Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη λυχνιων σε Twin reverb,προτασεις.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ευχαριστω πολυ για τις πολυ χρησιμες συμβουλες :).

 

Παρατηρω οτι GT παροτι οι γνησιες λαμπες της Fender δεν

σας αρεσουν και μαλλον θα εχετε τους λογους σας.

 

Επειδη ομως εχει γινει πολυς ντορος με τις TAD θελω να τις

δοκιμασω για να διαπιστωσω περι τινος προκειται.

 

TAD 6L6 GC η WGC για το Twin Reverb?

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι GrooveTubes δεν είναι παρά relabeled λυχνίες άλλων εταιριών όπως Sovtek, J/J, κτλ ανάλογα το μοντέλο, χρονιά, κέφια, κτλ  ;D

 

Για περισσότερο headroom και καθαρό ήχο, που θες, θα έλεγα από TAD τις GC RCA-Style!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελεις το απολυτο headroom (και τον απολυτο ηχο ΙΜΗΟ) χτυπα αυτες,ειναι..λιγακι ακριβες αλλα πραγματικα...ΚΑΜΜΙΑ σχεση με τις αλλες & κακα τα ψεμματα οι παλαιοι ενισχυτες και ειδικα οι παλαιοι Fender τις θελουν τις NOS τους για να λαμψουν..... ;D

 

http://www.watfordvalves.com/product_detail.asp?id=1317

 

Τις προενισχυτικες....μην τις στελνεις ακομα,υπαρχει περιπτωση να δουλευουν καλα.

 

Οι 68-69 Twin Reverbs (αυτοι με την ασημενια μπορντουρα) ειναι οι αγαπημενοι μου τους προτιμω και απο του bf ακομα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελεις το απολυτο headroom (και τον απολυτο ηχο ΙΜΗΟ) χτυπα αυτες,ειναι..λιγακι ακριβες αλλα πραγματικα...ΚΑΜΜΙΑ σχεση με τις αλλες & κακα τα ψεμματα οι παλαιοι ενισχυτες και ειδικα οι παλαιοι Fender τις θελουν τις NOS τους για να λαμψουν..... ;D

 

http://www.watfordvalves.com/product_detail.asp?id=1317

 

Τις προενισχυτικες....μην τις στελνεις ακομα,υπαρχει περιπτωση να δουλευουν καλα.

 

Οι 68-69 Twin Reverbs (αυτοι με την ασημενια μπορντουρα) ειναι οι αγαπημενοι μου τους προτιμω και απο του bf ακομα.

ΠΟΛΥ ενδιαφερον site... Μαλλον ειναι αυτος που αναφερεις εχει και τη γραμμη κατω απο τα γραμματα...

Ριξε μια ματια και πες μου...

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετε!

 

Με μεγαλη μου τυχη ο παππους μου, επειτα απο πολλα παρακαλια μου εδωσε τον Twin reverb που ειχε στο υπογειο και δεν χρησιμοποιουσε πλεον  Grin. αυτο εγινε πριν 10 χρονια στα 15 μου. Ομως οι λυχνιες εχουν να αλλαχτουν

απο το 78 Roll Eyes η μπορει και καθολου οποτε ηρθε η ωρα τους. Αυτες που εχει απο τοτε ειναι:4 Sylvania 6l6gc και οι διπλοτριοδες ολες της RCA. Εχω παρατηρησει οτι ο ενισχυτης εχει ατονησει αισθητα και θελω να τις αλλαξω.

Εχω βαλει στο ματι τις Groove tubes 6l6GE και τις 6l6S. Τις εχετε ακουσει?

Εκτος απ αυτες τι αλλο προτεινετε? Το χρημα δε με νοιαζει{δεκα χρονια τα μαζευα Grin Grin}

 

Ευχαριστω...

Αν θες για Groove Tubes δοκιμασε τις 6L6GE που και καλά ειναι ρεπλικα των αυθεντικων GE των 60'ς. Δεν ξερω αν ειμαι προκατειλλημένος με αυτό αλλά στον BF Super Reverb μου ειναι πραγματικά πολύ καλές. Επίσης πολύ καλές ηταν και οι SOVTEK 5881

 

Ωραίο δωρο απο τον παππου, μπράβο. Καλόπαιχτο. Τα ηχεια ποια 12αρια ειναι;

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου