Προς το περιεχόμενο

Πιο πολυεφφε εχει κατα την γνωμη σας το καλυτερο distortion?


sils

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι κατοχοι της Tonelab LE ειμαι σιγουρος πως θα ορκιζοντουσαν πως η πεταλιερα τους διαφερει σε ηχο απο την Korg AX3000G, το θεμα ειναι πως η τελευταια ειναι αρκετα εως πολυ αγνωστη στους περισσοτερους, οι οποιοι ισως να μη γνωριζουν κιολας το οτι η Vox ανηκει πλεον στην Korg (και αυτο λεει απο μονο του πολλα). Στο dv247 η Vox κοστιζει 290 ευρω και η Korg 154 ευρω, θα θεσω τωρα ενα ερωτημα...εστω οτι η Vox ακουγεται καλυτερα (ποσο αραγε; ) λογω λαμπας, θα ησασταν διατεθειμενοι να δωσετε 136 ευρω πραπανω μονο και μονο για την λαμπα (αντε και επειδη η Τοnelab εχει περισσοτερα μεταλικα μερη); Το οτι υπαρχει ενα λαμπακι πισω/κατω απο τη λαμπα της Vox ωστε να φαινεται πως και καλα η λαμπα αναβει δεν σας λεει τιποτα; Ποτε πια θα σταματησετε να ψαρωνετε απο τρικ εταιριων που κανουν στα προιοντα τους και θα αρχισετε να εμπιστευεστε τα αυτια σας και οχι να νιωθετε ζεστο τον ηχο μονο και μονο επειδη βλεπετε μια λαμπα; Και για οποιον ειναι δυσπιστος...εχω το Pod X3 Live, παιρνω την Korg AX3000G του κολλητου μου, φερνει ενας και την Tonelab LE του και συγκρινουμε για να γινει το...ξεβρακωμα ;) Εδω στο forum με τετοια διαφημιση που εχει πεσει στην Tonelab (και γιατι οχι βεβαια, ειναι πολυ αξιολογη πεταλιερα) φυσικο ειναι να εχει τοση περαση και να μην εχει ακουστει σχεδον καθολου η Korg.

 

Ριξτε μια ματια και σ'αυτο --> http://www.noiz.gr/index.php?topic=167027.0

Ο φιλος raindog δεν πηρε καμια απολυτως απαντηση εκτος απο την πρωτη ασαφη και μη τεκμηριωμενη απαντηση.

 

Φιλε Vaisilis δε συμφωνω με την αποψη σου (δεν εγινε και τιποτε :P), πιστευω τα γκαζια μιας πεταλιερας ειναι καλα οπου και να τη συνδεσεις.

 

Α και το ξαναλεω, καλο θα ειναι οταν μιλατε για την Tonelab να αναφερετε για ποια απο τις 2 εννοειτε, την SE ή την LE (πλεον υπαρχει και η ST βεβαια αλλα μιλαμε για τη μεγαλη κατηγορια παντα). Mε την LE μπορεις ανετα να παιξεις υπερκαφριλες (χωρις βεβαια να μπορει να δωσει τοσο πολυ-μαλλον αχρειαστο-gain oσο μπορει το Pod X3 Live), αλλωστε καθε σοβαρος παικτης και γνωστης της μουσικης γνωριζει οτι δε χρειαζεται να βαλεις το gain στο τερμα για να παιξεις υπερκαφριλες ;) Aυτο θα το κανει πχ ο 15χρονος τρελαμενος μεταλας που θα πρωτοπαρει το metal zone και θα αρχισει να παιζει κιθαρα (χωρις παρεξηγηση, κι εγω εχω περασει απο αυτη τη φαση).

 

Αυτα ειχα να πω και μπραβο στο στον Μενελαο για το post του, ετσι πως τα λεει ειναι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κάπου διάβασα στο φόρουμ να λέγεται οτι η λάμπα της tonelab χρησιμοποιείται και στο buffer της όταν είναι bypass, φυσικά δεν έχω ιδέα τι ΑΚΡΙΒΩΣ υποτιθεται οτι κάνει η λάμπα, απλά το θυμηθηκα και το ανέφερα για την κουβεντα

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όλα αυτά αλλά με το παρακάτω...

 

εστω οτι η Vox ακουγεται καλυτερα (ποσο αραγε; ) λογω λαμπας, θα ησασταν διατεθειμενοι να δωσετε 136 ευρω πραπανω μονο και μονο για την λαμπα (αντε και επειδη η Τοnelab εχει περισσοτερα μεταλικα μερη); Το οτι υπαρχει ενα λαμπακι πισω/κατω απο τη λαμπα της Vox ωστε να φαινεται πως και καλα η λαμπα αναβει δεν σας λεει τιποτα; Ποτε πια θα σταματησετε να ψαρωνετε απο τρικ εταιριων που κανουν στα προιοντα τους και θα αρχισετε να εμπιστευεστε τα αυτια σας και οχι να νιωθετε ζεστο τον ηχο μονο και μονο επειδη βλεπετε μια λαμπα;

 

... λες ούτε λίγο ούτε πολύ πως (α) ότι η Korg και η Vox ακούγονται ακριβώς το ίδιο, έχοντας μάλιστα τους ίδιους ακριβώς αλγόριθμους και μενού για τα εφφέ, (β) ότι η λαμπίτσα της Vox είναι παιχνιδάκι χριστουγεννιάτικου δέντρου (μέρες που'ρχονται), (γ) ότι όλοι όσοι έχουν Vox είναι "ψαρωμένοι από τρικ εταιριών", πως "δεν εμπιστεύονται τα αυτιά τους" και πως "νιώθουν τον ήχο ζεστό μόνο και μόνο επειδή βλέπουν μια λάμπα". Τα πιστεύεις πραγματικά όλα αυτά? Και έχεις στοιχεία για τα (α) και (β)?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α)Υπαρχουν μικροδιαφορες (που αναφερονται και απο τον φιλο στο link ενoς παλαιοτερου thread που εδωσα, αλλες υπερ της μιας και αλλες υπερ της αλλης). Αν και εγω μιλησα κυριως για ηχο αλλα εσυ προσπαθησες να το πας αλλου...

 

Β)Το ξεφτιλιζεις ετσι οπως το αναφερεις αλλα δεν πειραζει μιας και πανω κατω το επιασες το νοημα. Δεν προσπαθω να πεισω κανεναν, ο καθενας ας κρινει οπως πιστευει και επιθυμει, απλα λεω τη γνωμη μου απο την εμπειρια μου...γιατι εκτος του οτι εμπιστευομαι τα αυτια μου, για δωσε μου ενα λογο που θα εβαζε η Vox ενα ledακι κατω απο τη λαμπα;

 

Γ)Δεν χρειαζεται να εχει καποιος τα χαρακτηριστικα που ειπα και ανεφερες για να αγορασει την Tonelab LE και μην προσπαθεις να φερεις τα λογια μου εναντιον μου, γιατι εξαλλου ειπα πως περα απο το θεμα της λαμπας ειναι πραγματικα αξιολογη πεταλιερα κι εγω θα την αγοραζα ασυζητητι αν δεν υπηρχε το Pod X3 Live και η Κοrg AX3000G. Απλα ενα μεγαλο ποσοστο ναι ψαρωνει οταν βλεπει λαμπα στην Tonelab, οπως επισης και στο Vox Bulldog κλπ (χωρις να θελω να πω πως σε ολα τα πεταλια, πεταλιερες κλπ μια λαμπα δεν κανει τιποτε, μιλαω συγκεκριμενα για την Tonelab LE τωρα). Αμφισβητεις πως μια λαμπα παιζει μεγαλο ψυχολογικο ρολο στο να νομισουμε πως ο ηχος μας λογω της λαμπας ειναι πιο ζεστος και πιο "λαμπατος" κι ας μην ειναι συνδεδεμενη με το κυκλωμα του μηχανηματος μας (φυσικα χωρις να γνωριζουμε το τελευταιο); Γι'αυτο κι εγω λοιπον μιλησα ανοιχτα και προσκαλεσα οποιονδηποτε θελει να κανουμε μια συγκριση...αν κρυψεις την Tonelab και την Κorg, εχοντας και οι 2 τις ιδιες ρυθμισεις να εισαι σιγουρος πως δυσκολα θα καταλαβει κανεις ποια ειναι ποια...ιδαιτερα αυτοι που δεν τις εχουν ακουσει και χρησιμοποιησει ποτε...

 

Και οτι λεω αν δεν τα πιστευα δεν θα τα ελεγα...και γνωριζω φυσικα οτι γι'αυτα που γραφω εδω μεσα θα φαω πολυ κραξιμο γιατι ισως φαινεται πως θαβω την Tonelab LE αλλα δεν ειναι ετσι...κυριως θελω να τονισω την υπαρξη της Korg σε συνδιασμο με τον ηχο και την τιμη της ;)

 

Φιλικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου φαινεται καλα τα λεει ο metalmike ασχετα αν εγω ειμαι κατα στις πεταλιερες γενικα

 

ειδικα σε αυτο που λεει οτι αν κρυψουμε και τις δυο και βαλουμε κοσμο να τις ακουσει και να πει ποια ειναι ποια εεε ρε γελια που θα πεσουν ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα είναι απλά. Αν δε σε πείθει η Tonelab, μην την αγοράσεις  ;D

 

 

  Που βέβαια με ψευδώνυμο metalmike σιγά μη σε έπειθε  ;D ;D

 

Η tonelab είναι για vintage αρρωστάκια. Για μέταλ το pod είναι σαφώς προτιμότερο  ;) *

 

 

 

* (Aν βέβαια είσαι σοβαρός άνθρωπος  ;D και παίρνεις τα γκάζια σου από τον λαμπάτο, η tonelab είναι μια χαρά για εφέ ακόμα και για τους πιο κάφρους. Σε direct φάση όμως το pod είναι πιο άρρωστο στα γκάζια)

 

 

αν κρυψουμε και τις δυο και βαλουμε κοσμο να τις ακουσει και να πει ποια ειναι ποια εεε ρε γελια που θα πεσουν

 

Και που να δεις γέλια που θα πέσουν αν βάλουμε mexico strat με american και faded les paul με standard  ;D

 

Οπότε μην ανοίγεσαι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αλλη μια φορα οποιος ειχε μια αντιθετη αποψη πεσαν να τον φανε...

 

Metalmike μια χαρα τα λες και ναι σε πληροφορω επειδη ειχα την LE η λαμπα μαλλον για πορτατιφ την εχουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μια χαρα τα λετε και ειμαι σιγουρος πως οποιος γραφει κατι εδω το εχει ψαξει στα σιγουρα απλα το θεμα για μενα ειναι οτι μου φενεται τελειος κουφο (χωρις να εχω τις καταλληλες γνωσεις) το οτι η λαμπα στην  tonelab le ειναι μονο για εφφε!αλλα για να το λετε εσεις κατι θα ξερεται.

Καμια φορα ομως πιστευω πως οταν περνουμε κατι θολονει η κριση μας και νομιζουμε παντα οτι ειναι το καλητερο απο αμαξι μεχρι και πεταλι.

επισης κανενας κατοχος δεν γραφει ποτε τα αρνητικα για το πολυεφε του η οτιδηποτε αλλο εχει,κατα την δικια του κριση παντα.

και για να επανελθω στο θεμα

καποτε ειχα ενα zoom σε ολους ελεγα πως ειναι κορυφη ειναι τελειο κτλ μεχρι που ακουσα το boss mz και το πηρα (μη γελατε) για μενα τοτε ηταν αυτο που ηθελα , σε ενα χρονο επεσε στα χερια μου το digitech hot head και τελος , εγινε το αγαπημενο μου distortion φτηνο μεν αλλα για τα αυτια μου κορυφη.

Και για να επανελθω στο θεμα θελω ενα πολυεφφε που να εχει μεγαλη γκαμα sta distortion δεν με ενδιαφερουν οι υπερβολες να εχει 1000 εφφε αλλα 100 σωστα να μπορεις να παιξεις scorpions alla kai trivium.

και πανω απο ολα θελω να ειναι απλο να φιαχνεις ευκολα τον προσωπικο σου ηχο να μπορεις να κατεβασεις εναν ετοιμο ηχο να τον βαλεις μεσα και ωσ εκει.

και πανω απο ολα να αξιζει τα ευρω του τα οποια δεν μας περισευουν.......

Παντως οπτικα μου φαινεται πιο ευχρηστη η tonelab .επισης θελω αυτο που θα παρω να αντεξει στον χρονο .

ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε ολη την παρεα του νοιζ γιατι πραγματικα η βοηθεια σας ειναι συμαντικη σε εμας που ζουμε στην επαρχια και δεν μπορουμε να παρουμε την κιθαρα μας και να παμε σε ενα μεγαλο μαγαζι και να δοκιμασουμε τα παντα και απλα θα εμπιστευτουμε τον ιδιοκτητη που δεν εχει ιδεα απο μουσικο εξοπλησμο και θα πληρωσουμε τον κουκο αηδονι!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι μου φενεται τελειος κουφο (χωρις να εχω τις καταλληλες γνωσεις) το οτι η λαμπα στην  tonelab le ειναι μονο για εφφε!

 

& φυσικα εχεις απολυτο δικιο,αλλωστε μια επισκεψη στο site της VOX θα σου λυσει καθε απορια (εξηγειται αναλυτικοτατα ΤΙ ακριβως κανει αυτη η...λαμπα και ΠΩΣ δουλευει) τα υπολοιπα ειναι απλα ιστοριες για αγριους (κατα την προσφιλη ελληνικη συνηθεια...)

 

.επισης θελω αυτο που θα παρω να αντεξει στον χρονο .

 

εξαρταται απο το ποσο θα την ψαξεις & απο το αν σου αρεσει να πειραματιζεσαι,εγω παντως την εχω 5 χρονια τωρα και ακομα ανακαλυπτω πραγματα ;)

 

γενικα ,οπως αλλωστε συμβαινει και με τα περισσοτερα πεταλακια το αν θα βγαλεις καλο η κακο ηχο εξαρταται απο ΕΣΕΝΑ  ;) (με αλλα λογια παντα ο ΧΡΗΣΤΗΣ ειναι υπευθυνος για αυτο που ακουμε)

 

παντως για να σε βοηθησω σου λεω απλα αυτο που ειχε πει καποια στιγμη ο Rick Rubbin "everything is eq"  με αλλα λογια αν προσεξεις τα eq settings στις ρυθμισεις τις πεταλιερας αλλα και του ενισχυτη σου δυσκολα θα βγαλεις κακο ηχο απο οποιαδηποτε πεταλιερα,το κακο ειναι οτι δυστυχως ελαχιστοι καθονται να ασχοληθουν με τετοιες...λεπτομερειες.... ;D

 

φυσικα ακουγεται (οπως αλλωστε ολες οι πεταλιερες) δραματικα καλυτερα αν εχεις και εναν καλο λαμπατο ενισχυτη ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αλλη μια φορα οποιος ειχε μια αντιθετη αποψη πεσαν να τον φανε...

 

Metalmike μια χαρα τα λες και ναι σε πληροφορω επειδη ειχα την LE η λαμπα μαλλον για πορτατιφ την εχουν...

 

Αν την διευκρινιστική ερώτηση για να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας την ερμηνεύεις ως "πέσαν να τον φάνε", ειλικρινά δεν θέλω να σκέφτομαι πόσο άψογα λειτουργεί η συλλογιστική σου, όχι μόνο για πορτατιφάκια λυχνιών αλλά και για άλλα, πιο σοβαρά θέματα.

 

Εγώ σέβομαι όλες τις απόψεις, αρκεί στις περιπτώσεις που είναι εξτρίμ να βλέπω αποδείξεις που να μπορούν να τις στηρίξουν. Από κει και πέρα, ματάκια έχουμε, ξέρουμε να διαβάζουμε, το μυαλουδάκι μας το βάζουμε να δουλεύει, και ο καθένας σχηματίζει τα συμπεράσματά του.

 

 

Α)Υπαρχουν μικροδιαφορες (που αναφερονται και απο τον φιλο στο link ενoς παλαιοτερου thread που εδωσα, αλλες υπερ της μιας και αλλες υπερ της αλλης). Αν και εγω μιλησα κυριως για ηχο αλλα εσυ προσπαθησες να το πας αλλου...

 

Δεν προσπάθησα να το πάω πουθενά αλλού... είναι προφανές πως ζήτησα διευκρινίσεις για μια ισοπεδωτική άποψη που υποδηλώνει ευθαρσώς και αυτάρεσκα ότι είναι αντικειμενική και σωστή. Επίσης, μην αναφέρεις παλαιότερα θρεντ ως αλάνθαστα σημεία αναφοράς. Απόψεις είναι, όχι παράγραφοι κάποιου νόμου.

 

Β)Το ξεφτιλιζεις ετσι οπως το αναφερεις αλλα δεν πειραζει μιας και πανω κατω το επιασες το νοημα. Δεν προσπαθω να πεισω κανεναν, ο καθενας ας κρινει οπως πιστευει και επιθυμει, απλα λεω τη γνωμη μου απο την εμπειρια μου...γιατι εκτος του οτι εμπιστευομαι τα αυτια μου, για δωσε μου ενα λογο που θα εβαζε η Vox ενα ledακι κατω απο τη λαμπα;

 

Το "ξεφτιλίζω"? Μμμμμάιστα. Πάμε παρακάτω. Δεν με απασχολεί ακόμη και το laser light show των Πινκ Φλόιντ να είχε κάτω από τη λάμπα, ή ακόμη και μικρά elves του Άη Βασίλη να εργαζόντουσαν εκεί μέσα αμισθί και νυχθημερόν σε συνθήκες σκλαβιάς. Από τη στιγμή που έχει έναν ήχο που μου αρέσει, end of story. Σε πληροφορώ επίσης πως ποτέ δεν ήμουν κάτοχός της, και ούτε με βλέπω στο κοντινό μέλλον να γίνομαι. Αν γίνω κάτοχος κάποιου παρόμοιου, μάλλον προς τη σειρά M της Line 6 με βλέπω, που πράγματι κι ευτυχώς για όλους μας δεν μοστράρει καμία λαμπίτσα στα διψασμένα για λυχνίες πλήθη. Nιώθω ευτυχής που απέφυγα την παγίδα της ΤουΛου, αν και βέβαια σαν θύμα τους τα έχω σκάσει με αγορές άλλων μηχανησμάτων.

 

Γ)Δεν χρειαζεται να εχει καποιος τα χαρακτηριστικα που ειπα και ανεφερες για να αγορασει την Tonelab LE και μην προσπαθεις να φερεις τα λογια μου εναντιον μου,

Γι'αυτο κι εγω λοιπον μιλησα ανοιχτα και προσκαλεσα οποιονδηποτε θελει να κανουμε μια συγκριση...

 

Τα γραπτά σου βρίσκονται λίγο πιο πριν, και το αν θα γίνουν quote από κάποιον που η αστήρικτη δογματικότητά τους του γεννά πολλά ερωτήματα είναι τμήμα και αντικείμενο του να βρίσκεσαι σε δημόσιο φόρουμ συζητήσεων. Όσον αφορά στη σύγκριση, έχω δει πολλές του στυλ "έλα να τα στήσουμε αν σου κοτάει" με προκλητική αντί για εξερευνητική διάθεση, οπότε είναι πολύ απλούστερο να μπω σε ένα μαγαζί και να τις ακούσω και τις δυο πλάι-πλάι.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου