Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοσία πεταλιών


JAM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν κάποιος θέλει να πειραματιστεί με τις τάσεις.... μάλλον κάποιο από αυτά τα ρυθμιζόμενα είναι αρκετό για ώρες "απόλαυσης"  :)

 

Τα ρυθμιζομενα δεν ειναι και οτι καλυτερο γιατι σχεδον ποτε δεν δινουν στην εξοδο αυτο που πρεπει. Συνηθως αποκλινουν πολυ απο την ονομαστικη τιμη και γενικα θεωρουνται αναξιοπιστα. Καλυτερα ενα τροφοδοτικο με σταθερη εξοδο, ανα επιθυμητη ταση.

 

Τα κυκλώματα σαν το charge pump είναι χρήσιμα για τις περιπτώσεις που χρειαζόμαστε τάση υψηλότερη από αυτή που δίνει η μπαταρία ... και δεν είμαστε δίπλα σε πρίζα... :)

 

Δεν θα διαφωνησω, αν και το χρησιμοποιω κανονικα εδω και χρονια με το τροφοδοτικο μου (9V) για να ταιζω το FD-II και δεν ειχα το παραμικρο προβλημα. Το MAX1044 δεν εδειξε ποτε σημαδια κοπωσης παρολα τα απειρα πειραματα με αλλα πεταλια...

...και ειμαι και διπλα σε πριζα....  ;D  ;D  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Πράγαματι.... όπως βολεύεται ο καθένας alderbody. Προσωπικά όχι μόνο έχω χρησιμοποιήσει τέτοια τροφοοδοτικά της πλάκας για πεταλάκια αλλά και κάποια από αυτά τα έχω αξιολογήσει εργαστηριακά. Η τάση εξόδου συμβαίνει σε πολλά να απέχει λίγο από την ονομαστική αλλά κάποια από αυτά είναι καλά και αθόρυβα.  Αυτό δεν εξαρτάται από το αν είναι ρυθμιζόμενα ή όχι.

 

Εξάλλου, η διαφοροποίηση της τάσης εξόδου από την ονομαστική όταν θέλεις απλά να πειραματιστείς με τις τάσεις -για μένα- δεν έχει και πολύ μεγάλη σημασία.  Εννοώ ότι αν θέλω απλά να ρίξω λίγο την τάση σε ένα fuzz..... θα γυρίσω το διακόπτη και θα ακούσω.... δεν θα λύσω κάποια εξίσωση από την οποία θα πάρω ένα νούμερο για την τάση και την οποία τιμή της τάσης θα ζητήσω με ακρίβεια από οποιοδήποτε τροφοδοτικό στη συνέχεια....  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγαματι.... όπως βολεύεται ο καθένας alderbody. Προσωπικά όχι μόνο έχω χρησιμοποιήσει τέτοια τροφοοδοτικά της πλάκας για πεταλάκια αλλά και κάποια από αυτά τα έχω αξιολογήσει εργαστηριακά. Η τάση εξόδου συμβαίνει σε πολλά να απέχει λίγο από την ονομαστική αλλά κάποια από αυτά είναι καλά και αθόρυβα.  Αυτό δεν εξαρτάται από το αν είναι ρυθμιζόμενα ή όχι.

 

Αυτο που ξερω οτι ισχυει για πολλα ρυθμιζομενα ειναι οτι χαρακτηριζονται αναξιοπιστα λογω του οτι χαλανε πολυ πιο ευκολα απο τα σταθερα, και η αποκλιση απο τις ονομαστικες τιμες μεγαλωνει με τη χρηση. Αυτη ειναι και προσωπικη εμπειρια σε αρκετα μεγαλο δειγμα... Το οτι θα υπαρχουν και "καλα" αναμεσα στα "κακα" ειναι το μονο σιγουρο, οπως βεβαια ισχυει και για τα σταθερα. ετσι? Εχουν πεσει στα χερια μου πολυ καλα μεταβλητης εξοδου που "φωναζαν" για την ποιοτητα τους.

Γενικως, τα μεταβλητα δεν εχουν πολυ καλη φημη στην "πιατσα"...  ;D

Καλο ειναι να υπαρχει ενα για δοκιμες κλπ, αλλα οταν θελεις να κανεις σωστη δουλεια, εχε και το σταθερο απο διπλα...  ;)

 

 

Εξάλλου, η διαφοροποίηση της τάσης εξόδου από την ονομαστική όταν θέλεις απλά να πειραματιστείς με τις τάσεις -για μένα- δεν έχει και πολύ μεγάλη σημασία.  Εννοώ ότι αν θέλω απλά να ρίξω λίγο την τάση σε ένα fuzz..... θα γυρίσω το διακόπτη και θα ακούσω.... δεν θα λύσω κάποια εξίσωση από την οποία θα πάρω ένα νούμερο για την τάση και την οποία τιμή της τάσης θα ζητήσω με ακρίβεια από οποιοδήποτε τροφοδοτικό στη συνέχεια....  ;D

 

Αν ειναι για απλο πειραματισμο σιγουρα no problem, αρκει ο πειραματισμος να μην αποβει μοιραιος... Αν πχ θελησεις να δωσεις 18V και αυτο σου τροφοδοτησει τα κυκλωματα με ...25V, ισως καποια στοιχεια (πχ ημιαγωγά) να μην το δουν με καλο ματι...  :o

 

Απ την αλλη για την ευελιξια του διακοπτη εναντι σε ...διαφορικες εξισωσεις θα συμφωνησω.

Αλλωστε εγω (οπως ολοι μας πιστευω) απλα παιζω κιθαρα...  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

btw, κατι ειχες πει για sweet spot σε Fuzz με τρανζιστορ Ge στα 7.5V?

 

Μιλας για fuzzface?

original spec?

τι τρανζιστορ εχει μεσα?

 

Θεωρητικα, το ιδανικο biasing για πολλα Fuzz ειναι το μισο της Vcc.

Αν δινεις 7.5V παμε στα περιπου 3.75V...

Λογικα θα πρεπει να ειναι πιο farty και gated, ετσι?

 

 

EDIT: για να ειμαστε σωστοι, αν ειναι PNP Ge τα τρανζιστορ, τοτε οι τασεις εχουν και το αρνητικο προσημο μπροστα...  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Είναι ένα fulltone 69. Δεν έχω ιδέα τι transistor ακριβώς έχει. Το τροφοδοτώ από ένα ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό στο οποίο τού έριξα λίγο την τάση και μου άρεσε περισσότερο ο ήχος. Αν τη ρίξω κι άλλο δεν έχει πολύ "ψυχή" πλέον. Εκεί που μου άρεσε -σαν βέλτιστος συμβιβασμός- μέτρησα την τάση και ήταν περίπου 7.5V  :) 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To '69 του Fulltone βασιζεται στο Fuzzface αλλα εχει και καποια extra που εβαλε ο Κος Fuller για να το κανει πιο ευελικτο.

Ουσιαστικα εχεις τη δυνατοτητα για περισσοτερη ή λιγοτερη βρωμια απο το stock Fuzzface.

 

Τα τρανζιστορ που χρησιμοποιει ειναι τα ξακουστα ΝΚΤ275 τα οποια ειναι κατα βαση ομοια με τα αρχικα χρησιμοποιουμενα AC128, αλλα λιγο πιο σταθερα κατα πολλους.

 

Στο δικο μου FF clone χρησιμοποιω AC128.

Ομολογουμενως, δεν εχω δοκιμασει χαμηλοτερη τροφοδοσια.

Θα το ψαξω ομως...  ;)

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To MAX1044 έχει λύσει πραγματικά τα χέρια του diyer καθότι με ένα τσιπάκι και με 9V στην είσοδο μπορείς να τροφοδοτήσεις πετάλια που ζητούν 18+ Volt χωρίς να αγοράζεις δέκα μετασχηματιστές. Όπως ανέφερε ο alderbody είναι αθόρυβο σε σχέση με τα αντίστοιχα και προτιμάται από πολλούς μπουτικάδες ανά τον κόσμο.

Έχει όμως δύο μειονεκτήματα που πολλοί δεν γνωρίζουν, κοινώς δεν κάνει για όλα τα εφφέ.

Είναι ευαίσθητο στην τάση εισόδου. Δηλαδή άμα του δώσεις παραπάνω από 9V καίγεται(π.χ. 10+). Οπότε προσοχή στο τι δίνει ο εξωτερικός μετασχηματιστής. Αυτό διορθώνεται πανεύκολα με μία δίοδο 9,1V zener στην είσοδο του max1044 (κακώς που δεν υπάρχει ενσωματωμένη στον τελεστικό)

Ένα άλλο μειονέκτημα του καθώς και αντίστοιχων ολοκληρωμένων είναι ότι δεν μπορεί να δώσει αρκετά mA στην έξοδο ικανά να τροφοδοτήσουν ψηφιακά και κάποια "λαίμαργα" αναλογικά εφφέ με αποτέλεσμα να κάνει και πάλι μπουμ.

Γενικά όταν πολλαπλασιάζουμε την τάση υποπολλαπλασιάζουμε την ένταση και όχι πάντα γραμμικά (εξαρτάται από το είδος του upverting)

Σε αυτά τα πετάλια προτιμάται η λύση των cmos inverters όπως το 4049 που χρειάζεται περισσότερα υλικά (αντιστάσεις,πυκνωτές,διόδους)και μεγαλύτερο χώρο στην πλακέτα.

 

Τα παραπάνω πρέπει να λαμβάνονται σοβαρά υπόψιν προτού σχεδιαστεί η τροφοδοσία ενός πεταλιού όπως και έγινε στο jam retrovibe.

 

 

@ harilatron

Η τάση εισόδου που σου αρέσει είναι το λεγόμενο mod της πεσμένης μπαταρίας, που άρεσε σε πολλούς από τους διάσημους κιθαρίστες που έπαιξαν με fuzz οπότε είσαι σε σωστό δρόμο. Η "σωστή" πόλωση για ένα διπολικό σε διαμόρφωση ψαλιδισμού είναι V/2 +/- 10% στον collector. Όσο πιο χαμηλή η τάση τόσο πιο βρώμικος ,λασπωμένος ήχος ,ενώ όσο ανεβαίνει καθαρίζει- έχει περισσότερη διαύγεια. Υποθέτω θα έχεις ήδη προσέξει ότι το πετάλι σου έχει ένα εσωτερικό trim που ρυθμίζει την τάση αυτή... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως, γνωστα τα "τρωτα" του MAX1044 αλλα οταν εισαι μεσα στα πλαισια του "φακελου λειτουργιας" του ολα εξελισσονται ομαλα.

 

Το εφφε της πεσμενης μπαταριας πολλοι το προκαλουν με διαιρετες και το βαζουν σαν option στα πεταλια τους.

 

Προσωπικα προτιμω καθαροτερους ηχους, γι'αυτο φροντισα τα ΑC128 μου να αγγιζουν τα κατωτερα ορια Hfe που "προκρινονται" για χρηση σε FF.

 

Δεν Θυμαμαι αν ειχα δωσει ποτε 18V στο FF, αλλα νομιζω πως οχι.

Δεν ειμαι σιγουρος αν αντεχουν τα AC128.

δεν το ρισκαρω...  ;D

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να τροφοδοτήσεις ένα ac128 με 18V. Προσοχή όμως η τάση μεταξύ base και emitter να μην ξεπεράσει τα 10V.

Βέβαια θα χρειαστεί ξανά bias και μην περιμένεις ότι θα ακούγεται σαν το κλασσικό fuzzface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου