Προς το περιεχόμενο

Πιο πολυεφφε εχει κατα την γνωμη σας το καλυτερο distortion?


sils

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Που βέβαια με ψευδώνυμο metalmike σιγά μη σε έπειθε  ;D ;D

 

Η tonelab είναι για vintage αρρωστάκια. Για μέταλ το pod είναι σαφώς προτιμότερο  ;) *

 

 

 

* (Aν βέβαια είσαι σοβαρός άνθρωπος  ;D και παίρνεις τα γκάζια σου από τον λαμπάτο, η tonelab είναι μια χαρά για εφέ ακόμα και για τους πιο κάφρους. Σε direct φάση όμως το pod είναι πιο άρρωστο στα γκάζια)

 

 

 

Και που να δεις γέλια που θα πέσουν αν βάλουμε mexico strat με american και faded les paul με standard  ;D

 

Οπότε μην ανοίγεσαι ;)

 

Χεχε, ναι ισως το nickname μου να με προδιδει αλλα δεν θα ειχα κανενα προβλημα να παρω την tonelab le για τις μεταλιες που παιζω, εξαλλου επι 1 χρονο ελιωσα την Korg του κολλητου μου που ηταν στο στρατο ;D Αλλα ετσι οπως τα λες ειναι.

 

Παιδια μια χαρα τα λετε και ειμαι σιγουρος πως οποιος γραφει κατι εδω το εχει ψαξει στα σιγουρα απλα το θεμα για μενα ειναι οτι μου φενεται τελειος κουφο (χωρις να εχω τις καταλληλες γνωσεις) το οτι η λαμπα στην  tonelab le ειναι μονο για εφφε!αλλα για να το λετε εσεις κατι θα ξερεται.

Καμια φορα ομως πιστευω πως οταν περνουμε κατι θολονει η κριση μας και νομιζουμε παντα οτι ειναι το καλητερο απο αμαξι μεχρι και πεταλι.

επισης κανενας κατοχος δεν γραφει ποτε τα αρνητικα για το πολυεφε του η οτιδηποτε αλλο εχει,κατα την δικια του κριση παντα.

και για να επανελθω στο θεμα

καποτε ειχα ενα zoom σε ολους ελεγα πως ειναι κορυφη ειναι τελειο κτλ μεχρι που ακουσα το boss mz και το πηρα (μη γελατε) για μενα τοτε ηταν αυτο που ηθελα , σε ενα χρονο επεσε στα χερια μου το digitech hot head και τελος , εγινε το αγαπημενο μου distortion φτηνο μεν αλλα για τα αυτια μου κορυφη.

Και για να επανελθω στο θεμα θελω ενα πολυεφφε που να εχει μεγαλη γκαμα sta distortion δεν με ενδιαφερουν οι υπερβολες να εχει 1000 εφφε αλλα 100 σωστα να μπορεις να παιξεις scorpions alla kai trivium.

και πανω απο ολα θελω να ειναι απλο να φιαχνεις ευκολα τον προσωπικο σου ηχο να μπορεις να κατεβασεις εναν ετοιμο ηχο να τον βαλεις μεσα και ωσ εκει.

και πανω απο ολα να αξιζει τα ευρω του τα οποια δεν μας περισευουν.......

Παντως οπτικα μου φαινεται πιο ευχρηστη η tonelab .επισης θελω αυτο που θα παρω να αντεξει στον χρονο .

ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε ολη την παρεα του νοιζ γιατι πραγματικα η βοηθεια σας ειναι συμαντικη σε εμας που ζουμε στην επαρχια και δεν μπορουμε να παρουμε την κιθαρα μας και να παμε σε ενα μεγαλο μαγαζι και να δοκιμασουμε τα παντα και απλα θα εμπιστευτουμε τον ιδιοκτητη που δεν εχει ιδεα απο μουσικο εξοπλησμο και θα πληρωσουμε τον κουκο αηδονι!!!!!!!!

 

Επισης φιλε μιλας σωστα, οντως οταν καποιος παιρνει ενα καινουργιο πραγμα αυτοματα γινεται (εστω και ασυναισθητα) το καλυτερο που ειχε ποτε. Εγω μπορει να εχω το pod x3 live τωρα αλλα ουσιαστικα εξυμνω την tonelab και τη korg για τον ηχο τους, απλα ξεκαθαριζω καποια πραγματα. Και συμφωνα με αυτα που ειπες πως θες (μεγαλη γκαμα στα distortion κλπ) η λυση ειναι pod x3 live.

 

Επισης οταν σου λενε αλλοι πηγαινε κοιταξε το site της Vox να δεις τι κανει η λαμπα και απλα να το δεχτεις αυτοματα σαν ηχο ("λαμπατο" κιολας) στ'αυτια σου εγω το μονο που σου λεω ειναι να εμπιστευτεις τ'αυτια σου...

 

Αν την διευκρινιστική ερώτηση για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας την ερμηνεύεις ως "πέσαν να τον φάνε", ειλικρινά δεν θέλω να σκέφτομαι πόσο άψογα λειτουργεί η συλλογιστική σου, όχι μόνο για πορτατιφάκια λυχνιών αλλά και για άλλα, πιο σοβαρά θέματα.

 

Φιλε Bloody_Sunday αυτο το πραγμα εχει γινει παμπολλες φορες οχι μονο σε 'μενα αλλα και σε αλλα μελη (και εχει ξανατυχει να μου "την πεις" με παρομοιο τροπο εσυ). Ολοι θα πρεπει δηλαδη να εχουμε την αποψη σας και να την ασπαζομαστε...δεν ειναι ομως ετσι φιλε μου, εχω καθε δικαιωμα να λεω την αποψη μου, ειτε σ'αρεσει/συμφωνεις ειτε οχι και θα πρεπει τουλαχιστον να δειχνεις καποιο σεβασμο (και ποτε δεν κρυφτηκα πισω απο το δαχτυλο μου οπως λες). Με ειρωνιες κλπ δεν θα καταφερεις τιποτε παραμονο να εκτιθεσαι.

 

Εγώ σέβομαι όλες τις απόψεις, αρκεί στις περιπτώσεις που είναι εξτρίμ να βλέπω αποδείξεις που να μπορούν να τις στηρίξουν. Από κει και πέρα, ματάκια έχουμε, ξέρουμε να διαβάζουμε, το μυαλουδάκι μας το βάζουμε να δουλεύει, και ο καθένας σχηματίζει τα συμπεράσματά του.

 

Απο που κι ως που ειναι εξτριμ η αποψη μου; Διευκρινισεις εδωσα παντως, αν δεν σου αρεσουν ουτε αυτες δεν ειναι δικο μου το προβλημα...

 

Δεν προσπάθησα να το πάω πουθενά αλλού... είναι προφανές πως ζήτησα διευκρινίσεις για μια ισοπεδωτική άποψη που υποδηλώνει ευθαρσώς και αυτάρεσκα ότι είναι αντικειμενική και σωστή. Επίσης, μην αναφέρεις παλαιότερα θρεντ ως αλάνθαστα σημεία αναφοράς. Απόψεις είναι, όχι παράγραφοι κάποιου νόμου.

 

Ποτε δεν ειπα πως ειναι αντικειμενικη και σωστη, αυτο το συμπερασμα παλι το εβγαλες μονος σου, ουτως η αλλως καμια αποψη δε μπορει να ειναι αντικειμενικη και σωστη γι'αυτο και λεγεται αποψη, παντα θα ειναι υποκειμενικη. Εγω λοιπον ειπα την αποψη μου και ο καθενας μπορει να κρινει. Κι επειδη εγω σεβομαι καθε αποψη αντιθετα με αλλους απλα ανεφερα το συγκεκριμενο thread για να δεις ποιες ειναι οι μικροδιαφορες αναμεσα στις 2 πεταλιερες που ειχε γραψει το παλικαρι αλλα και για το οτι δεν πηρε καμια σαφη και τεκμηριωμενη απαντηση για το τι κανει τελικα αυτη η λαμπα και το οτι δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους σε ηχο.

 

Το "ξεφτιλίζω"? Μμμμμάιστα. Πάμε παρακάτω. Δεν με απασχολεί ακόμη και το laser light show των Πινκ Φλόιντ να είχε κάτω από τη λάμπα, ή ακόμη και μικρά elves του Άη Βασίλη να εργαζόντουσαν εκεί μέσα αμισθί και νυχθημερόν σε συνθήκες σκλαβιάς. Από τη στιγμή που έχει έναν ήχο που μου αρέσει, end of story. Σε πληροφορώ επίσης πως ποτέ δεν ήμουν κάτοχός της, και ούτε με βλέπω στο κοντινό μέλλον να γίνομαι. Αν γίνω κάτοχος κάποιου παρόμοιου, μάλλον προς τη σειρά M της Line 6 με βλέπω, που πράγματι κι ευτυχώς για όλους μας δεν μοστράρει καμία λαμπίτσα στα διψασμένα για λυχνίες πλήθη. Nιώθω ευτυχής που απέφυγα την παγίδα της ΤουΛου, αν και βέβαια σαν θύμα τους τα έχω σκάσει με αγορές άλλων μηχανησμάτων.

 

"Δεν με απασχολεί ακόμη και το laser light show των Πινκ Φλόιντ να είχε κάτω από τη λάμπα, ή ακόμη και μικρά elves του Άη Βασίλη να εργαζόντουσαν εκεί μέσα αμισθί και νυχθημερόν σε συνθήκες σκλαβιάς." το ξαναξεφτιλιζεις αλλα προφανως δε μπορεις να το καταλαβεις παλι. Εγω αρχισα να γραφω σε αυτο το thread ωστε να ενημερωσω για την υπαρξη της Korg AX3000G και να γλυτωσω καποιους απο το να δωσουν τσαμπα (για εμενα παντα) παραπανω χρηματα παιρνοντας την Tonelab LE αι φυσικα επρεπε να το τεκμηριωσω, κατι που οπως φαινεται δεν αρεσε σε καποια αυτακια.

 

Τα γραπτά σου βρίσκονται λίγο πιο πριν, και το αν θα γίνουν quote από κάποιον που η αστήρικτη δογματικότητά τους του γεννά πολλά ερωτήματα είναι τμήμα και αντικείμενο του να βρίσκεσαι σε δημόσιο φόρουμ συζητήσεων. Όσον αφορά στη σύγκριση, έχω δει πολλές του στυλ "έλα να τα στήσουμε αν σου κοτάει" με προκλητική αντί για εξερευνητική διάθεση, οπότε είναι πολύ απλούστερο να μπω σε ένα μαγαζί και να τις ακούσω και τις δυο πλάι-πλάι.

 

Εσυ δεν ησουν που μου ειπες πιο πανω να μην αναφερω παλιοτερα threads; Tελικα για πες μου, τι ακριβως θες να κανω γιατι με μπερδεψες. Εμενα εξαλλου δε μ'ενδιαφερει ποια πεταλιερα θα ειναι καλυτερη απο την αλλη, ουτως ή αλλως το pod x3 live εχω. Εγω απλα το ειπα φιλικα (χωρις κοτες κλπ που ανεφερες), εσυ μπορεις να κανεις οτι θες, δε σε υποχρεωσε κανεις να ερθεις στη συγκριση.

________________________________________________________________________

 

Μερικοι ειστε επιεικως απαραδεκτοι εδω μεσα και οτι δε σας αρεσει λογω της εξουσιας που κατεχετε το κοβετε ενω στα φιλαρακια σας το παιζετε κινεζοι. Ο φιλος Vaisilis μια χαρα συμπεριφερθηκε και επειδη ειπε σωστα πραγματα που δεν αρεσουν εφαγε κραξιμο, κοψιμο και δεν ξερω εγω τι αλλο. Αυτο ειναι το δημοκρατικο πνευμα που διακατεχει το φορουμ; Βεβαια δεν ειμαι εγω που θα σας βαλω μυαλο γιατι δεν προκειται να βαλετε ποτε. Νομιζετε οτι επειδη εχετε το πανω χερι εδω στο φορουμ μπορειτε να κανετε οτι θελετε, την εχετε δει ειδημονες σε ολα, μουσικαρες και οτι αντιθετο πει καποιος πρεπει αμεσως να τον φατε.

 

Kαι οχι κυριε Superfunk, δεν ειναι ο μονος εδω μεσα που υποφερει απο ειρωνια, ειναι παρα πολλοι, συμπεριλαμβανομενου και του εαυτου μου, αλλα εσεις το κανετε να φανει πως ειναι ο μονος κοβοντας ολους οσους λενε πραγματα που δε σας αρεσουν. Και το φορουμ δεν ειστε εσεις ουτε κανενας αλλος ωστε αμα δε μας αρεσει να φυγουμε και δε μπορειτε να μας υποχρεωσετε να το κανουμε. Εδω μεσα θα πρεπει ο ενας να βοηθαει τον αλλον και οχι να ξεκατινιαζομαστε επειδη οι αποψεις μας ειναι λαθος για καποιους.

 

Πολυ κομπλεξ ρε παιδια...αλλα βεβαια πισω απο την οθονη ολοι μαγκες ειναι...

 

(Φυσικα ολα αυτα που γραφω θα διαγραφουν-ισως παρω και κανα -1 στο καρμα ετσι για το τιποτα-και ολα θα ειναι παλι μελι-γαλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φιλοι εκτος απο την tonelab, την Boss GT-10 και το Pod X3 Live, θυμιζω οτι υπαρχει ενα ακομα πολυ καλο πολυεφφε με καποιους τρομερους ηχους και σε πολυ λογικη τιμη!!Δεν ειδα κανεναν να το αναφερει προηγουμενως, μιλαω για το Zoom g9.2tt!!Δυο λαμπες εχει μεσα το ατιμο!!Για τσεκαρετε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΗΜΕΡΑ....... ;D

(Με τους Ιταλούς βασικά... 8) )

 

"All animals are equal, but some animals are more equal than others" (Orwell, G., The animal farm, 1945)

 

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος Μενελαε, αν και δεν την εχω δοκιμασει (μονο το μικροτερο μοντελο της κατηγοριας το G2.1U) πιστευω πως ειναι επισης μια καλη προταση που πρεπει να παρθει υποψιν ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι θα πρεπει δηλαδη να εχουμε την αποψη σας και να την ασπαζομαστε...δεν ειναι ομως ετσι φιλε μου, εχω καθε δικαιωμα να λεω την αποψη μου, ειτε σ'αρεσει/συμφωνεις ειτε οχι και θα πρεπει τουλαχιστον να δειχνεις καποιο σεβασμο (και ποτε δεν κρυφτηκα πισω απο το δαχτυλο μου οπως λες). Με ειρωνιες κλπ δεν θα καταφερεις τιποτε παραμονο να εκτιθεσαι.

 

Γίνεται κουραστικό και εντελώς αφελές/δονκιχωτικό/παιδιάστικο/σκοτωνωτηνωραπουδενεχωάστικο να σου απαντώ συνεχώς, όχι μόνο για μένα αλλά και για τους υπόλοιπους του φόρουμ. Τι να σου πω που δεν είναι προφανές? Πως εννοείται ότι έχεις το δικαίωμα να εκφέρεις την άποψή σου? Και βέβαια το έχεις. Ακόμη και τόσο δογματικά και ισοπεδωτικά όπως πριν. Όμως κάποια στιγμή θα έχεις και αντίλογο. Αν δεν τον θες, πήγαινε και άνοιξε ένα blog χωρίς comments...

 

"Δεν με απασχολεί ακόμη και το laser light show των Πινκ Φλόιντ να είχε κάτω από τη λάμπα, ή ακόμη και μικρά elves του Άη Βασίλη να εργαζόντουσαν εκεί μέσα αμισθί και νυχθημερόν σε συνθήκες σκλαβιάς." το ξαναξεφτιλιζεις αλλα προφανως δε μπορεις να το καταλαβεις παλι.

 

Tι δεν μπορώ να καταλάβω μέσα στην απύθμενη "ξεφτίλα"? Ότι δεν με ενδιαφέρει το τι κάνει & πώς λέγεται μια πεταλιέρα από τη στιγμή που βγάζει καλό ήχο? Ακριβώς το ίδιο δεν λες και εσύ? Αυτό δεν είναι και το σωστό? Μην ποστάρεις μόνο και μόνο για να ποστάρεις - σκέψου και λίγο!  ::)

 

Εσυ δεν ησουν που μου ειπες πιο πανω να μην αναφερω παλιοτερα threads; Tελικα για πες μου, τι ακριβως θες να κανω γιατι με μπερδεψες.

 

Διάβασέ τα πάλι, δεν είναι δύσκολο. (α) σου ζήτησα να λινκάρεις όσο θες, αρκεί να μην τα παρουσιάζεις σαν αποδείξεις των γραφόμενών σου, (β) εγραψα πως όσα πόσταρες βρίσκονται άθιχτα μερικές σελίδες πριν, προς εξαγωγή συμπερασμάτων.

 

Για τις υπόλοιπες μπηχτές και γκρίνιες... ιδού μια γνήσια ειρωνία. Αποκλείεται να σου πω πως δεν είναι:

 

whining03.jpg

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα και για το οτι δεν πηρε καμια σαφη και τεκμηριωμενη απαντηση για το τι κανει τελικα αυτη η λαμπα και το οτι δεν εχουν καμια σχεση μεταξυ τους σε ηχο.

 

για ΑΛΛΗ μια φορα

 

http://www.voxamps.com

 

Αν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θελεις να μαθεις τι κανει ,και οχι απλα να πεις τη γνωμη σου,ΔΙΑΒΑΣΕ.

 

 

& για να σε βοηθησω μια και απο οτι φαινεται εχεις μεγαλη αγωνια να μαθεις...

 

VOX Valve Reactor delivers true tube sound

 

The power amp section on the ToneLab LE features our patented VOX Valve Reactor circuitry. This unique technology enables these units to provide the sound, feel and dynamic range that, until now, were only possible with amultitude of all-tube amplifiers. The Valve Reactor circuit uses a 12AX7 dual triode vacuum tube, a virtual output transformer and a dummy speaker circuit that simulates the reactive load of a real speaker. It reconfigures itself so that its characteristics are the same as the amps it’s modeling (class A, class AB, negative feedback circuit, etc.). This means that all of the nuances of the original amp model including sound, feel, distortion and presence are reproduced.

 

 

 

Μερικοι ειστε επιεικως απαραδεκτοι εδω μεσα και οτι δε σας αρεσει λογω της εξουσιας που κατεχετε το κοβετε ενω στα φιλαρακια σας το παιζετε κινεζοι. Ο φιλος Vaisilis μια χαρα συμπεριφερθηκε και επειδη ειπε σωστα πραγματα που δεν αρεσουν εφαγε κραξιμο, κοψιμο και δεν ξερω εγω τι αλλο. Αυτο ειναι το δημοκρατικο πνευμα που διακατεχει το φορουμ; Βεβαια δεν ειμαι εγω που θα σας βαλω μυαλο γιατι δεν προκειται να βαλετε ποτε. Νομιζετε οτι επειδη εχετε το πανω χερι εδω στο φορουμ μπορειτε να κανετε οτι θελετε, την εχετε δει ειδημονες σε ολα, μουσικαρες και οτι αντιθετο πει καποιος πρεπει αμεσως να τον φατε.

 

Kαι οχι κυριε Superfunk, δεν ειναι ο μονος εδω μεσα που υποφερει απο ειρωνια, ειναι παρα πολλοι, συμπεριλαμβανομενου και του εαυτου μου, αλλα εσεις το κανετε να φανει πως ειναι ο μονος κοβοντας ολους οσους λενε πραγματα που δε σας αρεσουν. Και το φορουμ δεν ειστε εσεις ουτε κανενας αλλος ωστε αμα δε μας αρεσει να φυγουμε και δε μπορειτε να μας υποχρεωσετε να το κανουμε. Εδω μεσα θα πρεπει ο ενας να βοηθαει τον αλλον και οχι να ξεκατινιαζομαστε επειδη οι αποψεις μας ειναι λαθος για καποιους.

 

 

(Φυσικα ολα αυτα που γραφω θα διαγραφουν-ισως παρω και κανα -1 στο καρμα ετσι για το τιποτα-και ολα θα ειναι παλι μελι-γαλα)

 

αν θες να κλαφτεις και αλλο εδω υπαρχει απλετος χωρος...

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=171729.msg371666;topicseen#new

 

 

Πολυ κομπλεξ ρε παιδια...αλλα βεβαια πισω απο την οθονη ολοι μαγκες ειναι...

 

εσυ μιλας ΑΝΩΝΥΜΑ,εγω απο οτι βλεπεις δεν κρυβομαι πισω απο καμμια οθονη...

 

 

για να σοβαρευτουμε κι ολας....διαβασε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ το thread για να καταλαβεις ποιος επιτεθηκε πρωτος,τωρα αν δεν ΘΕΛΕΙΣ να καταλαβεις με γεια σου & χαρα σου....  

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα δεν κολαω στην μαρκα αλλα ειχα το zoom g2 1u το οποιο ειχε φοβερα εφε αλλα κακο distortion kat eme.τωρα το zoom g9 σαφως θα ειναι πολυ καλητερο.

Η tonelab le απο ποτε κυκλοφορη στην αγορα?

Λοιπον ειμαι αναμεσα σε se tonlab le kai pod x3 live αλλα η ζυγαρια θα γυρει προς thn tonelab μιας και βρηκα ενα παλικαρη για να την αλλαξω.

παντως με αυτα που διαβαζω συγουρα αυτες οι 2 ειναι κορυφαιες στην κατηγορια τους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή και εγώ το'χα καιρό απορία, αλλά βαριόμουν να ψάξω, πηγα τωρα και εψαξα λιγάκι στο google σχετικα με τη λάμπα της TL

 

απο το σίτε της vox:

 

The power amp section on the ToneLab LE features our patented VOX Valve Reactor circuitry. This unique technology enables these units to provide the sound, feel and dynamic range that, until now, were only possible with amultitude of all-tube amplifiers. The Valve Reactor circuit uses a 12AX7 dual triode vacuum tube, a virtual output transformer and a dummy speaker circuit that simulates the reactive load of a real speaker. It reconfigures itself so that its characteristics are the same as the amps it’s modeling (class A, class AB, negative feedback circuit, etc.). This means that all of the nuances of the original amp model including sound, feel, distortion and presence are reproduced.

 

επίσης βρηκα και αυτό ενδω το λινκ:

 

http://www.soundonsound.com/sos/dec03/articles/voxtonelab.htm

 

αν κάποιος εχει προχειρες επιπλέον πληροφορίες, ας τις δειξει! :)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mερικα πραματα κι απο μενα :

 

αγοραζοντας ενα ψηφιακο μηχανισμα δεν περιμενουμε να εχει τις ιδιοτητες ενος αναλογικου γιατι δεν ειμαστε ηλιθιοι. Η λαμπα στην TL κανει αυτο ακριβως που λεει το manual, δηλαδη εισαγει μια μη γραμμικοτητα σε ενα σημα για να το κανει πιο φιλικο στο αυτι ή πιο συγκεκριμενα προσπαθει να μιμηθει τον τροπο με τον οποιο ενισχυεται το σημα σε εναν λαμπατο ενισχυτη και τον τροπο με τον οποιο δονειται ο κωνος ενος μεγαφωνου οταν παιζει εναν συνθετο τονο. Γιατι να μην το πιστεψουμε? Δεν λεει οτι κανει σουζες ουτε οτι παρακαμπτει το ψηφιακο κυκλωμα και οτι καθιστα την πεταλιερα αναλογικη...

 

Το LED κατω απο τη λαμπα ειναι υπαρκτο και βρισκεται εκει για αισθητικους λογους. Ναι, ειναι καραγκιοζιά , αλλα η λυχνια αναβει και μονη της, απλα το φως της ειναι αμυδρό και οχι εφετζιδικο στο ματι (ανογοκλειστε αποτομα την πεταλιερα σας και θα το δειτε).

 

Κανεις δεν ειπε οτι η TL ειναι καλυτερη απο την Korg επειδη εχει αυτη τη λαμπα. ΜΑΚΑΡΙ να ειναι ιδιες να παρουμε ολοι μια τετοια, αλλα η μαμα εταιρεια Korg δεν ειναι χαζη να βγαζει το ιδιο ΑΚΡΙΒΩΣ πραμα με τοση διαφορα στην τιμη (αληθεια υπαρχουν καπου τα ακριβη Specs να τα συγκρινουμε?) . ΑΝ ακουγονται το ιδιο (δεν μπορω να το γνωριζω προσωπικα γιατι δεν την εχω δοκιμασει) , τοτε η διαφορα στην τιμη θα δικαιολογειται απο την ποιοτητα στην κατασκευη (ενα expression pedal μεταλλικο, δλδ ΕΝΑ ΚΟΥΤΙ ΜΕ 2 ΒΥΣΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΟΤΕΝΣΙΟΜΕΤΡΟ κοστιζει γυρω στα 100€).

 

Λογικο? :)

 

Δεν καταλαβαινω το προβλημα γυρω απο την υποστηριξη ενος προϊόντος. Όλοι εδω μεσα ψαχνουμε τον ιδανικο ηχο , αλλοι εχουν παραπανω εμπειρία, αλλοι γνωσεις και αλλοι μεταδιδουν τις λαθος πληροφοριες που διαβασαν αλλου. Εχει κανεις συμφερον να βγαλει την TL καλυτερη απο αλλες? Αν πεσει στην αντιληψη μας καλυτερη πεταλιερα, ΘΑ ΤΗ ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ και θα το πουμε . Αρα δεν ισχυει αυτο που ειπωθηκε οτι "ό,τι εχει ο καθενας το θεωρει καλυτερο απο ολα τα αλλα". Εγω εχω τη Μ13, είχα την TL (εχω γραψει αναλυτικα γιατι την αλλαξα και τα σχετικα + και - των 2), αλλα ΘΕΛΩ το Axe FX γιατι ειναι ΚΑΛΥΤΕΡΟ.-Αν εχει και καλυτερο απο το Axe FX, τοτε θελω ΕΚΕΙΝΟ. ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου