Προς το περιεχόμενο

gretch-Κιθαρες..details please...


ax1ss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.thomann.de/gr/gretsch_g5120_electromatic_ltd.htm

 

οταν λεμε οτι αυτες οι κιθαρες κανουν για jazz  για ποιον λογο ακριβως συμβαινει αυτο τι ακριβως σου προσφερουν αυτες που δεν σου προσφερουν οι αλλες?

 

 

MetalCaster

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όλες οι κιθάρες κάνουν για όλα τα είδη.Δεν ορίζεται απο κάποιον μια κιθάρα το τι είναι απλά υπάρχη μια έφεση στους τύπους και τις μουσικές.

Τα σκάφη συνήθως τα παίρνουν για τζάζ για το λόγο ότι κατασκευάζονται ώστε να έχουν περισσότερο sustain που το θέλουν οι τζαζίστες.Ο ήχος τους πιο γεμάτος και μουντός-γλυκός λόγο μαγνήτων και σκάφους.Νομίζω αν και δεν είμαι σίγουρος οτι λόγο της κατασκευής τους αντέχουν πιο μεγάλο μέγεθος χορδών που και αυτό με τη σειρά του βοηθάει στον ήχο κάνοντας τον πιο γεμάτο και "μεγάλο".

 

Αυτά απο μένα..

 

Κάτι τελευτάιο είναι ότι επιτέλους γλιτώνεις απο τα σκασίματα των φεντεροκατασκευών.Τσίνγκ και τσούγκ κάντρι πενιές τέρμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικά η κιθάρα που έδειξες είναι σκάφος μεν ,όχι για jazz δε...'

 

Τα σκάφη ,λόγω κατασκευης και μαγνητών εχουν αυτο τον μουντο και γλυκό ήχο που τα κάνει ιδανικά για jazz...και άλλες πολλές μικροδιαφορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ώστε να έχουν περισσότερο sustain που το θέλουν οι τζαζίστες.

 

Τα εχεις μπερδεψει λιγακι το σωστο ειναι να εχουν ΛΙΓΟΤΕΡΟ sustain που το θελουν οι τζαζιστες. ;)

 

μια hollow body κιθαρα θα εχει παντα λιγοτερο sustain απο μια  solid body ;)

 

Γενικα οι full hollow body κιθαρες (οπως αυτη στο link) εχουν σοβαρα προβληματα feedback με πολυ gain ;)

 

Το κλασσικο τζαζ παιξιμο (χωρις bends κτλ) ΔΕΝ θελει sustain αλλα γρηγορο attack & συντομο τελειωμα της νοτας ωστε να ακουστει καθαρα η επομενη σε...μεγαλες ταχυτητες καθως και πολυ καλο διαχωρισμο της καθε χορδης στα..συνθετα ακκορντα κατι που το πολυ sustain δεν επιτρεπει (για αυτο αλλωστε παιζουν και με φλατ χορδες οι οποιες δεν εχουν πολυ sustain σε σχεση με τις roundwound)

 

α,μια χαρα ...jazz παιζεις με Gretsch παρα πολλοι μεγαλοι τζαζιστες τις εχουν χρησιμοποιησει κατα καιρους...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα σκάφη συνήθως τα παίρνουν για τζάζ για το λόγο ότι κατασκευάζονται ώστε να έχουν περισσότερο sustain που το θέλουν οι τζαζίστες.

 

nope....

 

edit: μασ προλαβανε παλι!!! ;D

 

αααα....και η συγκεκριμενη ειναι απαλευτη...τη δοκιμασα εκτεταμενα...καπου τα εχω γραψει...ουτε η κατασκευη της λεει ουτε οι μαγνητες...με εψηνε και μενα πολυ (κυριως λογω εμφανισης) αλλα μαπα... :-\ :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

α,μια χαρα ...jazz παιζεις με Gretsch παρα πολλοι μεγαλοι τζαζιστες τις εχουν χρησιμοποιησει κατα καιρους...

 

 

 

Χαίρω πολύ sf..και με την cort x2 μου όπως την έκανα jazz παιζω.Και βέβαια κάνουν οι gretsch για jazz.Περισσότερο απο fender κλπ.Αλλά δεν είναι καθαρα jazzoκιθάρες.

Πχ ανάμεσα σεμια gretsch ,μια gibson es175,μια l5 και μια Hagstrom σαν του trigga θα επέλεγες τη gretsch για κλασσικές jazziες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά αυτό με το sustain το χω σηζητήσει και με άλλους και λένε αυτό που λέω.Δηλαδή πρέπει να χει διαρκεια μια νότα.Για το attack λόγω ταχυτήτων δεν έχω ακούσει αλλά λογικό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τελευτάιο είναι ότι επιτέλους γλιτώνεις απο τα σκασίματα των φεντεροκατασκευών.Τσίνγκ και τσούγκ κάντρι πενιές τέρμα...

 

....EEEEEEEEEE...?

Λιγο προσοχη σε αυτα που λεμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι τελευτάιο είναι ότι επιτέλους γλιτώνεις απο τα σκασίματα των φεντεροκατασκευών.Τσίνγκ και τσούγκ κάντρι πενιές τέρμα...

 

....EEEEEEEEEE...?

Λιγο προσοχη σε αυτα που λεμε...

;D ;D ;D

 

 

Οντως... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

α,μια χαρα ...jazz παιζεις με Gretsch παρα πολλοι μεγαλοι τζαζιστες τις εχουν χρησιμοποιησει κατα καιρους...

 

 

 

Χαίρω πολύ sf..και με την cort x2 μου όπως την έκανα jazz παιζω.Και βέβαια κάνουν οι gretsch για jazz.Περισσότερο απο fender κλπ.Αλλά δεν είναι καθαρα jazzoκιθάρες.

Πχ ανάμεσα σεμια gretsch ,μια gibson es175,μια l5 και μια Hagstrom σαν του trigga θα επέλεγες τη gretsch για κλασσικές jazziες?

 

 

εγω ναι γιατι μου αρεσει περισσοτερο ο ηχος της (νομιζω αλλωστε οτι την ιδια γνωμη ειχε και ο George Van Eps αλλα και ο Chet Atkins...και δεκαδες αλλοι)

 

στην εποχη τους οι Gretsch θεωρουνταν ΟΙ τζαζ κιθαρες (και ηταν το "ονειρο" των περισσοτερων κιθαριστων λογω της απλησιαστης τιμης τους...)απλα λογω της παρακμης της εταιρειας στο 60s & 70s σταματησαν  να τις χρησιμοποιουν....

 

απλα επειδη παρα πολλοι rock n roll κιθαριστες τις χρησιμοποιουσαν (οπως αλλωστε χρησιμοποιουσαν και ES175 & L5) και λογω του rockabilly connection τους εχει βγει το ονομα οτι κανουν μονο για twang...

 

μια Gretsch με filtertones & flats ειναι ταμαμ για κλασσικο τζαζ ηχο ;)

 

Ρε παιδιά αυτό με το sustain το χω σηζητήσει και με άλλους και λένε αυτό που λέω.Δηλαδή πρέπει να χει διαρκεια μια νότα.Για το attack λόγω ταχυτήτων δεν έχω ακούσει αλλά λογικό είναι.

 

 

δεν ξερω τι εχεις ακουσει απο τους...αλλους ,αλλα ακουσε οποιοδηποτε κλασσικο τζαζ κιθαριστα και αποκλειεται να ακουσεις sustain στο παιξιμο του,αλλοιως θα  επαιζαν ολοι με roundwound & Les Paul :) :) (που μερικοι επαιζαν βεβαια...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου