Προς το περιεχόμενο

Πιο πολυεφφε εχει κατα την γνωμη σας το καλυτερο distortion?


sils

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αλλα τι να το κανεις αν δεν εχεις καλο γκαζι

 

καλο γκαζι θα εχεις μονο με αυτο  

 

ferrari_599_gtb_tuning.jpg

 

αλλοιως η μονη σου αλλη επιλογη ειναι αυτη

 

8589.jpg

 

:)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και εγώ θα πω, οτι ως all-in-one λύση πεταλιέρας, υπερτερεί η Tonelab ηχητικά τουλάχιστον. Θα κρατήσω σαν μείον της αυτό με τον κομπρέσορα και το section με τα πεταλάκια της, αλλά στα μεγάλα συν είναι ή ευαισθησία στις ρυθμίσεις που σου δίνει τη δυνατότητα να πας σε πολλούς ήχους artist ή προσομοιωμένων ενισχυτών με μεγάλυ επιτυχία.

 

H GT-10 θέλει πολύ, μα πάρα πολύ ψάξιμο και δεν πρόκειτε να βγάλεις ήχο με τα preset, αλλά ούτε με λίγο πείραγμα, πολύ θετικό στην GT-10 είναι το delay και το pitch shifter που είναι απο τα καλύτερα που έχω ακούσει. Δεν ισχυεί όμως το ίδιο με τα γκάζια.

 

Οι σειρά POD LIVE της Line6 έχει πολύ ωραία και καθαρά effects χωρίς να μπουκώνει το ένα το άλλο όταν έχεις πολλά μαζί σε ένα πρόγραμμα. Τα δε γκάζια της είναι αρκετά καλά και καλύπτουν πολλούς παίχτες σε διάφορα στυλ με μόνο μείον ένα μικρό "τζιζ" σε πολύ υψηλά gain.

 

Πάντως αν σε ενδιαφέρει μόνο το θέμα πεταλάκια και όχι προσομοίωσης ενισχυτών-καμπινών κοίτα και την M-13 που λέει ο Μυστακοφόρος μας, είναι ένα μοναδικό (προς το παρών) πολυεφφέ με πολύ καλό ήχο και πολλά υποσχόμενες αναβαθμίσεις.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανενα!  ;D ;D ;D

 

Η σιγουριά σου είναι συγκλονιστική και αποστομωτική.  ;D

 

Δες και αυτό να μας πεις τη γνώμη σου:  ;)

 

 

Στο θέμα μας τώρα, αν μιλάμε για χρήσιμο γκάζι που να "πατάει" από άποψης χαρακτήρα και χροιάς πάνω σε γνωστά πεταλάκια και να διατηρεί την δυνατότητα χρήσης δυναμικών, θα προτείνω (φυσικά) την Μ13/Μ9. Κάτι παρόμοιο μπορείς να ακούσεις στο παραπάνω βίντεο, αν και οι Μ13/Μ9 έχουν πολύ πιο σύγχρονους αλγόριθμους και πολύ πιο σύγχρονο επεξεργαστή, οπότε η ποιότητα είναι ακόμα καλύτερη.

 

Εκτός των άλλων, η δυνατότητα να χρησιμοποιήσεις 2 (ή 3, ή 4  ;D) πεταλάκια gain σε σειρά, την κάνει κατά τη γνώμη μου κορυφαία σ'αυτό τον τομέα. Επίσης όλο και περισσότεροι πλέον (όπως δείχνουν συζητήσεις σε ξένα fora) παραδέχονται ότι η Line6 είναι η μόνη εταιρεία που "το έχει" σε ό,τι αφορά στο ψηφιακό "γκάζι".

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ειμαι αναμεσα σε tonelab kai m9

ποια ειναι πιο απλη σε χρηση (μαλλον η μ9)και κατα την γνωμη σας ποια θα αντεξει στο περασμα του χρονου?

θα πεις εδω κρατας πεταλακι 10-15 χρονια ενα πολυεφφε τωρα!!!!!!

Υπαρχει καμια μου να εχει looper?(m9 28sec)kalo akoygete.

Επισης γραφει στην μ9 μπορεις να χρησιμοποιεις 3fx units  την φορα,δηλαδη ena dist,delay,reverb?telos.

Επειδη μπερδευτικα λιγο μπορει καποιος να εξηγησει πως λειτουργη η m9

thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η Tonelab [...] στα μεγάλα συν είναι ή ευαισθησία στις ρυθμίσεις

 

με κάθε επιφύλαξη, έχω την εντύπωση πως η ευαισθησία στις ρυθμίσεις της TL (μιλάω κυρίως για τα tone stack των ενισχυτών) μου φάνηκε δραματικά ..λίγη

 

προσπαθούσα με τις ώρες να βγάλω edgy ήχο απο ενισχυτή και για να μου ακούγεται κάπως καλό αναγκαζομουν να προβαίνω σε ακραίες ρυθμίσεις όπως bass στο 1

 

δοκίμασα να παίξω με το presence, τα 3 output modes, τις ρυθμίσεις των ενισχυτών, αλλά πάντα τα equalizer των ενισχυτών μου φαινόντουσαν πολύ αδρανή.

 

λέω με κάθε επιφύλαξη γιατι υπάρχει μεγάλη περίπτωση να κάνω κάτι λάθος, οπότε οι πιο έμπειροι σχολιάστε πάνω σ'αυτό

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως τωρα τελευταια ακουσα ενα ποντ....και μου αρεσε Αλλα το χ3 live νομιζω πως ειναι και το πιο ακριβο...

 

Ποιο ακριβο απο την Boss GT-10 δεν ειναι...στο dv247 εχει 352 ευρω (ξεφτιλα τελειως). Και δεν εχει ουτε τζιζ-κακο, ουτε φιζ ουτε τιποτα. Αν βαζεις το gain στο 10 και γενικα ακραιες ρυθμισεις δεν σου φταιει η πεταλιερα. Επισης την βρηκα πολυ πιο ευκολη στο χειρισμο απ'οτι περιμενα (ειχα μια Boss GT-8 παλιοτερα και ειχα φτυσει αιμα :-X). Μη ξεχνας πως μπορεις κιολας να βρεις αμετρητα ετοιμα patches και μεσω gearbox να χειριζεσαι την πεταλιερα απο το pc.

 

http://www.dv247.com/guitars/line-6-pod-x3-live-guitar-multi-effects-pedal-amp-modeller--44222

 

Eπισης εκτος απο την Τonelab LE υπαρχει και η Κοrg AX3000G (αυτες οι 2 ειναι πραγματικα οι πιο ευχρηστες πεταλιερες που εχω δοκιμασει στο να φτιαξεις καλο ηχο ευκολα και γρηγορα) που ειναι ακριβως ιδια με την Τonelab LE εκτος της λαμπας, ιδιος ηχος ομως σε πολυ χαμηλοτερη τιμη. Την εχει και αυτη το dv247, μαλιστα την ειχε σε stock πριν λιγες μερες αλλα με τετοια τιμη φυσικο ειναι να εξαντληθει (ισως ξαναμπει σε stock) --> http://www.dv247.com/guitars/korg-ax3000g-toneworks-multi-effects-processor-pedal--31095

 

Α και να ξεκαθαρισω κατι, η Tonelab LE εχει υπεραρκετο gain για metal, η Τοnelab SE ομως οχι (το λεω γιατι αναφερθηκες στην Tonelab γενικοτερα).

 

Παντως νομιζω για μεταλοκαταστασεις (μιλαω για βαρυ distortion) ειναι σχεδον ξεκαθαρο πως στο ευρος τιμων που θες να ειναι η πεταλιερα δεν υπαρχει κατι καλυτερο απο το Pod X3 Live ;) Ασε που εχει ενα θετικο που δεν το εχουν οι αλλες...μπορεις να βαλεις το screamer (οχι το κανονικο, της πεταλιερας εννοω) πανω στο distortion της προσομοιωσης οποιου ενισχυτη θες με αποτελεσμα να εχεις πιο σφιχτο ηχο.

 

Αυτα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη η ψαλιδα κλεινει ως προς το distortion se

1.LINE 6 LIVE

2.LINE 6 M9

3. TONELAB le

και πραγματικα ειναι πολυ δελεαστικη η τιμη της Korg η οποια οπως ειπες ειναι out of stock.

αν και πιστευω πως οι περισσοτεροι εδω μεσα εχουν την tonelab kai ειναι ευχαριστημενοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, εισαι αναμεσα σε αυτα τα 3, οποιο απο αυτα και να παρεις βεβαια θα εχεις πολυ καλο αποτελεσμα, μην ανησυχεις. Για την Korg στειλε ενα email στο dv247 και ρωτα τους ποτε υπολογιζουν να την ξαναεχουν σε stock (αν δε βιαζεσαι). Εδω στο φορουμ γενικα εχει πολυ περαση η Tonelab, απλα για 'μενα οποιος εχει παρει την LE αντι της συγκεκριμενης Korg εχει δωσει τσαμπα λεφτα παραπανω μιας και ειναι ακριβως οι ιδιες πεταλιερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου