Προς το περιεχόμενο

engl screamer προβλημα


PossySE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας εχω εναν engl screamer 50 watt combo.

για να ξεκινησω να παιζω τον ανοιγω 2 λεπτα πριν στο standby για να ζεσταθει.

εδω κ 1 μηνα οταν τον ανοιγω κ ξεκιναω να παιζω ακουγεται απο τον ενισχυτη ενας θορυβος σαν να βραζουν η μαλλον σαν να εχει παρει φωτια μεσα...ενω ο ηχος που βγαζει ειναι μια χαρα κ καλυτερος απο παλια.

οταν κατεβαζω το Master volume τοτε δν ακουγεται τοσο κ αν το μηδενισω δν ακουγεται καθολου.

κ στο clean mode αλλα κ στο distortion κανει αυτο το θορυβο...

εχετε υπ`οψη σας τι μπορει να φταιει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο ακριβώς θέμα είχα δει σε ένα Peavey classic 30, με μία επίσκεψη του κάτοχου στο σέρβις του είπαν για ψυχρές κολλήσεις και ο τεχνικός τις πέρασε όλες, συν ένα "σφίξιμο" -είπε- στο reverb και μετά ήταν ΟΚ.

Οπότε κάνε μια βόλτα απ'το σέρβις ή πάρε αρχικά ένα τηλέφωνο.

Αν είναι και σε εγγύηση (2 χρόνια) τότε θα τη βγάλεις και στο "τζάμπα" ;) ;D

 

Τα παραπάνω στα είπα γιατί μπορεί να σου πουν μερικοί οτι είναι λάμπες, αλλά επειδή το θυμάμαι ακριβώς το πρόβλημα και ήταν όπως το περιέγραψες και επειδή και εμείς είχαμε αλλάξει ουκ ολίγα σετάκια λάμπες (pre και power) χωρίς αποτέλεσμα, γι'αυτό σε παραπέμπω στο σέρβις.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mιας και τέθηκε θέμα προβλήματος ίσως έχουμε το ίδιο.

 

Και εγώ είμαι ένας ευτυχής κάτοχος της συγκεκριμένης κεφαλής,τον τελευταίο καιρό όμως όταν τον ανοίγω,σπάνια λόγω έλειψης χρόνου >:(,έχει ένα ενοχλητικό θόρυβο στα βρώμικα κυρίως και μειώνεται όσο μειώνω το master volume.Αυτό συμβαίνει και σε πολύ low gain καταστάσεις...

 

 

Στα καθαρά δεν θυμάμαι αν το κάνει,πάντως στο drive και στο high κανάλι του,κάνει θόρυβο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου