Προς το περιεχόμενο

Meet the Flinstones


ScullShot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα

Εδώ είναι μια προσπάθεια να ξεφύγω λίγο από το shredding (πρώην shredder  :P ) και να μπω σε πιο jazz μονοπάτια  :o

Πήρα λοιπόν το θεματάκι των Flinstones και το έκανα διασκευή σε swing  ;D και μιας και είμαι σχετικά καινούριο μέλος στο φόρουμ είπα να το ανεβάσω.

οποιαδήποτε σχόλια ευπρόσδεκτα

 

http://www.box.net/shared/9fto1vyg4k

 

The Economy Picker!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιποοοον, αρχικα μπραβο, καλη προσπαθεια...Συνεχιζοντας:

-Το υπολοιπο κομματι ειναι παιγμενο απο σενα, η ειναι backing track ετοιμο;

-Ο ηχος σου για να πω την αληθεια δεν με ξετρελαινει..Θες να μας πεις τι εξοπλισμο χρησιμοποιησες;

-Απο τεχνικη τα πας καλα, αν και να σου πω την αληθεια, το swing το χω συνυφασμενο με αλλα ηχοχρωματα, και με αλλον τροπο παιξιματος. Στο feeling χολαινεις λιγο κατα την ταπεινη μου αποψη. Δοκιμασε να παιξεις λιγο με τις δυναμικες σου, να εχεις διακυμανσεις στα θεματα σου,να ξεκινας ηρεμα, να κλιμακωνεις, να κορυφωνεις κτλ..

-Το παραεκανες με τα arpeggios. Σαν τελικο αποτελεσμα, στα αυτια μου τουλαχιστον, δεν πετυχες αυτο που ηθελες. Το backing track εχει καποια swing στοιχεια αλλα εν τελει, η κιθαρα σου δεν ειναι swing.. Δοκιμασε να παιξεις καποια μερη ρυθμικα με "πειραγμενες" συγχορδιες (αυξημενες. ελαττωμενες,6ης, 7ης κτλ) και μετα στα solo σου να εισαι λιγοτερο "φλυαρος" και πιο ουσιαστικος και μεσα στο mood!

Αυτα, και παλι μπραβο για την προσπαθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν...Κατ'  αρχάς, η προσπάθεια σου είναι πολύ καλή....

 

1. Ήχος: Ο deadendmind ίσως έχει δίκιο...Ίσως χρειάζεται ένας πιο jazz-swing ήχος...Προσοχή: Δεν σου λέω ότι δεν είναι αλλά ίσως χρειάζεται λίγο πιο πολύ reverb και tone...Δοκίμασέ το και θα δεις ότι θα αλλάξει ο ήχος σου....

 

2. Τεχνική: Άριστη έως πέραν του αρίστου...(σ.σ. έχεις κάνειο ωδείο;)

 

3. Παίξιμο και επίπεδο απόδοσης: Εδώ θα διαφωνήσω με τον deadendmind...Δεν φλυαρείς ενώ η χρήση των arpeggios δεν είναι υπερβολική...deadendmind αν ακούσεις περισσότερες φορές το κομμάτι θα δεις ότι δεν υπερβάλλει (γνώμη μου έτσι;)...Έχεις μελωδία (αυτή που χρειάζεται στο ελεύθερο jazz-swing) και το feeling μπορεί να χαρακτηριστεί ωραίο...Kenny Burrell αρκετά...Εγώ θα έλεγα ότι έχεις καταφέρει αυτό που ήθελες...

 

Τώρα να σημειώσω ότι όλα αυτά είναι γνώμη μου και έχει τεράστια σημασία αυτό που είπε πριν ο deadendmind,....Καθένας επεξεργάζεται διαφορετικά τον ήχο, το feeling και το γενικότερο ηχόχρωμα του jazz-swing....

Από εμένα φίλε scullshot πολλά μπράβο... 8)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας παιδιά

 

deadendmind Έχεις δίκιο μερικές φορές νιώθω ότι γίνομαι φλύαρος με τα arpeggios αλλά μ'αρέσουν πολύ τα άτιμα και μου βγαίνουν πλέον αυθόρμητα στον αυτοχεδιασμό. όσο για τον ήχο ούτε εμένα μ'αρέσει την κιθάρα την έγραψα με amplitube και όσο και αν το παίδεψα δεν μπόρεσα να φτιάξω καλύτερο ήχο. τα υπόλοιπα μέρη drums basso και πιάνο τα έκανα στο guitar pro και μετά τα πέρασα απο κάτι vsti. Παιδεύτηκα λίγο όμως γιατί όλα έγιναν με μια onboard κάρτα ήχου της κακιάς ώρας  :P γενικά έτσι ηχογραφώ Α επίσης η κιθάρα μου είναι μια cort kx-custom και πάλι thanks  :)

 

FatalK όπως είπα και στον deadendmind δεν μπόρεσα να βγάλω καλύτερο ήχο απο amplitube ούτε κι εμένα μ'αρέσει αλλα με τα μέσα που χρησιμοποιώ δεν νομίζω να μπορούσε να βγει κάτι καλύτερο και είμαι και λίγο άσχετος απο ηχογραφίσεις και τέτοια το κομμάτι έγινε απο το adobe audition

Είμαι αυτοδίδακτος στην κιθάρα και παίζω 5 χρόνια περίπου τώρα αποφάσισα όμως να πάρω κάποια μαθήματα και είμαι σίγουρος ότι θα μου βγούν σε καλό  ;)

The Economy Picker!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου