Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη λυχνιων σε Twin reverb,προτασεις.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα oxford αυτης της εποχης ειναι λιγο της πλακας,μη βαλεις κεραμικα Jensen βαλε Eminence Swamp Thang ή ακομα καλυτερα Commonwealth να κατεβει ο θεος να σου χαϊδευει τα αυτια... :) 

Για να το λες κατι θα ξερεις εσυ ;D Αν εχουν και blues-o-funk ηχοχρωμα τελεια!!!

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Τα oxford αυτης της εποχης ειναι λιγο της πλακας,μη βαλεις κεραμικα Jensen βαλε Eminence Swamp Thang ή ακομα καλυτερα Commonwealth να κατεβει ο θεος να σου χαϊδευει τα αυτια... :) 

Συμφωνώ με τον SF και τον M_M - τα συγκεκριμένα Oxford εκεινης της εποχής δεν ειναι και οτι καλύτερο. Βεβαια αν σου κάθονται στον ηχο σου (καθαρό και βρώμικο) δεν υπάρχει λογος να τα αλλάξεις.

Εκτος απο αυτά που προτείνουν τα παιδιά, αν μπορείς ακου και τα Jensen P12N.

 

 

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκρινετε Blackfacing σε αυτον τον ενισχυτη?

 

υπαρχουν τοσα πολλα και ωραια πραγματα που μπορεις να κανεις σε τετοιους ενισχυτες...

 

αλλα τη στιγμη που πας για ανελεητο headroom δεν σε πολυαπασχολουν αρκετες απο τις "διαθεσιμες" μοντες.

 

θα συμφωνησω με τον maze περι μονοκλωνου-πολυκλωνου καλωδιου.

 

Επισης να τσεκαρεις τα καλωδια που πανε σε grids που θα πρεπει να ειναι μονωμενα.

 

Οι πυκνωτες λογικα δεν ειναι blue molded. Μαλλον brown turds την κοβω να εχει.

 

Αν μπεις στον κοπο για νεους πυκνωτες, οι Sozo Blue molded αξιζουν.

 

Αλλα πρωτα εχεις να κανεις αλλα πιο σημαντικα πραματα. (κυκλωμα bias και γενικο de-CBS_ing...) Οι διαφορες που θα δεις τροποποιωντας το κυκλωμα δεν συγκινονται με μια αλλαγη στους signal caps.

 

Μελετα σχολαστικα τα σχεδια, συγκρινε, ρωτα, κι εμεις εδω ειμαστε.

 

Σχετικα με μεγαφωνα, εγω εχω στον δικο μου τα Eminence Delta Pro και γκρεμιζω τοιχους αμα λαχει...  ;D

Τη στγμη δε που πας για Headroom, να σου πω οτι ειναι ψιλοαδυνατο να "σπασουν" αυτα τα μεγαφωνα. Απλα ειναι λιγο ...αγκυρες απο βαρος και θελει προσεκτικο μετρημα στην καμπινα για να δεις αν ταιριαζουν. Στο λεω γιατι στην δικια μου χρειαστικε λιγο fitting για να μπουν και τα δυο μαζι.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... το ενα μεγαφωνο εχει σκιστει και κολληθει{περιτεχνα μπορω να πω} αλλα γενικα φαινονται κουρασμενα...

Αυτά τα λένε εξ'αρχής!  ;D

 

Προσωπικά μ'αρέσουν τα κεραμικά Jensen (C12N & C12K) σε μικρούς, όμως, ενισχυτές (από 50W και κάτω) και μόνο για καθαρά με την σωστή κιθάρα. Για Twin οι προτάσεις που έχεις είναι καλύτερες. Μαζί με τα Delta Pro θα έβαζα και τα EVM12L, απλά το βάρος σε αυτές τις δύο περιπτώσεις έχει φτάσει σε επικίνδυνα σημεία.

 

Και μιας και ανέφερα βάρος, πρόσφατα άκουσα πάλι μετά από καιρό Twin με Jensen Neo. Είναι απίστευτο πόσο καλά ακούγονται τα συγκεκριμένα μεγάφωνα και η διαφορά βάρους είναι τρομερά αισθητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω που ειμαι εγω δεν υπαρχει περιπτωση να ακουσω κανενα απο τα μεγαφωνα που

ανεφερετε παρα μονο αν τα αγορασω ::) ποιους εννοειτε πυκνωτες σηματος τους

υπολοιπους που υπαρχουν εκτος των ηλεκτρολυτικων?{και δεν τους αλλαζω ουτε

με σφαιρες :)}

 

Και μια ματια στα ενδοτερα...

03012007383.thumb.jpg.39a5460817c2bca5f27517781f481a35.jpg

03012007384.thumb.jpg.671b509f06287180ea381f9c561c9521.jpg

03012007385.thumb.jpg.f14fa2a8553b941bcc7ccdc8ae47b9de.jpg

03012007386.thumb.jpg.465cff796bc2bad1551cb3124f0e1c98.jpg

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, οι σήματος είναι όλοι αυτοί οι μπορντό/κεραμιδί πυκνωτές.

 

Οι αντιστάσεις εκεί στις καθόδους στο τελικό στάδιο ελπίζω να μην είναι μόνιμες!  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, οι σήματος είναι όλοι αυτοί οι μπορντό/κεραμιδί πυκνωτές.

 

Οι αντιστάσεις εκεί στις καθόδους στο τελικό στάδιο ελπίζω να μην είναι μόνιμες!  ::)

Οχι ιατρε μου μολις αλλαχτουν οι λυχνιες και μετρηθει το bias θα μπουν

στο ραφι ;D Περιπου ποσο πρεπει να ειναι το bias σε αυτους τους ενισχυτες?

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ιατρε μου μολις αλλαχτουν οι λυχνιες και μετρηθει το bias θα μπουν

στο ραφι ;D Περιπου ποσο πρεπει να ειναι το bias σε αυτους τους ενισχυτες?

Το καλό που σου θέλω!  >:( ;D

 

Δεν υπάρχει πρέπει, όσο θέλεις εσύ. Παίζει ρόλο και τι τελικές θα βάλεις. Δεν έχουν όλες το ίδιο sweet spot. Αν τελικά πάρεις TAD 6L6GC για παράδειγμα, έχω παρατηρήσει ότι περίπου στα 70% είναι το sweet spot τους. Στις TAD WGC λίγο πιο cold στα 60% εκτός και αν θες να σπάνε νωρίς οπότε πας στα 70-80%.

Πάρε ότι τελικές σου κάνει κέφι και δοκίμασε από 50% μέχρι 80%max. Αν τελικά μείνεις κοντά στο 75% να τις προσέχεις συχνά μην σου ψηθούν!

 

Μια και μιλάμε για τελικές, δεν ξέρω αν έχεις αποφασίσει ακόμη αλλά είπες ότι το οικονομικό δεν σε απασχολεί, θα πρότεινα να βάλεις και τις SED/Winged-C στα υπ'όψη. Απλά ότι καλύτερο στην παραγωγή! Αλλά λίγο ακριβές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό που σου θέλω!  >:( ;D

 

Δεν υπάρχει πρέπει, όσο θέλεις εσύ. Παίζει ρόλο και τι τελικές θα βάλεις. Δεν έχουν όλες το ίδιο sweet spot. Αν τελικά πάρεις TAD 6L6GC για παράδειγμα, έχω παρατηρήσει ότι περίπου στα 70% είναι το sweet spot τους. Στις TAD WGC λίγο πιο cold στα 60% εκτός και αν θες να σπάνε νωρίς οπότε πας στα 70-80%.

Πάρε ότι τελικές σου κάνει κέφι και δοκίμασε από 50% μέχρι 80%max. Αν τελικά μείνεις κοντά στο 75% να τις προσέχεις συχνά μην σου ψηθούν!

 

Μια και μιλάμε για τελικές, δεν ξέρω αν έχεις αποφασίσει ακόμη αλλά είπες ότι το οικονομικό δεν σε απασχολεί, θα πρότεινα να βάλεις και τις SED/Winged-C στα υπ'όψη. Απλά ότι καλύτερο στην παραγωγή! Αλλά λίγο ακριβές!

Πρεπει πρωτα να κανω αλλα γη σε bf κυκλωμα γτ τωρα κανει μονο balancing ετσι δεν ειναι?

Και κατι αλλο η εξοδος για τη καμπινα ποσα ωμ ειναι?

 

Ευχαριστω ;D

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει πρωτα να κανω αλλα γη σε bf κυκλωμα γτ τωρα κανει μονο balancing ετσι δεν ειναι?

Ναι, όπως είναι τώρα δεν μπορείς να ρυθμίσεις bias! Θα σου πρότεινα να αλλάξεις και την δίοδο μιας και θα μπεις στη διαδικασία, καθαρά για λόγους ασφαλείας, δεν θέλεις να βρεθείς ποτέ χωρίς αρνητική! ;)

 

Και κατι αλλο η εξοδος για τη καμπινα ποσα ωμ ειναι?

4Ω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου