Προς το περιεχόμενο

Πιο πολυεφφε εχει κατα την γνωμη σας το καλυτερο distortion?


sils

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, όπως έχω αντιληφθεί, τα πράγματα είναι κάπως έτσι:

 

 

Η λάμπα στην tonelab εξομοιώνει το ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΟ στάδιο του amp και το interaction με το ηχείο. Η υπεροδήγηση των τελικών λυχνιών είναι το Α-Ω για τους παλιακούς vintage ήχους.

 

Αντίθετα το metal και τα συναφή είδη στηρίζονται στην υπεροδήγηση της ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΣΗΣ.

 

Οπότε οι μεταλάδες είναι λογικό να μην ακούνε διαφορές, αφού το overdrive των ΤΕΛΙΚΩΝ δεν αφορά τους metal ήχους. Μην πω δηλαδή ότι μάλλον τους... καταστρέφει, γιατί δίνει μια "πλαδαρότητα". Αντίθετα οι blues-ροκ παίχτες ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ σε αυτό  ;), οπότε η τεχνολογία της Vox μπορεί κάτι να λέει στα αυτιά τους.

 

Τώρα, το βασικό μειονέκτημα της tonelab είναι ότι δεν έχει καλή εξομοίωση mesa boogie. Οπότε το POD είναι προτιμότερο για metal.

 

Η korg τώρα έχει κάποια μπλιμπλίκια παραπάνω, αλλά δεν έχει την εξομοίωση των τελικών.

 

Συνεπώς: Direct blues= tonelab. Direct metal= pod. Σύνδεση με λαμπάτο= Όποια γουστάρετε  ;D ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

 

Η korg τώρα έχει κάποια μπλιμπλίκια παραπάνω, αλλά δεν έχει την εξομοίωση των τελικών.

 

Συνεπώς: Direct blues= tonelab. Direct metal= pod. Σύνδεση με λαμπάτο= Όποια γουστάρετε  ;D ;)

 

 

 

AΝ ειναι ετσι τοτε αυτο που πρεπει να κανουμε ειναι να αγορασουμε και τις δυο και αναλογος με το τι θελουμε να παιξουμε να συνδεουμε και να αποσυνδεουμε.

Δηλαδη οτι κανω με τα πεταλακια αυτο που θελω να αποφυγω.

Δεν ξερω ειναι κανενας που παιζει μονο blues h metal λιγο η πολη η γενια των τριανταριδων ξεκινησαν με μεταλ και λιγο blues συνεχιζουν να ακουν μεταλ kai περισοτερο blues κλασικο ροκ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω και γω τη γνωμη μου.Κάλη η tonelab αλλά πολύ υπερτιμημένη και ένας λόγος είναι το noiz.Δεν πάβει όμως να είναι η πεταλιέρα που παίζει καλύτερα οτιδήποτε vintage.Αν και η εμπειρία μου μου λέει οτι αν θες να παίξεις blues,jazz κτλ δεν την χρειάζεσαι για τον απλό λόγο οτι με έναν καλό ενισχυτή και κάποια καλά πεταλάκια(όχι πολλά) είσαι κύριος και ακουγεσαι σαφώς καλύτερα.

 

Η λαμπίτσα ακούγεται στην tonelab πάντως και κάνει τη διαφορά σε κάποια πράματα σε συγκριση με τις υπόλοιπες ειδικά στα καθαρά και στα overdrive που ειδικά τα τελευταία στις περισσοτερες πεταλιερες ειναι απλα για κλάμματα.Και το λέει κάποιος ο οποίος δεν κόβει και φλέβες για αυτο το μηχανάκι.

 

Για τα υπολοιπα που Θιγουν οι Mike και Vaisilis είναι μεγάλη ιστορία και σε πολλά είμαι μαζί τους αλλά δεν είναι σωστο να χαλάμε το thread του παιδιου που απλά ρωτάει κάποια πράματα.

 

Και ον τόπικ τωρα.Για αυτο που θέλεις φίλε μου το pod είναι πολύ οκ!Δες όμως και τη zoom g9.2tt και το rp1000(οχι το 500, αξιζουν τα εξτρα του 1000) για τα οποία διαβάζω πολύ καλές κριτικες και έχουν τρελά γκάζια.Η zoom εχει 2 λάμπες και ενα μυστηριο πεταλι,απο τα δύο, που λειτουργει και οριζόντια.Το rp1000 έχει απίστευτη συνδεσμολογια που μπορεις να κάνεις pre amp bypass στην συνδεση με 4 καλώδια και να παίζεις με τα μοντελακια στη λουπα και να επανερχεσαι οποτε θες μπροστά απο τον ενισχυτη και να έχεις τα drive πεταλάκια του μπροστά στο καθαρο του ενισχυτη σου.Προσωπικά δεν το χω ακούσει(υποτίθεται έχει πιο νέα τεχνολογια απο τις gnx) και θέλω πολύ και τα features του είναι πολύ δελεαστικά.Όποιος το έχει ακούσει θέλω και γω γνώμες.Kαι τέλος οι GT απλά δεν μ'αρεσουν...

 

Ψάχνωντας κλιπάκια έπεσα πάνω σε αυτό.Δεν είναι πολύ μπροστα η κιθαρα αλλά πέρνεις μια γευση.

 

 

 

 

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

λοιπον τελικα οπως ειπα πηρα την tonelab le

Οι πρωτες εντυπωσεις παιζοντας στο δωματιο σε ενταση 1.5 με 1 ηταν αριστες!!!!!

επαθα την πλακα μου!!!!!!(με τους ηχους που ειδη εχει)

Τωρα λοιπον πρασπαθησα να παιξω σε μεγαλητερες εντασεις με τα ιδια presets (αυτα που εχει μεσα) και ψιλοαπογοητευτικα , εψαξα λιγο το manual kai χαθηκα.Πολλα μεσαια χλιαρα γκαζια.Ο ηχος που θελω να βγαλω ειναι modern metal Stratovarius , leverage (ο καινουργιος δισκος ΔΙΣΚΑΡΑ)

Μηπως μου διαφευγει κατι σημαντικο?

Πως στις χαμηλες εντασεις ειναι απιστευτος ο ηχος και στις μεγαλες χαλαει?

Ο ενισχυτης μου ειναι ο blackheart 5w.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τώρα, το βασικό μειονέκτημα της tonelab είναι ότι δεν έχει καλή εξομοίωση mesa boogie. Οπότε το POD είναι προτιμότερο για metal.

 

 

 

 

 

Είπα και ελάλησα και αμαρτία ουκ έχω  ;D  ;D  ;D

 

Πάντως μην περιμένεις από τα preset να βγάλεις άκρη  ;) Όταν τη μάθεις θα βγάλεις ΠΟΛΥ καλύτερους ήχους.

 

Αν βέβαια ως τότε καμιά καλή νεράιδα σου χαρίσει κανα Dual Rectifier, μην πεις όχι  ;D  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως στις χαμηλες εντασεις ειναι απιστευτος ο ηχος και στις μεγαλες χαλαει?

Ο ενισχυτης μου ειναι ο blackheart 5w.

Ευχαριστω.

 

Η αναλυση του φαινομενου ειναι πολυπλοκη και απαιτει αναφορα σε πολλα στοιχεια θεωρίας. Μια απλουστευμένη διατύπωση είναι οτι σε πολυ χαμηλες εντασεις ο ενισχυτης συμμετεχει ελαχιστα στο χρωματισμο του σηματος. Αν σε ενδιαφερει απλα να φτιαξεις τον ηχο σου ξεκινα απο τον καθαρο ηχο του ενισχυτη σου στην κατάλληλη ένταση και αρχισε να προσθετεις εφέ.

 

Καταρχην παρε καποιο preset που σου αρεσει και απενεργοποίησε τις καμπίνες. Στην προσομοίωση (βρωμικου) ενισχυτή ανέβασε το VR Gain στο 100% και παιξε με τις υπολοιπες ρυθμίσεις του. Μετα ανοιγόκλεινε τα ξεχωριστα πεταλια που διαθετει ο συγκεκριμενος ήχος για να δεις τι κανουν και ελεγχε με ποια σειρα ειναι τοποθετημενα στην αλυσιδα σου. Αυτά για αρχη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια με off τις καμπινες δεν δουλευει σε ολους του ενισχυτες........εγω με off στον hot rod deluxe ειναι τραγωδια και με on ερχεται στα καλα της....

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου