Προς το περιεχόμενο

"Θολούρα" και λεμονέλαιο


RaDiKaL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γιατι βαζεται μαλ@περδες ελαια και βλακειες ...  πιστευω να μην ειναι παλισανδρος η ταστιερα αλλα κανενα οτι νανε ξυλο βαμενο και απλα ξεβαψε αλιως δοκιμασε με κανενα γυαλοχαρτο νερου (αποχαρτο ) και μην ξαναβαλεις τετοια πραματα βαλε βαζελινη  ;D 1000 φορες εγω αυτο κανω .

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η πάρε ένα τέτοιο από κάποιο μαγαζί

Gibson Fretboard Cleaner

 

ή βάλε σε ένα μπαμπάκι λίγο ελαιόλαδο, σαν αυτό που βάζουμε στην σαλάτα, και πέρασε την ταστιέρα, άστο λίγη ώρα και μετά σκούπισέ το με ένα καθαρό μπαμπάκι.

 

Το λεμονέλαιο είναι συνήθως για maple ταστιέρες, δεν κάνει και ιδιαίτερα για rosewood.

Και δεν χρειάζεται τρίψιμο μια καινούργια ταστιέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως η κιθαρα σου ειχε "βαμμενο" μπρατσο (η πιο σωστα fretboard stain ) κατι που πολλες εταιρειες (ακομα και σε ''ακριβες" κιθαρες) κανουν για να φαινεται πιο σκουρα η ταστιερα απο το φθηνο ανοιχτοχρωμο rosewood που κατα κυριο λογο χρησιμοποιουν.

 

μπορει το ελαιο που χρησιμοποιησες να εκανε καποια αντιδραση με το χρωμα αυτο.

 

παντως μια και "παικτικα" δεν προκειται να παθει τιποτα η κιθαρα σου προτεινω να την αφησεις ησυχη,ο ΙΔΡΩΤΑΣ σου που ειναι το καλυτερο fretboard conditioner ισως την συνεφερει μετα απο πολυ παιξιμο ;)

 

 

Το λεμονέλαιο είναι συνήθως για maple ταστιέρες, δεν κάνει και ιδιαίτερα για rosewood.

 

οι maple ταστιερες δεν χρειαζονται κανενα ελαιο,το πολυ πολυ καθε 10 χρονια ενα περασμα με το ιδιο καθαριστικο που καθαριζεις το σωμα.

 

το lemon oil  (το πραγματικο 100% lemon oil) δεν κανει για ΚΑΜΜΙΑ ταστιερα και να γιατι

 

http://www.muzique.com/schem/fret.htm

 

Since d-limonene is the majority of lemon oil (or orange oil), we can look at its properties to determine why it is not suited for fretboard care. First, and most importantly, d-limonene is a very strong solvent. It is used to remove glue, paint, grease, oil and other substances. If an oil with a high percentage of d-limonene were applied to a fretboard, it might even begin to loosen the bindings, fret markers or other trim. Additionally, it could soften some varnishes or lacquers used on necks and bodies. Also the vapors of d-limonene are flammable with a flash point of about 124 degrees F

 

προσωπικα πιστευω οτι το...πολυ καθαρισμα το βαριεται και ο...θεος.. ;D

 

τα maple μπατσα μου δεν τα καθαριζω ΠΟΤΕ με καθαριστικο απλα τα σκουπιζω με ενα καθαρο παλιο t shirt 4-5 φορες το χρονο ,ενω στα rosewood περναω ενα χερακι Gibson Fretboard conditioner (το καλυτερο που εχω βρει για ταστιερες ebony & rw) μια το πολυ δυο φορες το χρονο.

 

αλλαζω βεβαια χορδες καθε 6-8 ωρες παιξιματος και αυτο βοηθαει στο να μη μαζευεται μπιχλα. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ μετάνιωσα την ώρα και τη στιγμή που είχα την "έμπνευση", απλά το είχα δοκιμάσει και παλιά στο μπάσο μου και σε μια φτηνή Benton και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

 

Αυτό που με παραξένεψε είναι ότι τυχαία έπεσα σ' αυτή την εικόνα που είναι για καταλόγους από την Schecter. Και για δείτε, το ίδιο ακριβώς. Οπότε το φιλοσοφικό ερώτημα είναι WHAT IS THIS SHIT? :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πόροι του rosewood είναι, που απλά θα έπιασαν λίγη σκονούλα, από αυτήν που είναι γεμάτη η Αθήνα και πόσα άλλα μέρη σε όλον τον κόσμο. Έτσι είναι η φύση του ξύλου αυτού. Χαλαρώστε δεν είναι απολύτως τίποτα.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλια εκανα  το λαθος να αφηνω το καταραμενο λαδολεμονο ;D να στεγνωσει πανω στην ταστιερα και το σκουπιζα μετα απο ωρα(λογω διαβασματος) με κυριο αποτελεσμα την εμφανιση αυτων των λεκεδων

ελυσα το προβλημα μου ως εξης:

Πεταξα τα πανακια που αγορασα ,κατι ghs ηταν,  και τα αντικατεστησα με φανελακια 100% βαμβακερα

Αφου περνουσα την ταστιερα με αυτα τα ματζουνια ετριβα με στεγνο πανι για 20 δευτερολεπτα περιπου το καθε ταστο.2 φορες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ όσους μέχρι στιγμής συμπαρίστανται σ' αυτό το "δράμα" και δεν με έχουν ξεφτιλίσει... ακόμη... ;D

 

Δοκιμάζοντας με καρφίτσα να ξύσω το ραδιενεργό λεκέ από τους πόρους διαπίστωσα ότι όντος βγαίνει, άρα, πιθανόν, είναι υπόλειμμα του λαδολέμονου... Τώρα γιατί μου εμφανίστηκε έτσι στη συγκεκριμένη κιθάρα δε ξέρω...

 

Οπότε θα δοκιμάσω μέσα στο ΣΚ το final solution του καθαρίσματος και ή θα ακούσετε νεώτερα ή θα ακούσετε για κάποιον στη Θεσσαλονίκη που βρέθηκε καρφωμένος πάνω σε μια κιθάρα :o ;D

 

Τώρα αν μόνο μπορούσα να βρω τη σωβρακοφανέλα που μας δώσανε στο στρατό... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου