Προς το περιεχόμενο

Πιο πολυεφφε εχει κατα την γνωμη σας το καλυτερο distortion?


sils

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα θα ηθελα την γνωμη σας για το πιο πολυεφφε εχει το καλητερο Distortion (μιας και τα πεταλια αρχιζουν και με κουραζουν) Πιστευω οτι τα υπολοιπα εφφε ειναι λιγο πολυ τα ιδια!!!!!

Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα 4

tonelab

boss gt10

line 6 xt live

Digitech 500

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτο ακριβως που θελω ειναι οσο το δυνατον να καλυπτει μεγαλητερο φασμα γιατι ειμαι μετα φεγγαρια μου .μπορει κανα μηνα να παιζω megadeath μετα him......

Παντως τωρα τελευταια ακουσα ενα ποντ....και μου αρεσε Αλλα το χ3 live νομιζω πως ειναι και το πιο ακριβο...

 

Κανενα ......why?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα καλά και εσυ, μόνο ...ψηφια έχεις στις επιλογές σου??

 

πέρα απο το χιούμορ, απο άποψη ήχου πιστεύω μια χαρά θα βγάλεις, απλά παίζουν θέματα ευχρηστίας.

 

πχ για μενα που θ'ελω πάντα ένα κομπρέσσορα ανοιχτό, η TL θα με ξενέρωνε κάπως γιατι θα έπρεπε να κουβαλάω και τον κομπρέσσορα μου ξεχωριστά αν θέλω να χρησιμοποιώ κάποιο απο τις προσομοιώσεις απο πεταλάκια της.

 

απο την άλλη τα line6 και boss είναι αρκετά πολύπλοκα και ίσως θέλει να ασχοληθείς πάρα πολύ γιανα βγάλεις ήχο

 

επίσης πιστεύω πως ίσως θα'πρεπε να βάλεις στις επιλογές σου και την line6 M13 που όπως έχω καταλάβει διαβάζοντας τα λεγόμενα των κατόχων, αν σε βολέψει, θα μείνεις πάρα πολύ ευχαριστημένος

 

πες μας και τι χρησιμοποιούσες μέχρι τώρα

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια πεταλια θελεις να αντικαταστήσεις και για ποιον ακριβως λογο? Καλο ειναι να ανφερεις ολο το rig σου για να παρουμε μια ιδεα για τον ηχητικό σου προσανατολισμο και να αναφερεις τι ακριβως θελεις να βελτιωσεις. (πχ αν βαρεθηκες τροφοδοτικα, καλωδια, θορυβους, αν θελεις με ενα κουμπί να αλλαζεις αμεσα ήχους κλπ). Επισης , καλο ειναι να αναφερεις αν θελεις να αναπαραγεις τους ηχους που εβγαζες μεχρι τωρα με τα πεταλια σου ή σε ενδιαφερει να ψαξεις και καινουριους ηχους.

 

Συνηθιζεται να κραταμε μερικα αναλογικα πεταλια για χρηση με πεταλιερα παντως.

 

Θα πω για αυτες που εχω παιξει, αλλα θα τονισω οτι εχω ακουσει πολυ καλα λογια για την ΧΤ live από χρηστες που εμπιστευομαι.

 

Η TL εχει σπουδαια εφε και γραφει πολυ καλα direct, αλλα το υπέροχο wah της χαραμιζεται αν θελεις να το χρησιμοποιεις με εξωτερικο drive και ο αριθμος των συνδυασμων των εφε ειναι πεπερασμενος και περιοριστικος.

 

Η Boss GT θελει πολύ ψαξιμο και διαβασμα.

 

Η Μ13 προσομοιώνει πεταλια σε μεγαλο αριθμο συνδυασμων, αλλα δεν προσφερει ενσωματωμενους προσομοιωτες ενισχυτων και καμπινων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα χρησιμοποιω πεταλακια κυριως digitech k boss η αληθεια ειναι πως θελω κατι ευχρηστο με ετοιμους ηχους κτλ.

Τωρα τελευταια οπως ειπα μου επεσε ενα ποντ στα χερια μου και μου  αρεσε γιατι κατεβασα καποιους ηχους απο το νετ τους εβαλα μεσα και αυτο ηταν....

η tonelab και οι υπολοιπες εχουν αυτη  την δυνατοτητα?

Απο την αλλη οι περισσοτερη λενε οτι ολα τα πολυεφφε ειναι δυσχρηστα και δεν εχουν αρκετο γκαζι τα δυο πιο σημαντικα μειον.

απο την αλλη πιστευω πως βρισκεις τον ηχο που θελεις ειτε manual ειτε απο νετ/ βανκ 1,2,3.....και αυτο ηταν....αλλα τι να το κανεις αν δεν εχεις καλο γκαζι(γιατι παντα χρειαζεται).

Στα υποψιν οτι ο ενησχυτης μου ειναι λαμπα 5 βαττ

και ναι ρε παιδια μου την εχουν δωσει λιγο τα καλωδια ο θορυβος αν αλλαξω κατι στην σειρα των πεταλιων και οχι αυτο το distortion δεν κανει βγαλε βαλε το αλλο κτλ...

και εκει που παιζεις κατι σε βαρυ μεταλ σου ερχεται να παιξεις led zeppelin -  αλλαξε ολες τις ρυθμισεις.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η tonelab και οι υπολοιπες εχουν αυτη  την δυνατοτητα?

 

ναι

 

Απο την αλλη οι περισσοτερη λενε οτι ολα τα πολυεφφε ειναι δυσχρηστα και δεν εχουν αρκετο γκαζι τα δυο πιο σημαντικα μειον.

 

Γκαζι εχουν απεριοριστο και η ευχρηστια ειναι το Νο.1 προτερημα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γκαζι πολυ....να φανε και οι κοτες.......και ογκο τουλαχιστον η tonelab.......εγω επιμενω οτι με συνδεση με 4 καλωδια ακουγεται πιο ωραια σε μενα...απο οτι κατευθειαν στο input ή στο return του ενισχυτη .....αλλα και line 6 ειναι κομπλε.......και πιστευω λιγο καλυτερη σε high gain......οι αλλες gt-10 κλπ.......αστο να παει αστο...θα χαθεις .....στο manual

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου