Προς το περιεχόμενο

Πιο πολυεφφε εχει κατα την γνωμη σας το καλυτερο distortion?


sils

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η σιγουριά σου είναι συγκλονιστική και αποστομωτική.  ;D

 

Δες και αυτό να μας πεις τη γνώμη σου:  ;)

 

 

Το χεις ακουσει απο κοντα? Επισης επειδη βλεπω οτι εκθειαζεται ολοι την tonelab εγω που την ειχα και τωρα εχω μια Gt-10, πολυ πιο ευκολη μ φαινεται η GT-10!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δε μπορω να πω γνωμη για τη GT-10 γιατι δεν την εχω δοκιμασει απλα η σειρα GT της Boss (και ιδιαιτερα τα τελευταια μοντελα) εχει τοσα πολλα πραγματα που μπορεις να ρυθμισεις που πραγματικα χανεσαι. Αυτο μονο και μονο για 'μενα την κανει δυσχρηστη την πεταλιερα. Δεν ειναι απαραιτητο να τα χρησιμοποιησεις ολα, αλλα αμα πρεπει να χρησιμοποιησεις εστω και τα μισα για να βγαλεις καλο ηχο τοτε αντι να σολαρεις στην κιθαρα θα σολαρεις στην πεταλιερα...

 

Για πες μια και τη γνωμη σου για τα γκαζια της GT-10 σε σχεση με αυτα της Tonelab (ωστε να βοηθηθει και ο φιλος) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με κάθε επιφύλαξη, έχω την εντύπωση πως η ευαισθησία στις ρυθμίσεις της TL (μιλάω κυρίως για τα tone stack των ενισχυτών) μου φάνηκε δραματικά ..λίγη

 

προσπαθούσα με τις ώρες να βγάλω edgy ήχο απο ενισχυτή και για να μου ακούγεται κάπως καλό αναγκαζομουν να προβαίνω σε ακραίες ρυθμίσεις όπως bass στο 1

 

δοκίμασα να παίξω με το presence, τα 3 output modes, τις ρυθμίσεις των ενισχυτών, αλλά πάντα τα equalizer των ενισχυτών μου φαινόντουσαν πολύ αδρανή.

 

λέω με κάθε επιφύλαξη γιατι υπάρχει μεγάλη περίπτωση να κάνω κάτι λάθος, οπότε οι πιο έμπειροι σχολιάστε πάνω σ'αυτό

 

 

Πω πω, είδες πάνω στη βιασύνη μου δεν το έγραψα.

Αναφερόμουν στις ρυθμίσεις μέσω υπολογιστή για την TL.

Όταν προσπάθησα να φτιάξω ήχο με το χέρι, ήταν στο περίπου, όταν όμως την έβαλα πάνω στο λαπιτοπ ;D όλα ξεκαθάρισαν και έφτασα σε αυτό που ήθελα με μεγάλη ευκολία (μόνο λίγα κλικ).

 

 

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ποιο ακριβο απο την Boss GT-10 δεν ειναι...στο dv247 εχει 352 ευρω (ξεφτιλα τελειως). Και δεν εχει ουτε τζιζ-κακο, ουτε φιζ ουτε τιποτα. Αν βαζεις το gain στο 10 και γενικα ακραιες ρυθμισεις δεν σου φταιει η πεταλιερα. Επισης την βρηκα πολυ πιο ευκολη στο χειρισμο απ'οτι περιμενα (ειχα μια Boss GT-8 παλιοτερα και ειχα φτυσει αιμα :-X). Μη ξεχνας πως μπορεις κιολας να βρεις αμετρητα ετοιμα patches και μεσω gearbox να χειριζεσαι την πεταλιερα απο το pc.

 

http://www.dv247.com/guitars/line-6-pod-x3-live-guitar-multi-effects-pedal-amp-modeller--44222

 

Eπισης εκτος απο την Τonelab LE υπαρχει και η Κοrg AX3000G (αυτες οι 2 ειναι πραγματικα οι πιο ευχρηστες πεταλιερες που εχω δοκιμασει στο να φτιαξεις καλο ηχο ευκολα και γρηγορα) που ειναι ακριβως ιδια με την Τonelab LE εκτος της λαμπας, ιδιος ηχος ομως σε πολυ χαμηλοτερη τιμη. Την εχει και αυτη το dv247, μαλιστα την ειχε σε stock πριν λιγες μερες αλλα με τετοια τιμη φυσικο ειναι να εξαντληθει (ισως ξαναμπει σε stock) --> http://www.dv247.com/guitars/korg-ax3000g-toneworks-multi-effects-processor-pedal--31095

 

Α και να ξεκαθαρισω κατι, η Tonelab LE εχει υπεραρκετο gain για metal, η Τοnelab SE ομως οχι (το λεω γιατι αναφερθηκες στην Tonelab γενικοτερα).

 

Παντως νομιζω για μεταλοκαταστασεις (μιλαω για βαρυ distortion) ειναι σχεδον ξεκαθαρο πως στο ευρος τιμων που θες να ειναι η πεταλιερα δεν υπαρχει κατι καλυτερο απο το Pod X3 Live ;) Ασε που εχει ενα θετικο που δεν το εχουν οι αλλες...μπορεις να βαλεις το screamer (οχι το κανονικο, της πεταλιερας εννοω) πανω στο distortion της προσομοιωσης οποιου ενισχυτη θες με αποτελεσμα να εχεις πιο σφιχτο ηχο.

 

Αυτα :)

μια τελευταια ερωτηση

εισαι σιγουρος πως η korg εχει τον ιδιο ηχο - εφε με την tonelab γιατι εαν ειναι ετσι πιστευω πως ειναι πολη καλη αγορα και την βρισκεις αρκετα φθηνα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χεις ακουσει απο κοντα?

 

Το DM όχι, αλλά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς? Ότι ο δημιουργός του video έχει "κλέψει" με κάποιο τρόπο?

 

Στην Μ13 που έχω πάντως, και επειδή είχα/έχω κάποια από τα πετάλια του video, το αποτέλεσμα είναι ακόμα πιο κοντά στο "original" αν σε ενδιαφέρει βέβαια κάτι τέτοιο. Που προσωπικά αδιαφορώ.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορω να πω γνωμη για τη GT-10 γιατι δεν την εχω δοκιμασει απλα η σειρα GT της Boss (και ιδιαιτερα τα τελευταια μοντελα) εχει τοσα πολλα πραγματα που μπορεις να ρυθμισεις που πραγματικα χανεσαι. Αυτο μονο και μονο για 'μενα την κανει δυσχρηστη την πεταλιερα. Δεν ειναι απαραιτητο να τα χρησιμοποιησεις ολα, αλλα αμα πρεπει να χρησιμοποιησεις εστω και τα μισα για να βγαλεις καλο ηχο τοτε αντι να σολαρεις στην κιθαρα θα σολαρεις στην πεταλιερα...

 

Για πες μια και τη γνωμη σου για τα γκαζια της GT-10 σε σχεση με αυτα της Tonelab (ωστε να βοηθηθει και ο φιλος) :)

 

 

Καμια σχεση με την 8 που επισης ειχα... σε διαβεβαιω οτι μπορει να χει πολλα πραγματα αλλα φτιαχνεις ευκολα κατι καλο... επισης εχει και λουπα που μπορεις να γραφεις ενα ριφφ πχ και να αρχισεις να το πειραζεις μεσα απο την πεταλιερα...εμενα προσωπικα με εχει βολεψει περισσοτερα απο την tonelab...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DM όχι, αλλά δεν καταλαβαίνω τι εννοείς? Ότι ο δημιουργός του video έχει "κλέψει" με κάποιο τρόπο?

 

Στην Μ13 που έχω πάντως, και επειδή είχα/έχω κάποια από τα πετάλια του video, το αποτέλεσμα είναι ακόμα πιο κοντά στο "original" αν σε ενδιαφέρει βέβαια κάτι τέτοιο. Που προσωπικά αδιαφορώ.

 

Δεν υπονοω οτι μπορει να χει κλεψει αλλα αν δεν ακουσω κατι απο κοντα δεν εκφερω γνωμη... δεν εχω ακουσει τπτ αλλο απο line 6 εκτος απο pod xt, x3, 2.0 klp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο για τα γκαζια της tonelab  σε σχεση με την gt-10, εξαρταται που τις συνδεεις!

Αν θες να την συνδεσεις στον ενισχυτη σου παρε την tonelab, αν θες σε κονσολα η σε καρτα ηχου την gt-10...

παντως θα σου προτεινα να κρατησεις τα πεταλια σου... ακουσε με θα γλιτωσεις χρηματα! ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα αυτο ....

 

Eπισης εκτος απο την Τonelab LE υπαρχει και η Κοrg AX3000G (αυτες οι 2 ειναι πραγματικα οι πιο ευχρηστες πεταλιερες που εχω δοκιμασει στο να φτιαξεις καλο ηχο ευκολα και γρηγορα) που ειναι ακριβως ιδια με την Τonelab LE εκτος της λαμπας, ιδιος ηχος ομως σε πολυ χαμηλοτερη τιμη. Την εχει και αυτη το dv247, μαλιστα την ειχε σε stock πριν λιγες μερες αλλα με τετοια τιμη φυσικο ειναι να εξαντληθει (ισως ξαναμπει σε stock) --> http://www.dv247.com/guitars/korg-ax3000g-toneworks-multi-effects-processor-pedal--31095

 

... ειναι σιγουρο;;;;;;;;;

 

Τις εχει ακουσει κανεις και τις δυο πλαι πλαι;Η λαμπα δεν παιζει κανενα ρολο δηλαδη περα απο διακοσμιτικο;Αν ισχυει κατι τετοιο , πως και δεν εχει ψηφιστει σαν ακατανομαστη Νο 1΄(με τονο) ;Οποιος γνωριζει και τις εχει ακουσει και τις δυο ας μας πει.Το θεμα μ'ενδιαφερει αμεσα μιας και μεχρι σημερα ψηνομουν για την TLLE.

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ηρθε η ωρα να μιλησω και γω ;D

 

Οντας κατοχος του Pod X3 Live, εχοντας παιξει και με την GT-10 αλλα και με την Tonelab, εχω καταλαβει οτι το Pod πραγματικα απεχει απ τις αλλες δυο!!

Λοιπον τα distortion ή γκαζια οπως τα θες, στο Pod θα τα βρεις και με το παραπανω!!Τεραστια γκαμα ηχων, και φυσικα δεν θα βασιστεις στους ηδη υπαρχοντες, γιατι με ενα μικρο προγραμματακι λυνονται τα χερια σου αφου μπορεις να κατεβασεις χιλιαδες ηχους που εχουν φτιαξει αλλοι "συναδελφοι" που σκεφτηκαν οτι θα ταν ωραιο να τους μοιραστουν, αλλα και ηχους που εχουν φτιαξει οι ιδιοι οι υπαλληλοι της Line6!!

 

Επισης με το Pod, σε περιπτωση που καποια στιγμη θα σκεφτεις (αν δεν το χεις κανει ηδη) να ασχολιθεις με την ηχογραφηση, θα μεινεις εκπληκτος πως "θετοντας" το ως καρτα ηχου του υπολογιστη, μπορεις να κανεις τελειες ηχογραφησεις, με τοσο λιγο delay που ειναι πραγματικα αμελητεο!!Ο ηχος του δε, ειτε το συνδεσεις απευθειας στον υπολογιστη ειτε σε ενισχυτη ειναι εκπληκτικος, ιδιαιτερα οταν θα κανεις τους ηχους σου με αυτο που οριζει η Line6 ως Dual Tone, θα δεις ποσο "γεματα" και ποσο "τουμπανα" ( ;D) θα ακουγονται τα power chords σου!!

 

Ακομη, παρα το φουσκωμενο manual, θα καταλαβεις στο τελος οτι το Pod ολα ολα εχει 3 κουμπια, και 4 ροδελες για αυξομοιωσεις ρυθμισεων, απλα πραγματα!!Μετρημενα στα δαχτυλα!!Περνεις τους ηχους και τους κανεις οτι θελεις!!

 

Επισης με το Pod, μολις του κατεβασεις ολο το software, θα μπορεις συνδεοντας το στον υπολογιστη να ρυθμιζεις τα παντα με το ποντικι σου, αφου αυτο θα σου δινει εικονες των δηθεν "πεταλιων" που περιεχει!!Συνδυασμοι απειροι!!Μπορεις να διαλεξεις την σειρα που θα ναι τα "πεταλια" σου συνδεδεμενα, να βαζεις και να βγαζεις εφφε!!

 

Οσο αναφορα τα αλλα πεταλια, συνοπτικα θα σου πω οτι η GT-10 ειναι "too much" με τοσα πραγματα μεσα, σε επιπεδο πονοκεφαλου και βαλε!!Οι ηχοι της, για σολακια κυριως ειναι καλοι μιας και τα εφφε της (delay, reverb, chorus κλτ) ειναι παρα πολυ καλης ποιοτητας, αλλα σε θεμα ογκου για δυνατα riffs και μεταλοκαταστασεις δεν ειναι καθολου καλα..αν παιξεις και ο ιδιος θα καταλαβεις οτι ειναι μεγαλη ψηφιακουρα..Η tonelab δε, μπορει να εχει πολυ λιγοτερο ψηφιακους ηχους, πιο "λαμπατους" αν το θες, αλλα το gain της και οι ηχοι της θα σε φτασουν ως ενα σημειο..το pod αγγιζει ως τις ultimate καφλριλες!!

 

Συνοπτικα, σου πρότεινα POD X3 Live για πολλούς λόγους που θεωρώ ότι υπερτερεί που είναι κυρίως προσωπικοί:

1. Ποιότητα κατασκευής

2. Μοντέλλα ενισχυτών και καμπινών

3. Τρόπος επικοινωνίας με το PC

4. User Interface και τρόπος προγραμματισμού

5. Δυνατότητα ανάμειξης δύο ήχων σε ένα με το πετάλι (morphing)

6. Υποστήριξη με πολλούς ήχους από τα forum της Line6

Αμα δείς ή ακούσεις από κοντά τα δύο μηχανήματα θα καταλάβεις και μόνος σου.

Το σίγουρο είναι ότι οι περισσότεροι επαγγελματίες από πεταλιέρες δουλεύουν Line 6 και μάλιστα σε rack.

Το X3 Live θα σε πάει πολύ μακριά πριν το ξεπεράσεις, και είναι καλή επένδυση.

 

Ουφ, τελειωσα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου