Προς το περιεχόμενο

χορδες 009-046


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδες!

 

εχω μια gibson les paul studio με 10αρες χορδες

κουρδισα σημερα τυχαια απο standard σε  one step down δηλαδη Eb - Bb - Gb - Db - Ab - Eb  και παρατηρησα λοιπον πως το παιξιμο στις 3 κατω χορδες εγινε πιο "ευκολο" και "μαλακο" (λογικο αφου οι χορδες χαλαρωσαν)  κα γενικοτερα απο τον ηχο εφυγε λιγο treble (κατι το οποι κατα καιρους με ψιλοενοχλει στις 3 κατς χορδες).  Επειδη λοιπον μου αρεσε το αποτελεσμα, σκεφτηκα πως για να μην χασω απο τον ογκο που δινουν οι 10ρες στις πανω χορδες να δοκιμασω καποια σετ χορδων για τα οποια ειχα ακουσει, που ειναι μισες 9αρες και μισες 10αρες.

βρηκα αυτες που νομιζω ειναι αυτο που θελω:

http://www.thomann.de/gr/daddario_exl125.htm

http://www.thomann.de/gr/ernie_ball_2222.htm

 

δεδομενου οτι η κιθαρα παει για σεταρισμα απο βδομαδα προτεινετε να τους πω να σεταριστει πανω σε καποιο τετοιο σετ?

 

ή ολα αυτα που λεω δεν στεκουν?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γειά χαρά

πρίν απο τρείς μέρες εκανα set up σε μια tele σε γνωστό μαγαζί στην Αθήνα και ο μάστορας μου πρότεινε το σετάκι του δεύτερου link.Το αποτέλεσμα πραγματι εντυπωσιακό, όγκος στα μπάσα άνεση για bends στα πρίμα και γενικά είμαι πολυ ευχαριστημένος τόσο ώστε να τις υιοθετήσω σταδιακά για όλες τις κιθάρες μου.Τώρα σίγουρα θα ακούσεις κι άλλες γνώμες ίσως και διαφορετικές, περί ορέξεως.........

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου, από την άποψη του ήχου, δεν υπάρχει σύγκριση. Ernie Ball άνετα. Απ' την άλλη βέβαια εγώ παίζω μόνο με strat. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις να κάνεις είναι να δοκιμάσεις και τις δύο και όποιο σετ σου αρέσει περισσότερο.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με μπέρδεψες λίγο.Θα κρατήσεις το στάνταρντ κούρδισμα η θα παίζει κουρδισμένος μισό τόνο κάτω;;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα με μπέρδεψες λίγο.Θα κρατήσεις το στάνταρντ κούρδισμα η θα παίζει κουρδισμένος μισό τόνο κάτω;;

προφανως κατω γιατι λεει οτι του αρεσουν τα καντινια ετσι

και δεν θελει να χασει τον ογκο των μπασσων

;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H δική μου άποψη είναι πως αν βάλεις 9 ρες καντίνια , θα χάσεις πολύ από τον όγκο στα καντίνια. Οι Gibson έχουν μικρότερη κλίμακα (μήκος ταστιέρας) και είναι ουτως ή άλλως πιό ευκολόπαιχτες από μια Fender. Συνήθως το σετάκι που προτείνεις το χρησιμοποιούν σε κιθάρες με κλίμακα Fender. Εμένα προσωπικά με ενοχλούν οι 9 ρες γιατι γίνονται πολύ πλαδαρές. Αλλά πάλι είναι προσωπικό το θέμα , και επίσης τί ήχο θέλεις να βγάλεις. Αν θέλεις όγκο , οι 10 ρες είναι μονόδρομος. Εγώ επειδή έχω και Fender και Gibson με 10 ρες, και μελετάω στην Fender ,όταν πάω να παιξω στην Gibson μου φαίνονται βούτυρο οι χορδές. Για μένα πάνω απ όλα είναι ο ήχος. Το θέμα της ευκολοπαιξίας έρχεται με την μελέτη και την άσκηση.

την πάτησα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μη πολυασχολειστε με το gauge ....των χορδων σας ως....κυρια πηγη του ηχου σας ,παιζετε με τις χορδες που σας ΒΟΛΕΥΟΥΝ.

 

αν δεν μπορειτε να παιξετε ανετα,ηχο δεν θα βγαλετε ποτε.

 

οσο για τον ογκο...ο Hendrix.o Jimmy Page,o Billy Gibbons,o Frank Zappa,ο Blackmore & o...Malmsteen με 8αρες παιζουν/παιζαν και μια χαρα...ογκο βγαζουν/εβγαζαν

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H δική μου άποψη είναι πως αν βάλεις 9 ρες καντίνια , θα χάσεις πολύ από τον όγκο στα καντίνια. Οι Gibson έχουν μικρότερη κλίμακα (μήκος ταστιέρας) και είναι ουτως ή άλλως πιό ευκολόπαιχτες από μια Fender. Συνήθως το σετάκι που προτείνεις το χρησιμοποιούν σε κιθάρες με κλίμακα Fender. Εμένα προσωπικά με ενοχλούν οι 9 ρες γιατι γίνονται πολύ πλαδαρές. Αλλά πάλι είναι προσωπικό το θέμα , και επίσης τί ήχο θέλεις να βγάλεις. Αν θέλεις όγκο , οι 10 ρες είναι μονόδρομος. Εγώ επειδή έχω και Fender και Gibson με 10 ρες, και μελετάω στην Fender ,όταν πάω να παιξω στην Gibson μου φαίνονται βούτυρο οι χορδές. Για μένα πάνω απ όλα είναι ο ήχος. Το θέμα της ευκολοπαιξίας έρχεται με την μελέτη και την άσκηση.

 

Κάπου εκεί ήθελα να καταλήξω.

 

Εν τέλει αν προτιμίσεις να πας για Eb κούρδισμα προτίμησε σετ δεκαροεντεκάρες για τους προαναφερθείς λόγους  ;)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι το κουρδισμα θα παραμεινει στανταρντ!

ουσιαστικα αυτο που σκεφτομαι ειναι η αντικατασταση των 3ων κατω χορδων με 9αρες  ισως για ευκολια αλλα κυριως για μειωση του treble (αυτο τουλαχιστον παρατηρησα οτι συμβαινει) , και να παραμεινουν οι 10αρες στις 3 πανω γιατι με βολευουν απο ολες τις αποψεις.

 

(δηλαδη καποιο απο τα σετ που ποσταρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου