Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοσία πεταλιών


JAM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω στο θέμα. Πολλοί από σας φαντάζομαι θα παίζεται με αρκετά πεταλάκια. Πως τα τροφοδοτείτε ?

Πόσο επηρεάζει την απόδοση των πεταλιών το ρεύμα ? Εαν δεν είναι δηλαδή ακριβώς 9V η έξοδος του τροφοδοτικού.

Υπάρχει κάποιο καλό τροφοδοτικό για πολλά πεταλάκια (στην περίπτωση μου έχω 8 πετάλια και χρησιμοποιώ ένα τροφοδοτικό ARION για 6 πετ. Και ένα μετασχηματισή για 4).

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η κακή τροφοδοσία έχει συνήθως αποτέλεσμα την παραγωγή θορύβου/βόμβου. Χίλιες φορές να παίζεις με μπαταρίες παρά με κακό τροφοδοτικό. Ωστόσο, ένα καλό τροφοδοτικό θα πρέπει να τροφοδοτηθεί από καλή παροχή ρεύματος (καλή γείωση) για να μην έχεις θόρυβο. ¶ρα, είναι μία αλυσίδα συνθηκών που πρέπει να λάβεις υπόψη σου.

 

Αν το τροφοδοτικό δεν έχει την έξοδο που απαιτείται, τότε χάνεις σε ενέργεια, πράγμα το οποίο μπορεί να έχει ποικίλες επιδράσεις: σε πεταλάκια που ρυθμίζονται διάφορα φίλτρα με βάση το gain (π.χ. SansAmp) και αλλάζουν την συμπεριφορά τους (στο συγκεκριμένο παράδειγμα για να προσομοιωθεί η λειτουργία της λυχνίας) αλλοιώνεται και ο ήχος πέρα από την εξασθενισμένη έξοδο που ούτως ή άλλως θα πάρεις λόγο χαμηλότερης τροφοδοσίας (αν και αυτό δεν είναι απόλυτο, υπάρχουν υλοποιήσεις με εξομαλυντές)

 

Αν η παροχή είναι πάνω από τις προδιαγραφές του πεταλιού (π.χ. 9 Volt), μπορεί να προκαλέσεις ζημιά.

 

Οι εμπειρίες που είχα με τροφοδοτικά κατά καιρούς ήταν μάλλον κακές, χωρίς να αποτελούν οδηγό αποφυγής τους: π.χ. με τροφοδοτικό της μαμάς του το SansAmp έβγαζε θόρυβο. Τώρα το έχω με μπαταρία και απολαμβάνω τις μεταβολές του ήχου με το πέρασμα του χρόνου :)

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα εχω δοκιμάσει όλα το καλύτερο είναι το 1 spot

 

http://www.visualsound.net/pa.htm

 

φθηνό,εντελώς αθόρυβο και δεν καταλαμβάνει χώρο και οδηγεί ΑΝΕΤΑ μέχρι 25 πετάλια (φτάνει να είναι 9βολτα)

 

προσωπικά το χρησιμοποιώ για ΟΛΑ τα πετάλια της πεταλιέρας μου

 

9152625612b258799dc033612c744591cd3b27974292feee194d48fe.jpg

 

θα χρειαστείς και την αλυσίδα/αντάπτορες...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ρεύμα επηρεάζει τα πετάλια αλλά σπάνια τα σημερινά power supply έχουν προβλήματα σε αυτό το θέμα. Πάντως το 99% των power supply δεν έχει 9v αλλά τυχαία από 8.8 - 9.5 περίπου. Η χρήση «λιγότερου» από 9v ρεύματος γίνεται εσκεμμένα για να ακουστούν κάποια πεταλάκια καλύτερα, π.χ όλα τα overdrives, mxr dynacomp κλπ

 

Το voodoo lab είναι το καλύτερο power supply που υπάρχει στο εμπόριο αλλά προσωπικά δεν πιστεύω ότι αξίζει για τα φράγκα που ζητάει. Το καλό που έχει είναι ότι όλες οι έξοδοι είναι isolated μεταξύ τους κάτι που σημαίνει μηδενικό θόρυβο και αν κάτι πάει άσχημα απομονώνει την έξοδο που έχει το πρόβλημα. Έχει επίσης ποτενσιόμετρα σε δύο εξόδους για να ρίχνεις το ρεύμα στα 7.5v κάτι που σημαίνει ότι αν για παράδειγμα το wah wah σου αρέσει με λιγότερο ρεύμα δεν χρειάζεται πλέον να ψάχνεις για μισοτελειωμένες μπαταρίες.

Η ατάκα που είπα σε έναν μαγαζάτορα κάποτε όταν μου είπε την «ελληνική» τιμή ήταν «Ρε φίλε με τόσα φράγκα αγοράζω μπαταρίες για όλη μου τη ζωή?» :)

 

Το 1 spot είναι τύπου daisy chain που σημαίνει ότι ενώνεις τα πετάλια με ένα μόνο καλώδιο σα να φτιάχνεις «γεφυράκια» ανάμεσα στα πετάλια. Προσωπικά τα σιχαίνομαι και άλλωστε χρησιμοποιώ συνήθως μεγάλα «κουτιά» τύπου electro harmonix όπου τα jacks δεν φτάνουν από το ένα πετάλι στο άλλο. Πάντως αν το θες για μέχρι 5 πετάλια είναι ok για σιγουριά ότι δεν θα έχει θορύβους. Keep in mind ότι το spot έχει μια καινούρια ψηφιακή τεχνολογία... ε ναι λοιπόν τα ψηφία μπήκαν και στα power supply.

Επίσης το θεωρώ περιττό να σου αναφέρω τι θα συμβεί σε όλα τα πεταλάκια αν κάτι πάει στραβά σε ένα...ή κάτι πάει στραβά με το ρεύμα της ΔΕΗ...ή βραχυκυκλώσει το ίδιο το spot. Το πρόβλημα με τα daisy chain τύπου power supply είναι ότι χρησιμοποιούν μια μόνο γείωση για όλα τα πετάλια.

 

Κάποια στιγμή πρέπει να μαζέψω υλικό και να γράψω ένα αρθράκι γιατί τα πετάλια μας χρησιμοποιούν συνήθως 9v, τα αντίστοιχα εφφέ στα synth +-5v και +- 12v κλπ. Έχει πραγματικά μεγάλη πλάκα να παρακολουθείς πως οι κατασκευάστριες εταιρίες μας καθορίζουν πώς θα παιζουμε και τι ήχο θα έχουμε...

 

Αυτά τα ολίγα.

Νίκος Π.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα διαφωνήσω μαζι σου για το VOODOO LAB είναι οverhyped και παρόλο που τα έσκασα χοντρά και το αγόρασα το ξεφορτώθηκα σχεδόν αμέσως γιατι έβγαζε θόρυβο και σε back to back σύγκριση με το 1 spot έχανε τόσο απο πλευράς ευελιξίας (το VL οδηγεί μόνο μεχρι 8 πετάλια το 1 spot χαλαρά μέχρι 20!) όσο και απο πλευρά καθαρότητας ηχου...

 

το 1 spot το χρησιμοποιώ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ εδω και 2 χρόνια χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα και αν τα πετάλια ειναι σε πεταλιέρα δεν θα χαλάσει ποτε το daisy chain

 

http://www.musik-produktiv.de/shop2/shop04.asp/artnr/3057018/sid/!18121995/quelle/andereart

 

εξάλλου αυτό το daisy chain είναι extra heavy duty.. :wink:

 

ακόμα και βραχυκύκλωμα να γίνει απο τη ΔEH τα πεταλακια δεν παθαίνουν τίποτα ..είναι σχεδόν αδύνατον να κάψεις πετάλι ακόμα και αν το συνδέσεις με ισχυρότερη τροφοδοσία.

 

το μόνο κακό του 1 spot είναι ότι οδηγεί μόνο 9βολτα και ότι δεν μπορείς να βάλεις στην σειρά σου reverse polarity Πετάλια (vintage fuzz πχ με germanium transistors)

 

Δυστυχώς το πραγματικά καλύτερο power supply δεν κατασκευάζεται πιά... :cry:

 

http://www.tonepilot.com/products/164.htm

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ. Αν διάβασα καλά το spot 1 γράφει ότι είναι 1Α, δηλαδή γύρω στα 1000ma. Αν υπολογίσεις ότι ένα ψηφιακό delay της Boss μπορεί να ξεπεράσει εύκολα τα 80ma δε νομίζω να υπάρχει αρκετό juice για άλλα 19 πετάλια! Βεβαίως και θα δουλέψει αν του βάλεις 25 πετάλια αλλά με μεγάλο ρίσκο αν και άλλωστε ποιος χρησιμοποιεί τόσα πετάλια?

Αν ένα πετάλι βραχυκυκλώσει (για πολλούς λόγους) τότε η τάση των 9v περνά στη γείωση όλων των πεταλιών αφού την έχουν κοινή. Για δοκίμασε να δώσεις 9v για 30 δευτερόλεπτα σε οποιοδήποτε από τα πεταλάκια σου (εκτός από τα H2O και Route66) και έλα να μας πεις αν δουλεύει ακόμη.

 

Βέβαια και εγώ δεν γουστάρω την τιμή της Voodoo lab και θα προτιμούσα το spot 1 αν ήταν να αγοράσω κάποιο.

 

ΥΓ.1 Επίσης τάση μεγαλύτερης των 16v σε πετάλι (και πολλά λέω) ίσον θάνατος.

Reverse τάση σε πετάλι με normal τροφοδοσία κατά 99% σημαίνει ότι σε μερικά δευτερόλεπτα καίγεται η πρώτη «δίοδος» η οποία χρησιμοποιείται για μια στοιχειώδης προστασία από το ρεύμα και μετά η τάση τρώει πρώτα ότι βρει ποιο ευάλωτο (ICs, transistors etc.).

 

ΥΓ.2 Αυτό που είπες για το Voodoo Lab ότι είχε θόρυβο με ξάφνιασε αλλά όποιος σκέφτεται να το αγοράσει να το λάβει σοβαρά υπόψη του!!! Είναι πολλά τα λεφτά και οφείλει να μην έχει τον παραμικρό θόρυβο!!!

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως δεν είδες καλά την εικόνα της πεταλιέρας μου! :D

15 πετάλια και κανένα πρόβλημα!!

(εχω ακόμα συνδέσει ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ με την πεταλιέρα μου και 3 πετάλια LINE 6 πετάλια ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΙΟ One Spot χωρίς πρόβλημα) η σύνδεση είναι παράλληλη οπότε αρκει ενα πετάλι να μην ξεπερνάει το 1 Α.

(πχ.στην πεταλιέρα μου αν αθροίσεις το ma ξεπερνάνε κατά ΠΟΛΥ το 1Α (μονο τα 3 Delay που το καθενα θέλει 300 ma να σκεφτείς...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.musik-produktiv.at/shop2/shop04.asp?artnr=3441006&sid=!06082002&quelle=volltext

 

θα χρειαστείς και το daisy chain που περιγράφεται απο κάτω...

 

και όσο είσαι εκεί πάρε και καμμια ντουζίνα χορδες τζάμπα τις έχουν :wink:

 

μεταφορικά 23 ευρω

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks SUPERFUNK!

Μπορώ να πάρω και περισσότερα από 1 καλώδια daisy chain (πχ να έχω 2 για να μπορώ να συνδέσω πάνω από 5 πεταλάκια)?

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου