Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοσία πεταλιών


JAM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Πολύ χρήσιμη παράμβαση electrictabs  :)

 

...

@ harilatron

Η τάση εισόδου που σου αρέσει είναι το λεγόμενο mod της πεσμένης μπαταρίας, που άρεσε σε πολλούς από τους διάσημους κιθαρίστες που έπαιξαν με fuzz οπότε είσαι σε σωστό δρόμο.

 

Το ξέρω... Τώρα γράφω ένα κι τραγουδάκι.... το "Ει, Γιάνν"  ;D

 

Περαν της πλάκας, πράγματι... έχοντας ακούσει αυτό που αναφέρεις μου ήρθε να αρχίζω να χαμηλώνω τις τάσεις.  :)

 

 

 

Η "σωστή" πόλωση για ένα διπολικό σε διαμόρφωση ψαλιδισμού είναι V/2 +/- 10% στον collector. Όσο πιο χαμηλή η τάση τόσο πιο βρώμικος ,λασπωμένος ήχος ,ενώ όσο ανεβαίνει καθαρίζει- έχει περισσότερη διαύγεια. Υποθέτω θα έχεις ήδη προσέξει ότι το πετάλι σου έχει ένα εσωτερικό trim που ρυθμίζει την τάση αυτή... ;)

 

Ναι το έχω παρατηρήσει..... το έχω λίγο πριν το τέρμα προς τη μεριά της "λάσπης".  :)  (Χωρίς να ξέρω τι ακριβώς κάνει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαριλατρόνιο είναι εύκολα ακουστή η διαφορά με το πείραγμα του τρίμερ. Προσωπικά αντιπαθώ τα raspy τσιριγματάκια (σαν να έχεις την μετενσάρκωση του Παβαρότι σε ποντίκι και την ώρα που κάνει κορόνα να το πατάς στο λαιμό), κι έτσι το έχω προσεκτικά ρυθμίσει στο sweet spot χωρίς να φτάνει στο χαμό-στο-ίσιωμα.

 

Εγώ πάντως για τους λόγους αποφυγής ατυχήματος που είχα πει προηγουμένως του έχω πάντα μια απλή μη αλκαλική μπαταρία μέσα, επομένως την ψιλοψόφια τροφοδοσία την έχει ούτως ή άλλως. Ο Fuller, πάντα βουτηγμένος στην υπερβολή, προτείνει την παράλληλη χρήση τρίμερ ΚΑΙ μη αλκαλικής μπαταρίας...

 

Α! Και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Χαριλατρόνιο είναι εύκολα ακουστή η διαφορά με το πείραγμα του τρίμερ.

Ναι... δεν το διατύπωσα σωστά..  Ακούω καθαρά τι κάνει στον ήχο αυτό το τριμεράκι.  Απλά δεν ήξερα (πριν το εξηγήσει ο electrictabs) ποιός είνο ο ρόλος του στο κύκλωμα.  :)

 

Προσωπικά αντιπαθώ τα raspy τσιριγματάκια (σαν να έχεις την μετενσάρκωση του Παβαρότι σε ποντίκι και την ώρα που κάνει κορόνα να το πατάς στο λαιμό), κι έτσι το έχω προσεκτικά ρυθμίσει στο sweet spot χωρίς να φτάνει στο χαμό-στο-ίσιωμα.

 

Παρομοίως....  :)

 

 

Και μιά και μιλάμε για πατεντοτροφοδοσίες..... Έχει δοκιμάσει κανείς να παρεμβάλλει μία αντίσταση σε σειρά με το εξωτερικό τροφοδοτικό προκειμένου να μιμηθεί την αυξημένη εσωτερική αντίσταση της μπαταρίας?  (Κάπου έχει πάρει το μάτι μου κάτι σχετικό αλλά δεν το βρίσκω αυτή τη στιγμή.)  Θεωρητικά, κάτι τέτοιο μπορεί να συμπιέσει λίγο παραπάνω ή/και να στρογγυλέψει τον ψαλιδισμό κατά κάποιο τρόπο.  Εμπειρίες κανείς ?

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμπέδηση μιας μπαταρίας μπορεί να εξομοιωθεί ως ένα σημείο. Ίσως να χρειάζεται περισσότερα από μία αντίσταση σε σειρά εξαρτάται από τη σταθεροποίηση του τροφοδοτικού σου και κατά πόσο είναι σταθερή ανά μονάδα χρόνου.

Ο πιο απλός τρόπος είναι με ένα σταθεροποιητή όπως το LM317 που μπορείς να δεις στα μέσα της σελίδας

http://www.geofex.com/article_folders/spyder/spyder.htm.

 

το control που λέει imp κάνει αυτό που θες.

το control αυτό είναι ουσιαστικά μια μεταβλητή αντίσταση αλλά για να κάνει τη δουλειά που θέλουμε πρέπει να έχει προηγηθεί ένας κατάλληλος σταθεροποιήτης-πάροχος σταθερών ma

 

Κοίταξε τα σωθικά του τροφοδοτικού σου μπορεί να το περιέχει ήδη μέσα και να κάνεις εκεί τη μόντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=2980

 

002980.jpg

 

LEEM DC-9 ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ 5 ΠΕΤΑΛΙΑ από musicorama. Εγώ αυτό έχω βρει για τροφοδοτικό για πεταλάκια (αν και πληκτράς έχω 2-3-4-5) και συνοδεύεται από τα αντίστοιχα καλώδια. Σκέφτομαι να το πάρω, και αν και δεν ξέρω πολλά από τάσεις και παροχές ρεύματος, μου φαίνεται καλούλι το άτιμο. Τι λέτε και εσείς??

 

[{αντι υπογραφής=sfyraki.blogspot.com]}

 

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να το κάνεις όταν μπορείς με λιγότερα λεφτά (25e) να πάρεις το OneSpot που σηκώνει μέχρι 1700mA;

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω στις pumps που λέγαμε πιο πριν (και για τις διάφορες ιδιοκατασκευές), είναι πολύ ενδιαφέρον το γεγονός ότι υπάρχει κλώνος του One Spot στην Αμερική, το Godlyke Power All, το οποίο όμως προσφέρει και σαν ανταπτοράκι μια power pump!!!

 

http://www.godlyke.com/shopping/pgm-more_information.php?id=135&thiscat=50&frompage=Online_Store&page_num=1&=SID

http://www.godlyke.com/shopping/pgm-more_information.php?id=5&thiscat=16&frompage=Online_Store&page_num=1&=SID

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=2980

 

002980.jpg

 

LEEM DC-9 ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΓΙΑ 5 ΠΕΤΑΛΙΑ από musicorama. Εγώ αυτό έχω βρει για τροφοδοτικό για πεταλάκια (αν και πληκτράς έχω 2-3-4-5) και συνοδεύεται από τα αντίστοιχα καλώδια. Σκέφτομαι να το πάρω, και αν και δεν ξέρω πολλά από τάσεις και παροχές ρεύματος, μου φαίνεται καλούλι το άτιμο. Τι λέτε και εσείς??

 

[{αντι υπογραφής=sfyraki.blogspot.com]}

 

 

Το συγκεκριμένο κλ@νει μέντα αλλά με 2-3 πετάλια δεν παίζει πρόβλημα.Αλλά όπως είπε ο Kwstas γιατί να μην αγοράσει κανείς το OneSpot ;)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου