Προς το περιεχόμενο

2 Asio driver μαζί?


fotmos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους! Έχω ένα μικρο προβληματάκι και θα ήθελα την συμβουλή σας: έχω το Cubase SX3 και θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιο τρόπος να δουλεύω ταυτόχρονα 2 asio drivers μαζί!!

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκι μια συμβουλή.. Επειδή οι πρώτες 4-5 σελίδες θα περιέχουν αποκλειστικά και μόνο posts συμφορουμιτών για το πόσο κακό είναι να έχεις σπασμένα προγράμματα (κλπ κλπ...), καλύτερα να σβήσεις το παρακάτω...

 

έχω σπασμένο το Cubase

 

...μπας και πάρεις καμιά απάντηση στο θέμα σου! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκι μια συμβουλή.. Επειδή οι πρώτες 4-5 σελίδες θα περιέχουν αποκλειστικά και μόνο posts συμφορουμιτών για το πόσο κακό είναι να έχεις σπασμένα προγράμματα (κλπ κλπ...), καλύτερα να σβήσεις το παρακάτω...

 

έχω σπασμένο το Cubase

 

...μπας και πάρεις καμιά απάντηση στο θέμα σου! :P

 

Έχει γραφτεί επανειλημμένα και κανείς δεν το παίρνει χαμπάρι ότι η "δουλειά" μας δεν είναι να κυνηγάμε με το τουφέκι αυτούς που χρησιμοποιούν σπασμένα παρακαλώντας τους γονατιστοί να μην το πράξουν, αλλά να τους θυμίζουμε ότι χίλια πράγματα μπορούν να πηγαίνουν στραβά ΕΠΕΙΔΗ ακριβώς χρησιμοποιούν σπασμένα, και ότι πάνω σε αυτά τα προβλήματα εμείς είναι μάταιο να προσπαθούμε να καταλάβουμε τι φταίει. Για την πολιτική του φόρουμ, κοίτα τους κανονισμούς. Κατά τα άλλα, γιατί θες να δουλεύεις δυο ASIO μαζί?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να βάλω μαζί τους asio της κάρτας ήχου και τους asio της alesis multimix usb 2.0 και αυτό γιατί θέλω χρησιμοποιώντας μερικά VST (hypersonic 2) να τα γράφω μεσώ της κονσόλας

 

Ξέχασα να αναφέρω το σύστημά μου:

Windows Xp sp3

4 giga ram DDR 2 800Mz Dual Chanel

sounblaster audigy ZS 2

Nvidia 8800GTS

"Άφθονος" σκληρός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια μπορώ να κάνω την δουλειά μου και έτσι όπως είμαι. Δεν χρειάζομαι άμεσα τους 2 ASIO μαζί, αλλά ρωτάω κυρίως για εγκυκλοπαιδικούς σκοπούς  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να απενεργοποιήσεις εντελώς την Audigy και να κάνεις ό,τι επιθυμείς μέσω της Multimix που ενδείκνυται κιόλας για ηχογραφήσεις? Η Soundblaster είναι κυρίως gaming κάρτα... Επίσης, δεν σε πολυκαταλαβαίνω τι εννοείς ότι θες να τα γράφεις μέσω της κονσόλας... τα vst εφφέ και instruments έχουν τις ανάλογες θέσεις τους μέσα στο Cubase. Υποπτεύομαι ότι κάποιες μάταιες αλχημείες ετοιμάζεις... κάντο όπως λέει το μάνιουαλ.

 

Από εγκυκλοπαιδικής άποψης δεν μπορώ να σε πληροφορήσω...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα. Την δουλειά μου την κάνω ακριβώς έτσι όπως λες μέσω της κονσόλας. Δεν έχω δηλαδή πρόβλημα. Απλά ρώτησα γιατί το θέμα με τους Asio έχει ταλαιπωρήσει πολλούς... Έτσι σκέφτηκα να ρωτήσω  ;)

Πάντως ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με απλά λόγια;

Όχι δεν μπορείς να τρέχεις 2 asio driver ταυτόχρονα. Είναι περιορισμός του πρωτοκόλλου asio.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

 

Με τον ASIO driver μπορείς να ελέγχεις ΜΙΑ συσκευή και δεν μπορείς να έχεις ταυτόχρονα ΔΥΟ ξεχωριστούς ASIO να τρέχουν.

 

Αν δουλέψεις με τους WDM drivers μπορείς να έχεις συγχρόνως του drivers της κάθε συσκευής.

 

Δεν κατάλαβα αυτό που έγραψες για VST. Τα VST τρέχουν μέσα από το DAW σου, το οποίο κάνει interface με το hardware μεσω του ASIO. Το Hyperzone απ'ότι είδα δουλεύει και ως stand-alone, μήπως το τρέχεις έτσι και δεν έχεις δοκιμάσει να το τρέξεις ως VST μέσα από το DAW?

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου