Προς το περιεχόμενο

"Θολούρα" και λεμονέλαιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα πρόσφατα μια Jackson από το Θωμά και τι το 'θελα ο καψερός, σε μια αλλαγή χορδών είπα να περάσω και ένα χέρι λεμονέλαιο την ταστιέρα (Dr. Strinfellow).

 

Την καθάρισα, την έτριψα, τη γυάλισα, όλα ΟΚ. Μετά από κάποιες ώρες, όταν είχε στεγνώσει τελείως,βγήκε μια θολούρα και κάτι άσπρα υπολείμματα στους πόρους του rosewood. Δεν έχω καταφέρει να τα απομακρύνω και μετά από επανάληψη της διαδικασίας.

 

Το περίεργο είναι ότι έχω ξαναχρησιμοποιήσει το προϊόν σε άλλες τρεις κιθάρες και δεν είχα κανένα πρόβλημα, ούτε το φαινόμενο της μπίχλας :Q 

 

Έχει κανένας καμία πρόταση; Τι να κάνω; Δεν μπορώ να τη βλέπω έτσι!

Thanks!

 

[τι εννοείτε να αυτοκτονήσω τελετουργικά πέφτοντας πάνω στο headstock-δρεπάνι :@]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Aφησες το lemon oil να στεγνωσει πανω της?

Κανονικα το αφηνουμε μερικα λεπτα κ μετα το σκουπιζουμε.

 

Και η δικη μου κιθαρα εχει συχνα τετοιους λεκεδες,αλλα παιζω κ φευγουν,αυτο να κανεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ για τα λευκά υπολείμματα (από προσωπική εμπειρία) είναι το χνούδι από το ύφασμα που χρησιμοποίησες - αλλά μου φαίνεται μάλλον απίθανο να μην το σκέφτηκες κι εσύ, άσε που το χνούδι φεύγει σχετικά εύκολα μετά..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι οφτόπικ και εγώ ο αδαής..? Για να βάλω το καθαριστικό lemon oil που έχω, πρέπει πρώτα να βγάλω όλες τις χορδές.. Κατα καιρούς έχω ακούσει όμως διάφορα του στυλ "μην κάνεις μλακεία και βγάλεις όλες τις χορδές μαζί". Πώς να τις αφαιρέσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθαρισε το με συρμα κατσαρολας να φυγει...χα χα χα χα χα ;D πλακα

 

μαλλον το υφασμα ισως εκανε την στραβη,δοκιμασε να καθαρισεις ενα ''βρωμικο'' ταστο με λιγο βαμβακι και καθαρο οινοπνευμα και πες μας...

(οχι το μπλε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι οφτόπικ και εγώ ο αδαής..? Για να βάλω το καθαριστικό lemon oil που έχω, πρέπει πρώτα να βγάλω όλες τις χορδές.. Κατα καιρούς έχω ακούσει όμως διάφορα του στυλ "μην κάνεις μλακεία και βγάλεις όλες τις χορδές μαζί". Πώς να τις αφαιρέσω?

 

ναι ολες τις βγαζεις,απλα δεν το κανεις συνεχεια,σε καθε αλλαγη χορδων.Συνηθως ,αν αλλαζεις συχνα χορδες,τις αλλαζεις βγαζοντας μια-βαζοντας την καινουρια,αλλα μετα απο καιρο που θα θελει καθαρισμα η ταστιερα τις βγαζεις ολες και την καθαριζεις,δεν παθαινει και τιποτα αρκει να μην την αφησεις παρα πολυ ωρα χωρις χορδες.

 

Στη μικρης πιθανοτητας περιπτωση να παρει λιγο το μπρατσο,το ξαναφερνεις πολυ ευκολα,δες το αρθρο για σεταπ του Superfunk.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, όχι δεν το άφησα να στεγνώσει πάνω το λεμονέλαιο.

 

Κανονικά, το αλείφεις επάνω και τρίβεις απαλά με πανάκι, σαν το Βιλαμπάχο ένα πράγμα :p

 

Μπα δεν είναι χνούδι... Νομίζω είναι τα υπολείμματα της ανικανότητας μου! :@

 

Ως και με λεπτή οδοντόβουρτσα την έτριψα. [χωρίς Colgate :D]

 

Η πλάκα είναι ότι είχα καθαρίσει με το ίδιο μια Ovation του 70 που είχε πάνω της 30 χρόνια μπίχλας και είχε γίνει σαν καινούργια, αν και ήταν έβενος η ταστιέρα.

 

Το περίεργο είναι ότι στην πρώτη καταστροφική απόπειρα όταν έπαιζες μετά μαύριζαν τα δάκτυλα. Τώρα η σκόνη ήταν (από τις αποθήκες που τις έχουν) ή το χειρότερο αυτά τα χρωστικά που βάζουν για να σκουραίνουν το χρώμα του ξύλου...

 

Οινόπνευμα; Όχι ρε παιδιά! Θέλετε να με ξεπαστρέψετε τελείως!

 

Αυτά τα μαλακτικά και conditioner του Δημήτρη του Dunlop τα χει δοκιμάσει κανείς;

 

ΥΓ. Στην εικόνα λείπει και η ψιλή Μι, όχι δεν την είδα Cavalera, αλλά την έσπασα στη διαδικασία :@

Στην Ερώτηση του Maow -> Και εγώ στην αρχή μια μια τις άλλαζα τις χορδές, αλλά άμα έχεις συνηθίσει τη διαδικασία και την κάνεις γρήγορα στην κιθάρα σου βγάλτες όλες μαζί και πέρασε τις καινούργιες, δεν παθαίνει τίποτα... Εκτός από να πασαλείβεται η ταστιέρα σου... ΤΗΝ ΤΡΕΛΑ ΜΟΥ! ... παραφέρθηκα :@

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι οφτόπικ και εγώ ο αδαής..? Για να βάλω το καθαριστικό lemon oil που έχω, πρέπει πρώτα να βγάλω όλες τις χορδές.. Κατα καιρούς έχω ακούσει όμως διάφορα του στυλ "μην κάνεις μλακεία και βγάλεις όλες τις χορδές μαζί". Πώς να τις αφαιρέσω?

 

ενταξει υπαρχει μια θεωρια οτι οι χορδες τραβανε πολυ το ξυλο, αν τις βγαλεις ολες σχεδον ταυτοχρονα ισως τιν ακουσει λιγο το μανικι αλλα και παλι ενταξει ειπαμε..βγαζε μια μια σιγα σιγα και ολα καλα θα πανε καλα,εγω τις βγαζω σιγα σιγα παντως και το μανικι το καθαριζω χωρις χορδες πανω η αλλες φορες οταν βαριεμαι τις κανω λιγο στην ακρη ξεκουρδιζωντας μια μια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα μαλακτικά και conditioner του Δημήτρη του Dunlop τα χει δοκιμάσει κανείς;

Εγώ βάζω του Dunlop το 01/02 κ είναι μια χαρά σαν προιόντα.

 

Το θέμα είναι τί είναι αυτό το πράγμα κ πώς θα το βγάλεις... ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βάζω του Dunlop το 01/02 κ είναι μια χαρά σαν προιόντα.

 

Το θέμα είναι τί είναι αυτό το πράγμα κ πώς θα το βγάλεις... ???

 

Έλα μου ντε!

ΘΑ πάρω και τα μαντζούνια του Dunlop και βλέπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου