Προς το περιεχόμενο

προβληματισμος με home studio


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα σας.εχω ξεκινηση να κανω καποιες μελετες διαβαζοντας διαφορα θεματα περι home studio μεσα απο το noiz αλλα στην δικη μου περιπτωση δεν εχω βρει καποιο αναλογο θεμα αρα εφτασε η ωρα να σας γραψω για αυτον τον προβληματισμο μου.

 

εχω εναν χωρο οπου θελω να τον κανω home studio ο οποιος εχει καποιες ιδιεταιροτιτες.

πρωτον ειναι το δωματιο μου, δευτερον εχει ελενιτ τα οποια θα αλαχτουν γιατι ειναι παλιου τυπου(υπαρχει ψευδοοροφη απο ξυλο) και τριτον εχει παραθυρο αλλα βρεθικε λυση για αυτο με διπλο τζαμι με αεριο(θελω να πιστευω).

διαβασα οτι υπαρχουν πανελ τα οποια εχουν και αφροδες υλικο για θερμομονωση.

θα ηθελα την αποψη σας καθως και το baget που διαθετο ειναι μικρο και οτι κανω γινεται με αργους ρυθμους.

1303621774_024.thumb.jpg.def8f72fea05061bcd8d50f63f0d8253.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κατ'αρχήν πρέπει να μας πείς τι μουσική θα θέλεις να γράψεις και πόσο θα θες περίπου να πάει το μαλλί?

Από εκεί θα βρεις τι όργανα θα πρέπει να βάλεις, π.χ. αν είναι ηλεκτρονική δεν χρειάζεται φυσικά drums & ενισχυτή κιθάρας, αν είναι metal δεν χρειάζονται keyboards.

 

Τεχνικά Υλικά:

1. Μόνωση τοίχων

2. Μόνωση παραθύρων & πόρτας

3. Air condition για να υπάρχει σταθερή θερμοκρασία για τα μηχανήματα

4. Μοκέτα, κουρτίνες και ειδικά μονωτικά για να μην υπάρχουν αντανακλάσεις (όσο γίνεται πιο λίγες λείες επιφάνειες)

5. Πολύ καλές πρίζες και πολύμπριζα με προστασία από κεραυνό για τροφοδοσία από ξεχωριστές πρίζες σπιτιού να μην κάνει κύκλωμα η γείωση

 

Μουσικός Εξοπλισμός:

1. Powered Monitors ή

2. Κονσόλα αυτοενισχυόμενη με monitors ή

3. Κονσόλα, monitors & η τροφοδοσία (ενισχυτές) ξεχωριστά

4. Ένα master keyboard σε Mac ή PC με midi

5. Μικρόφωνα & βάσεις

6. Vst, daw εφαρμογές και ένα καλό πρόγραμμα ηχογράφησης & επεξεργασίας (pro tools, qubase, reason κτλ)

7. Μπορείς να βάλεις και μια σειρά rack εφφέ φωνής, synth rack με midi επιπλέον, κάποιο sampler θα ήταν χρήσιμο.

8. Μια καλή κάρτα ήχου

 

Αυτά είναι τα πολύ βασικά για ξεκίνημα.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για σου σταυρο.

θελω να φτιαξω τον χωρο μου για να δουλευω με τα synths και αντε το πολυ, την ηλεκτρικη κιθαρα του μικρου μου αδερφου και βασικα να μην ενοχλουμε λογο ασθενειας του πατερα μου. οσο για τους μουσικους οριζοντες σιγουρα μου αρεσει η ηλεκτρονικη αρα κατι σε ρυθμους ethnik το προτιμω αν και μαρεσει και η ατμοσφαιρικη black.γενικα ομως μαρεσει να εχω ολες μου τις πορτες ανοιχτες.

οσο αφορα το θεμα μπατζετ κανα 500αρι  ευρο και κατι παρα πανω αλλα δεν το βιαζομαι εχω παρει τιμες και για πετροβαμβακες,γυψοσανιδες και προχοραω σιγα σιγα.

εχω διαβασει θεματα εδω μεσα περι studio και εχω παρι μια γευση πανω κατω.

 

απο θεμα εξοπλισμου εχω 2 καρτες ηχου τα μονιτορ ακομα και drum mashine

pc υπαρχει και θα διαχειριστω απο daw το cubase 4le για αρχη(εχω και το ableton live 7).

μια κονσολα μου λιπει αλλα θα βρεθει και αυτη.

 

απλα στο συγκεκριμενο δωματιο υπαρχουν καποιες ιδιετεροτιτες με την οροφη για αυτο ζητισα μια γνωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρεθικε λυση για αυτο με διπλο τζαμι με αεριο(θελω να πιστευω).

 

διπλό τζάμι με αέριο? τί ειναι αυτό πρωτη φορά το ακούω

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διπλό τζάμι με αέριο? τί ειναι αυτό πρωτη φορά το ακούω

 

ναι φιλε ειναι διπλο τζαμι με αεριο αναμεσα στις 2 επιφανιες αεροστεγος ενοειτε!!!

ειναι στουντιακο τζαμι για ηχομονοση.ενας φιλος τζαμας μου το πρωτινε και αυτος θα το αναλαβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τυνχανει να εχω ακριβως το ιδιο δωματιο (δωμα-πλυσταριο) στην ταρατσα μου σαν στουντιο...

με την ιδια ακριβως κλιση. απλα εχω 2 παραθυρα

παιζω κατα βαση ambiemt-electronica .

περαν των synths εχω παρει μια ηλεκτρονικη drums , λογω ογκου αλλα περισσοτερο λογω  μεταδωσης θορυβου .

εχει ντυθει εξ ολοκληρου με ρικοφον με παγιδες στις καθετες γωνιες και γυρω γυρω στο ταβανι.

το ταβανι εχει 2 σεντονια κολλημενα με scrats τα οποια λογω βαρους σχηματιζουν δυο καμπυλωγραμμα.

αν σε ενδιαφερει κατασκευαστικα, και κοστος τμ. ρικοφον(2 ειδη) και μπασσοπαγιδων κλπ κλπ . να σου πω.

καλες μουσικες!!!!

musique non stop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου