Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοσία πεταλιών


JAM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν κλίκαρε το λινκ

 

http://www.visualsound.net/1spot.htm

 

θα δεις ότι το 1 spot απο τον κατασκευαστή είναι εγγυημένο ότι δουλεύει ΚΑΝΟΝΙΚΑ με ΑCA πεταλια BOSS (δες το compatibility chart) εξαλλου δεν νομίζω να ανέφερες κάπου ότι ΔΕΝ δουλεύουν τα πετάλια αυτα ΜΟΝΑ τους με το 1 spot το αντίθετο μαλιστα αναφέρεις ότι δουλεύουν ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

 

Το 1 spot είναι εντελώς διαφορετικής τεχνολογίας απο το VL και δεν γνωρίζει φραγμούς.(1700 MA ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ!)

ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΕΦΦΕ ΤΗΣ LINE 6 ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

 

TΟ μόνο ουσιαστικό "πρόβλημα " του 1 spot είναι ότι δεν μπορεί να οδηγήσει ταυτόχρονα reverse & regular polarity πεταλάκια (παίρνεις όμως 2 1 spot και καθαρίζεις :wink: αν και τα reverse polarity πετάλια είναι εξαιρετικά σπάνια και σχεδόν πάντα αρχαία (η reissue) germanium fuzzes που λίγοι αγοράζουν (ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ) ή γουστάρουν.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Superfunk διάβασα ότι το 1spot τροφοδοτεί ACA πετάλια και αν αληθεύει είναι άλλο ένα από τα θετικά που έχει.

 

Feather ξέχασα να πω ότι το Voodoo αν και έχει ACA «επιλογή» -σύμφωνα με άτομα από diy forums- αυτή δεν δίνει 12volts όπως και τα παλιά aca adaptors της Boss αλλά 9v. Τα παλιά πετάλια της Boss ( ειδικά τα delay,όπως το DM-3 που έχω) ψιλοαδικούνται σύμφωνα με κάποιους από την λιγότερη τάση.

 

Jam ο θόρυβος μπορεί να έχει σχέση με την τάση αλλά πιο πιθανό το βρίσκω να είναι το «κλασικό» πρόβλημα των ψηφιακών που κάπου στον ήχο πάει και χώνεται ένας τζίτζικας και δεν λέει να φύγει. J Χωρίς πλάκα αν ο ήχος μοιάζει με «τζιτζίκισμα» φταίει το πετάλι. ¶λλωστε όπως λες ακούγεται στην «επανάληψη» και όχι στην αρχική νότα. Πάντως πολύ πιθανό ?επίσης- να έχει πειραχτεί κάποιο trimmer από το εσωτερικό κύκλωμα.

 

Out of topic! Jam τα 20 euro είναι κάπως ακριβά για αλλαγή του switch από το Crybaby. Αλλά από την άλλη σε όποιον μάστορα και να πάς για λεπτοδουλειές σου ζητά 15euro για τον κόπο του.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Το delay εχει θόρυβο μονο στην επανάληψη και επισης όταν το βάζω στο pitch sifter mode (οκταβα) ειναι λιγο φάλτσο

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τότε μιλάμε για εγγενές :D χαρακτηριστικό του πεταλιού οπότε αθώες οι τροφοδοσίες! :D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

superfunk , είπες ότι έχεις και συ αυτό το πετάλι (PS-2) ? εσένα η οκτάβα ακούγεται κουρδισμένη ? η επανάληψη του delay είναι εντάξει?

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το χρησιμοποιώ κυρίως για pitch shifter και όπως ΟΛΑ τα pedal pitch shifter δεν είναι και ότι καλύτερο :cry: για τέλειο pitch shifting πρέπει αναγκαστικά να πας σε rack.....

το delay του έχει το τυπικό digital ξύσιμο...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Ρε παιδιά, πόσα mA χρειάζονται τελικά τα πετάλια μας;Εγώ έχω ένα τροφοδοτικό EBS650mA και δεν ξέρω αν φτάνει για τα 7 πεταλάκια μου. Έχω Cry baby-Boss distorion-Jam Booster-Arion Chorus-Boss Phaser-Dititech Delay + Κουρδηστήρι Boss. Πόσα mA μπορεί να χρειάζομαι;

Thanks

 

Υπογραφή....Πρίφτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, πόσα mA χρειάζονται τελικά τα πετάλια μας;Εγώ έχω ένα τροφοδοτικό EBS650mA και δεν ξέρω αν φτάνει για τα 7 πεταλάκια μου. Έχω Cry baby-Boss distorion-Jam Booster-Arion Chorus-Boss Phaser-Dititech Delay + Κουρδηστήρι Boss. Πόσα mA μπορεί να χρειάζομαι;

Thanks

 

 

Με περίπου 25-30 ευρω που έχει το one spot, δεν θα χρειαστεί να αναρωτηθείς πότε ξανά ποσα mA χρειάζεσαι....!!!! Μην το ψάχνεις, η φθηνότερη και πλέον αξιόπιστη λύση είναι αυτό!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, πόσα mA χρειάζονται τελικά τα πετάλια μας;Εγώ έχω ένα τροφοδοτικό EBS650mA και δεν ξέρω αν φτάνει για τα 7 πεταλάκια μου. Έχω Cry baby-Boss distorion-Jam Booster-Arion Chorus-Boss Phaser-Dititech Delay + Κουρδηστήρι Boss. Πόσα mA μπορεί να χρειάζομαι;

Thanks

 

 

Εδω θα βρεις το current draw πολλων πεταλιων:

 

http://www.stinkfoot.se/andreas/diy/power/list.htm

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου