Προς το περιεχόμενο

Κάρτες ήχου συμβατές με linux


IraklisZS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πριν κάποιες μέρες αποφάσισα οτι δε πάει άλλο να μη μπορω να γράψω κάτι όποτε θέλω χωρίς να χρειαστεί να bootαρω στα windows, λόγω του οτι η Tascam US-144 που έχω δε λειτουργεί στο linux.

 

σκέφτομαι λοιπόν να πάρω μια καινούρια κάρτα με βασική προυπόθεση να είναι πλήρως συμβατή με linux.

 

στο φόρουμ βρήκα μονάχα σκόρπια πράγματα (και όχι και πολλά) οπότε σκέφτηκα να φτιάξω το θέμα για να έχουμε συγκεντρωμένες τις εμπειρίες μας σχετικά με κάρτες ήχου, σχετικα με την συμβατότητα τους με το λινουξ.

 

υπάρχει κάποια εταιρία που να παίρνει στα σοβαρά τους χρήστες άλλων λειτουργικών εκτος απο win και mac?

 

αν γνωρίζετε κάποια κάρτα ήχου που να λειτουργεί στο λινουξ, (θα ήταν καλύτερα να πρόκειται για προσωπικές εμπειρίες ή τέλοσπάντων δοκιμασμένα πράγματα) πείτε το! :)

 

το budget μου βρίσκεται περίπου στο κόστος της US-144 μου άντε και λίγο παραπάνω, ωστόσο αν ξέρετε κάρτες που δουλευουν αναφέρτε το εδώ μαζί με τη διανομή που τις δοκιμάσατε για να τα βρίσκει συγκεντρωμένα ο κοσμάκης ;D

 

χρησιμοποιώ πολλά χρόνια λινουξ, έχω καταλήξει στην ubuntu αλλά δεν έχω κάποιο πρόβλημα ακόμα και να αλλάξω διανομή αν είναι για να δουλεύει η κάρτα.

 

ευχαριστώ! ;D

  • Like 1

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω ξαναγράψει, αλλά ίσως δεν το έχεις προσέξει: η σειρά Delta της Μ-Audio είναι πλήρως συμβατή με Linux (εγώ προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει την Delta 66 με όλες τις σύγχρονες διανομές, περιλαμβανομένης της Ubuntu 9.04). Αυτό είναι κάτι που δε θα αλλάξει ποτέ, διότι το module που υποστηρίζει το τσιπάκι των Delta είναι ενσωματωμένο στο kernel. Ο μόνος κίνδυνος είναι μήπως της καπνίσει της M-Audio και καταργήσει τις Delta.

 

Μάλιστα, ειδικά στη διανομή 9.04 για πρώτη φορά έκανα και το midi interface να λειτουργήσει, ένα midisport (πάλι της M-Audio).

 

Στο ερώτημα για το αν υπάρχει άλλη εταιρεία που να υποστηρίζει Linux, η απάντηση είναι ότι "όχι", αφού ούτη η M-Audio επισήμως το υποστηρίζει: απλώς οι Delta υποστηρίζονται διότι κάποτε (πριν αρκετά χρόνια) κάποιοι έκαναν το ψυχικό και έδωσαν τον driver, αλλά αυτό δεν είχε καμία συνέχεια.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την απάντηση eye

 

όντως δε το έχω προσέξει :-[ και μάλιστα συνεχώς παρατηρώ τα σχετικά θέματα που βγαίνουν απο κάτω να πετυχαίνουν πιο συχνά αυτό που ψάχνεις απο ό,τι το ίδιο το ψαχτήρι.

 

η αλήθεια είναι πως έφτιαξα το θέμα πιο πολύ για συγκεντρωτικούς λόγους, και όχι μόνο για να βρώ ποια κάρτα θα πάρω :)

 

η maudio που αναφέρεις δούλεψε σχετικά εύκολα? η θέλει λιώσιμο. όχι πως με πειράζει το λιώσιμο αν είναι να δουλέψει σταλήθεια όπως λες, γιατί και για την 144 είχα βρεί κάποια πράγματα αλλά τελικά δε δούλεψαν :(

 

υπάρχει η πιθανότητα ανταλλαγής της παλιάς μου κάρτας με μια Alesis io|2. η τελευταία υπάρχει περίπτωση να δουλεψει?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δε θέλει κανένα λιώσιμο. Απλώς θα λειτουργήσει, από την πρώτη στιγμή, με οποιαδήποτε σύγχρονη διανομή. Θα πρέπει να προσέξεις ότι αν έχεις ενεργοποιημένη ΚΑΙ την κάρτα ήχου του motherboard, τότε θα λειτουργήσει ΚΑΙ εκείνη, οπότε θα πρέπει να ξέρεις με ποιο τρόπο θα στέλνεις το audio στην Delta προκειμένου να την απολαύσεις.

 

Όμως, αν ΔΕΝ έχεις ενεργοποιημένη και τη κάρτα του motherboard,  τότε η Delta θα βγάλει ήχο από την πρώτη στιγμή, ακόμη και από το live CD.

 

:)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω την m-audio fast track usb, η οποία δουλεύει απροβλημάτιστα σε ubuntu 9.0.4 χωρίς καμία ιδιαίτερη ρύθμιση. (Πιο πολύ με παίδεψε στα windows  ::) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά

 

αυτο που λες Evilnye μου κινει το ενδιαφέρον γιατι αν και δε το είπα, με ενδιαφέρει κάποια USB κάρτα γιατί θέλω να τη χρησιμοποιώ σε 2 υπολογιστές.

 

σκοπεύω να χρησιμοποιώ το Ardour 2 για ηχογραφήσεις, εσύ την χρησιμοποίησες για ηχογράφηση?

τα προγράμματα που έχουν επιλογή ποιο hardware να διαλέξεις για record/playback την βλέπουν? (ardour, skype..)

 

σορρυ για τις πολλές ερωτήσεις! :)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο το audacity έβαλα να σου πω. Ναι όλα μια χαρά βλέπει/ακούει τα πάντα, το μόνο που έχω θέμα είναι πως η ένταση είναι πολυ χαμηλή στην ηχογράφηση, σε σχέση με τα windows πχ, κάτι για το οποίο δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοείς πως το σήμα είναι χαμηλό στην κάρτα, ή οτι το πρόγραμμα ενώ παίρνει κανονικό σήμα το γράφει χαμηλα?

 

μήπως είναι θέμα ρυθμίσεων στο alsamixer? ::)

 

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, απο ό,τι φαίνεται η m-audio είναι μονόδρομος για Linux..

 

έχει καταφέρει κανείς να κάνει να δουλέψει καμια άλλη κάρτα στο λινουξ?

αυτή εδώ μήπως?

http://www.alesis.com/io2

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοείς πως το σήμα είναι χαμηλό στην κάρτα, ή οτι το πρόγραμμα ενώ παίρνει κανονικό σήμα το γράφει χαμηλα?

 

μήπως είναι θέμα ρυθμίσεων στο alsamixer? ::)

 

 

Το 1ο βασικά.

Ναι εννοείται αυτό έλεγξα πρώτα αλλά κ πάλι δεν είχα κάποια επιτυχία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο σχετικό πίνακα του Alsa Project αναφέρει οτι και η

http://www.thomann.de/gr/tascam_us122_l.htm

δουλευει, κάτι που είχα διαβάσει και εγώ όταν έψαχνα να κάνω την 144 να δουλέψει.

 

το έχει επιβεβαιώσει κανείς?

 

για όποιους θέλουν να έχουν ένα μπούσουλα για το αν η κάρτα τους είναι συμβατή:

http://www.alsa-project.org/main/index.php/Matrix:Main

 

 

στα χαρακτηριστικά των M-audio fast track και Tascam US-122, παρατήρησα οτι η tascam υποστηρίζει USB 2.0 ενώ η m-audio όχι και γιαυτό δε μπορεί να λειτουργήσει με το καλύτερο δυνατο sampling:

http://alsa.opensrc.org/index.php/M-Audio_FastTrack_Pro

 

μήπως είναι καλύτερα να έπαιρνα την US-122? ::)

 

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου