Προς το περιεχόμενο

1958 Les Paul VOS Vs 1959 Les Paul VOS


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το εκτιμώ και σ' ευχαριστώ! Θα σου στείλω πμ όταν επιστρέψω θεσσαλονίκη για να κάνεις ένα ντεμοστρέισιον! Άραγε πώς συγκρίνεται αυτή η Jimmy Page σε σχέση με την original σου? Την πλησιάζει??

 

Όποτε θες,αλλά την δοκιμή θα πρέπει να την κάνεις εσύ,διότι εσύ θα δοκιμάσεις αργότερα μία άλλη που πιθανόν να αγοράσεις.Αλλιώς δεν έχει νόημα.

 

Σχετικά με την original,ένα θα σου πω:Σε unplugged blind test θα ήταν σχεδόν αδύνατον να ξεχωρίσεις ποια είναι η original... ;) Και αυτό λέει πολλά για το επίπεδο του Custom Shop και των "προιόντων" του...Σε ενισχυτή η σύγκριση είναι ανούσια αφού οι μαγνήτες είναι εντελώς διαφορετικοί.

 

 

πωωωω!!!!τι κιθαρα ειναι αυτη ρε φιλε,να την χαιρεσαι.

 

προς S9F

 

Να σαι καλά,σ΄ευχαριστώ. :)

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Κιθαρούκλες  :o :o :o :o :o

 

Έχει να κάνει ρε παιδιά η καλύτερη κιθάρα, ακόμα κι ανάμεσα στις ίδιες κάνει μπαμ....

 

Έχω ψύχωση με τις Electra (περίπου 7 έχω).

Οι τρείς από αυτές είναι ίδιο μοντέλο Phoenix...

Tην μία εξ αυτών την έπιασε ο Elavd σε μια απόπειρα Jam και του άρεσε πολύ.

Την ίδια ζητάει ο εξάδερφος για Live αλλά και ο κολλητός μου για να "βαράει" στα μπουζούκια...

Μιλάμε για ακριβώς ίδιες κιθάρες με τα ίδια specs...

Αν ισχύει για τις Γιαπωνεζούλες μου, ισχύει για ΟΛΕΣ τις Fender γιατί να μην ισχύει και για τις Les Paul ?

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια το εχω ξαναπει... οι γνωστες των λες πολ ας φτιαξουν εναν οδηγο αγορας λες πολ να γινει στικι οπως αυτοι του superfunk για τις fender..

 

 

 

Καθε βδομαδα σχεδον ανοιγει ενα θεμα για les paul...

 

 

Να ξεκιναει απο τις φθηνες επιφων μεχρι τις πανακριβες καστομ κτλ...

 

Σ'αυτό ψηφίζω κι εγώ +5000.

 

Ας γίνει και για τις Les paul κάτι όπως για τις strat και tele. Τουλάχιστον και αυτοί που δεν έχουν πιασει 100 κιθάρες στα χέρια τους να έχουν ένα μπούσουλα να ξέρουν τι πρέπει να περιμένουν χονδρικά από μια κιθάρα που, ούτως ή άλλως, του την πουλάνε για μεταξωτή κορδέλα.

 

Και ναι, τα specs έχουν την αξία τους, αλλά και την φαντασίωση του καθενός μας δεν μπορεί κάποιοι να την εκμεταλλεύονται πέρα από κάποιο βαθμό. Αν, λοιπόν, κάποιος μπορεί, ας βοηθήσει και εμάς τους άσχετους.  :P

Κeep on bluesing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σε ότι σε ότι αφορά τις Les Paul αλλά και γενικότερα τις διάφορες "κλασσικές" solid body ηλεκτρικές, που όλοι τις έχουμε στο μυαλό μας κάπως συγκεκριμένα, τελικά τα πρότυπα μπορεί να διαφέρουν κατά πολύ.

 

Π.χ σε άλλον αρέσουν οι ελαφριές les paul με γλυκό ήχο και σκάσιμο, σε άλλον οι βαριές les paul με αττάκα και punch. Μπορείς να βρείς πολλές και στις δύο κατηγορίες. Απλά οι '59ρες και οι 60άρες ενδείκνυνται για την πρώτη περίπτωση και οι '68άρες για παράδειγμα για την δεύτερη.

 

Στις 57άρες και τις 58άρες είναι λίγο πιο τυχαία τα πράγματα όσον αφορά το βάρος, ενώ κάποιες 58άρες των τελευταίων ετών είναι και chambered το οποίο μπερδεύει ακόμη περισσότερο την κατάσταση, μιας και οι chambered είναι τελείως διαφορετικές κιθάρες ηχητικά από τις solid.

 

Σε ότι αφορά το μπράτσο υποθετικά οι '57 και οι '58 έχουν το boatneck παχύ μπράτσο, οι '59 το ασύμμετρο '59 προφίλ, και οι '60 το slim taper. Στη πράξη επειδή το μπράτσο υπόκειται σε hand sanding καμία δεν είναι ακριβώς ίδια με την άλλη.

 

Οι καλύτερες Custom Shop είναι βάσει της αξίας τους σήμερα αυτές του ά εξαμήνου του 2003 με τα brazilian rosewoods και γενικότερα οι historic του 2002-2004. Αυτό γιατί όσο περνούσε ο καιρός και αυξανόταν η ζήτηση η Gibson άρχισε να χρησιμοποιεί και σε αυτές φθηνότερα ξύλα και να μας πλασάρει και εκεί το chambering.

 

Το VOS αναφέρεται στη σωστή απόχρωση φινιρίσματος και απλά είναι ένας πιασάρικος εμπορικός όρος για τις Historic. Oι Historic δεν ήταν αποτυχημένο μοντέλο πριν αλλάξουν όνομα φυσικά.

 

Τέλος η καλύτερη Custom Shop Gibson είναι αυτή που θα μας κάτσει στο χέρι και στο αυτί (παρόλα αυτά όμως διαβάστε και κανα παλιότερο thread του S9F).  ;)

 

Τέλος όποιος πάει να δώσει 4000+ για κιθάρα, ας φροντίσει να έχει κι έναν ενισχυτή της τάξης των 2000+ κι άλλα 500-700+ για μαγνήτες, γιατί αν είναι να παίζεις με τους Burstbuckers σε Blues Junior... :-[

 

Y.Γ 1 Τα bumblebee caps της Gibson στις VOS είναι απλά rehoused κεραμικά και ουδεμία σχέση έχουν με τα original paper in oil. Πολύ καλύτερα και vintage correct είναι τα Bumblebees της Luxe.

 

Υ.Γ 2 Παρόλα αυτά πολύ μεγαλύτερη διαφορά υπάρχει στον ήχο και την συμπεριφορά των ποτενσιομέτρων αν κάποιος αλλάξει τη συνδεσμολογία σε 50s wiring παρά αν αλλάξει πυκνωτές.

 

Y.Γ 3 Βάσει specs η Tokai LS430 μάλλον ξεφτιλίζει όλες τις σύγχρονες Les Paul.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο φιλαράκι που πήρε από New York 2002 μοντέλο R9 έχει και απλά σπέρνει!

 

Για μαγνήτες μιλάμε για WCR godwoods ή filmores και για ενισχυτή Marschall HW 2061x και Dr Z JAZ 20/40.

 

Αν είναι να πάρει κανείς μεταχειρισμένη 2002-2004 που εχει ποικιλία?? Denmark Street London πχ? Κάπου στη Γερμανία ίσως? Γαλλία στην Pigalle αλλά δεν μπόρεσα να καθήσω όσο ήθελα (γρίνιαζε η σύζυξ) εκεί είχε πολύ πράμα! (Πιο πολύ μου είχε αρέσει μια 54 με Ρ90s...)

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τέλος όποιος πάει να δώσει 4000+ για κιθάρα, ας φροντίσει να έχει κι έναν ενισχυτή της τάξης των 2000+ κι άλλα 500-700+ για μαγνήτες, γιατί αν είναι να παίζεις με τους Burstbuckers σε Blues Junior... :-[

 

 

 

πράγματι!!! Αν και 500 euro για μαγνήτες μου φαίνονται πάρα πολλά, όταν μιλάμε για 4000+ χιλιάδες όργανο ... επιβάλλεται να έχεις και top μαγνήτες και ενισχυτή!!!

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κοίτα...οι Holmes κάνουν γύρω στα 700 χωρίς τελωνεία, oι Kloppmann 500 από Γερμανία, οι Rolph γύρω στα 450 χωρίς τελωνεία.

 

Αυτοί καλύπτουν όλες τις γκάμες κλασσικών ήχων LP. Aντικειμενικά είναι και μια κλάση πάνω απ' οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Kpeyos σε γενικες γραμμες συμφωνω μαζι σου. Και η χρονια του 2007 θεωρειται μια καλη χρονια επισης για τις Λες Πωλ τις Καστομ σοπ.

 

Επισης θα ηθελα να πω πως πιστευω πως αυτες τις κιθαρες πρεπει πρωτα να τις παιξεις και να το ψαξεις αρκετα. Αγορα καστομ σοπ οργανων απο νετ για εμενα ειναι χαζομαρα. Ουσιαστικα δεν ξερεις αν σου καθεται το οργανο, δεν παει να παει πως επειδη εχει 3 και 4 χιλιαρικα μαμαει κιολας.

 

Σε οτι αφορα τα μπρατσα συμφωνω μαζι σου. Η δικη μου εχει πολυ χοντρο μπρατσο. Το τσεκαρα, δοκιμασα, ξαναπηγα και αγορασα... Το ιδιο ακριβως (σαν αισθηση) εχει και μια 58αρα φιλου και μια ακομη 58αρα που εχω συγκρινει διπλα διπλα σε μαγαζι.

 

Ηχητικα πιστευω πως οι 57 αρες ειναι πιο ροκ σε γενικες γραμμες. Πχ η δικια μου κοβει απιστευτα σε Λαιβ μιας και εχει πολυ σκασιμο και πριμα (για λες πωλ παντα) Ειναι γλυκια οχι ομωσ οσο η 58αρα του φιλου και σε ντραιβ και με πλεξι και σε πολυ ντραιβ με εναν Ενγκλ απλα ειναι αυτο που λενε στο Λες πωλ φορουμ Hammer of the Gods. Δεν υπαρχει υποκαταστατο.

 

 

Οσον αφορα τις κουφιες...Ηχητικα δεν ξερω πολλοι λενε πως ειναι αψογες. Ομως απο την στιγμη που παιρνεις Λες πωλ του 57 η 59, η ουτω καθ' εξης η προσωπικη μου αποψη ειναι πως πρεπει να συμφωνει ιστορικα με εκεινες τις κιθαρες που ηταν μασιφ. Και εχω τρομερο προβλημα με την μεση μου...Απλα παιζω καθημενος.

 

Θελει ψαξιμο πολλυ το θεμα Λες Πωλ ειδικα τα τελευταια χρονια που η Γκιμπσον κανει παπαριες. Για εμενα εκτος απο τραντισιοναλ και ΜΟΝΟ μετα πας σε Καστομ σοπ.

 

Φιλικα

 

Ηλιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα...οι Holmes κάνουν γύρω στα 700 χωρίς τελωνεία, oι Kloppmann 500 από Γερμανία, οι Rolph γύρω στα 450 χωρίς τελωνεία.

 

Αυτοί καλύπτουν όλες τις γκάμες κλασσικών ήχων LP. Aντικειμενικά είναι και μια κλάση πάνω απ' οτιδήποτε άλλο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή.

Πιστεύω ότι οι WCR είναι εκεί πάνω με τους καλύτερους και η τιμή τους είναι 330 το σετ...

έχω σε LP και σε ταυρί και είναι από άλλο ανέκδοτο...

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου μιας και έχεις τους WCR. Σκεφτόμουν να αλλάξω και εγω στην 57αρα μου. WCR Darkbursts η Bareknuckle τους mule? Οι ήχοι που ψάχνω είναι zztop, bean, zep, bonamassa, Haynes αλλα και van halen, leopard, UFO

 

Ποια η άποψη σου;

 

Επίσης ποιο ιντερνετομαγαζο φέρνει τους WCR Ελλάδα;

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου