καλός ενισχυτής και τον βρίσκεις σε λογικές τιμές και καινούριο αλλά και μεταχειρισμένο.

Δεν πειράζει να ρίξεις μια ματιά.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι τιμή έχουν οι οικονομικές προτάσεις από το μαγαζί αυτό? Και συγκρίνονται από πλευράς τιμής με αυτό? http://www.impamp.com/ (καμιά 500ρα από Ευρωπαίο ντίλερ συν τα πιθανά ταχυδρομικά)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω και εγώ για Τσακιρίδη.

Η διαφορά με κινέζικους είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ στον ήχο, έχω ακούσει κινέζικο και ήταν χειρότερος από ένα ψηφιακό τελικό της Sony (ναι ναι κι όμως).

Επίσης με τον Τσακιρίδη να ξέρεις ότι θα έχεις support σε όλα (αν και δε χρειάζεται ;) )

 

Και αφού είσαι καινούριος στον χώρο των λαμπάτων hi-fi, να σου πω ότι ρόλο δεν παίζει μόνο ο τελικός αλλά και η προενίσχυση, γι'αυτό να επιλέξεις έναν combo hi-fi λαμπάτο που θα σε γλιτώσει από εξτρά έξοδα.

Επίσης ρόλο παίζει και η πηγή, δηλαδή από που θα του δώσεις ήχο? Από απλό φθηνό cd player, από whatever DVD ή έχεις καλά deck με σωστούς AD/DA converters?

Τέλος με τι ηχεία θα υποστηρίξεις τις λάμπες?

 

 

Τι θεϊκό κουτάκι είναι αυτό? Καλό!

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι τιμή έχουν οι οικονομικές προτάσεις από το μαγαζί αυτό? Και συγκρίνονται από πλευράς τιμής με αυτό? http://www.impamp.com/ (καμιά 500ρα από Ευρωπαίο ντίλερ συν τα πιθανά ταχυδρομικά)

Για ποιο μαγαζί λες;

Αυτό που έδειξες, με 1W στο κανάλι, πρέπει να έχεις πάνω από 96-98db και γενικώς πολύ εύκολα ηχεία.

Άσε που είναι μόνο power amp άρα θέλεις και preamp ξεχωριστό.

Άρα μάλλον ακριβό για αυτά που δίνει.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε κοίτα προς Tsakirides Devices, είναι εξαιρετικοί, βγαίνουν σε αρκετά βατ ώστε να παίξουν και με αναίσθητα ηχεία σε μεγάλους χώρους, είναι οικονομικόΤΑΤΟΙ, κι έχουν υποστήριξη εδώ στο ελάντα (για λαμπάτο ενισχυτή η υποστήριξη μετράει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο μαγαζί λες;

Αυτό που έδειξες, με 1W στο κανάλι, πρέπει να έχεις πάνω από 96-98db και γενικώς πολύ εύκολα ηχεία.

Άσε που είναι μόνο power amp άρα θέλεις και preamp ξεχωριστό.

Άρα μάλλον ακριβό για αυτά που δίνει.

Για τον Τσακιρίδη που ανέφερες ρώτησα... Κατά τα άλλα ίσως χρειαστεί όντως ευαίσθητα μεγάφωνα αλλά πιστεύω πως σπάνια θα αντιμετωπίσει προβλήματα (δεν μιλώ για εξτρίμ περιπτώσεις με τις οποίες δεν είμαι καν εξοικειωμένος, πχ. ηλεκτροστατικά κλπ). To preamp γιατί να το πάρεις ξεχωριστό? Οδηγείται πχ. άνετα κατευθείαν από iPod. Nα και μερικά βιντεάκια:

 

 

 

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που τον είχα για αρκετό διάστημα, ήταν πάρα πού καλός ενισχυτής και τον βρίσκεις σε λογικές τιμές και καινούριο αλλά και μεταχειρισμένο.

Δεν πειράζει να ρίξεις μια ματιά.

 

α) Γιατί δεν τον έχεις πια;

β) Τι σημαίνει λογικές τιμές;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Γιατί δεν τον έχεις πια;

β) Τι σημαίνει λογικές τιμές;

α) Γιατί πήγα σε 300Β (και τα παρόπλισα και αυτά πλέον) και θα ταν τρελό να προτείνω σε κάποιον αρχάριο μονομπλόκ με 300Β και προενισχυτή ξεχωριστό.

β) Αν και το "λογικές" σε αυτόν τον χώρο είναι πολύ σχετικό, από 400 σε μεταχειρισμένο μέχρι 1000 (νομίζω, δεν έχω τσεκάρει τελευταία) για καινούριο με 6550.

 

Για τον Τσακιρίδη που ανέφερες ρώτησα... Κατά τα άλλα ίσως χρειαστεί όντως ευαίσθητα μεγάφωνα αλλά πιστεύω πως σπάνια θα αντιμετωπίσει προβλήματα (δεν μιλώ για εξτρίμ περιπτώσεις με τις οποίες δεν είμαι καν εξοικειωμένος, πχ. ηλεκτροστατικά κλπ). To preamp γιατί να το πάρεις ξεχωριστό? Οδηγείται πχ. άνετα κατευθείαν από iPod.

Οι αφοί Τσακιρίδη είναι κατασκευαστές, όχι μαγαζί.

Ο άνθρωπος μίλησε για hi fi. Το ipod πως μπήκε σαν μοναδικό option;

Ipod ηχεία στα 96+db ηχεία το κόβω λίγο περίεργο αλλά οκ, γούστα είναι αυτά.

Magnepan ή Quad, ούτε με σφαίρες.

Υπενθυμίζω ότι μιλάμε για ένα βάττ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ηχεία της Klipsch είναι πρακτικά μονόδρομος όταν μιλάμε για ένα βάτ

 

όταν όμως με 924Ε παίρνεις αυτά τα κομψοτεχνήματα στα 2*35 βατ, δεν υπάρχει κανένας λόγος να επιμείνεις στο ένα βατ

 

http://www.best-buy.gr/showprod.php?aa=2216

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου