Προς το περιεχόμενο

Αγορά πλήκτρων-synthesizer από πιανίστρια!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα αγαπητοί πληκτράδες :)!!!

Σας θαυμάζω χρόνια για τους ήχους που πετυχαίνεται ,όντας και λάτρης των Pink Floyd, για αυτό θα ήθελα να με βοηθήσετε σε ένα θέμα.

 

Παίζω(κιθαρίστας) σε ένα γκρουπ όπου έχουμε πληκτρού ή οποία όμως ενώ πάει για πτυχίο στο πιάνο και είναι πολύ καλή μουσικός με τα πλήκτρα τώρα έχει αρχίσει να ασχολείται και να ψάχνεται.

Παίζουμε altenative rock αν αυτό βοηθάει.

Η κοπέλα λοιπόν, ή μάλλον η μητέρα της, έχει οικονομική άνεση να διαθέσει μέχρι 2500 euros για την αγορά πλήκτρων!!!!!!

Σκεφτότανε να πάρει το M3 της Korg αλλά χωρίς να έχει και ιδιαίτερες τεχνικές γνώσεις που να την οδήγησαν εκεί.

 

Εσείς τι προτείνεται σε αυτά τα χρήματα???

 

Κάποιο άλλο workstasion???

 

Να πάρει κάποια πλήκτρα για ήχους πιάνων , strings ,pads κλπ και ένα synthesizer για

να βγάζει κουλούς ήχους(ξέρω ότι τα λέω τελείως μπακάλικα!!! ;D)???

 

Λέω βλακείες και είμαι τελείως άσχετος????

 

Η βοήθεια σας θα μου φανεί υπερβολικά καθοριστική και σημαντική. :)

 

Υ.Γ.Πιστεύω να μην είναι τρομερά γενικό αυτό που ζητάω για να μπορείται να με κατατοπίσετε. :)

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Θα ακούσεις πολλες απόψεις που πολύ πιθανον να μην είναο απόλυτα αντικειμενικές καθως ο καθενας εχει στο νου του τον εαυτό του για παράδειγμα.

 

Ενα πληκτροφόρο οργανο σαν αυτό που φαντάζεσαι κανει πολλες δουλειές. Δεν ενδιαφερονται ολοι να συνθεσουν ηχους πχ. και δουλεύουν με τους ετοιμους του εργοστασίου. Σε αυτη την περίπτωση δεν σε ενδιαφέρει μια μηχανη που κανει παπαδες σε αυτο τον τομεα όπως ενα Synthesizer ας πουμε.

 

Αλλοι το χρησιμοποιουν σαν workstation, κατι που εχει και δυνατοτητες ηχογραφησης και μουσικης συνθεσης δηλαδη. Τα Workstation κανουν λιγα απ' ολα αλλα εχουν και παραπανισια "κουμπακια" που μπορει να μην σε ενδιαφερουν και να σε ταλαιπωρουν στις αλλες σου δουλειες.

 

Καποιοι παλι, πιανιστες κυριως, περνουν καποιο Performance keyboard που έχει κυριως μεγαλο και καλο κλαβιέ (σημαντικο για πιανιστα) και συνηθως 128 σημαντικους ήχους, πιανα, αρμονια, βιολια, κλπ που δεν μπορεις να επέμβεις ιδιαιτερα επανω τους. Εγω λοιπον θα πρότεινα σε εναν πιανιστα κατι τετοιο για αρχη και αργοτερα αν γνωρισει περισσοτερα αποφασιζει μονος/η. Αν δεν τιθεται θεμα βαρυκεντρισμενου κλαβιε τοτε κατι σχετικα φτηνο θα ηταν το Roland Juno stage ή τα αντιστοιχα των ανταγωνιστικων εταιρειων. Ειδικο για live.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη σειρά μου θα συμφωνήσω ότι ένα όργανο τύπου Korg M3 και γενικώς synths της τάξης των 2500 ευρώ θα είναι σκέτη υπερβολή για κάποιον που θέλει ένα πρώτο synth.

 

Αν λοιπόν απορρίψετε τα όργανα που δεν έχουν δυνατότητα παραμετροποίησης των ήχων και τα λοιπά, μπορείτε να τσεκάρετε κάποιο από τα mid-level synths που κυκλοφορούν όπως το Korg M50, το Roland Juno Stage ή το Yamaha MO.

Όλα πολύ καλά όργανα, μπορούν να καλύψουν ακόμα και έμπειρους χρήστες και κοστίζουν πολύ λιγότερα από το χρηματικό όριο που αναφέρθηκε.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη σειρά μου θα συμφωνήσω ότι ένα όργανο τύπου Korg M3 και γενικώς synths της τάξης των 2500 ευρώ θα είναι σκέτη υπερβολή για κάποιον που θέλει ένα πρώτο synth.

 

Αν λοιπόν απορρίψετε τα όργανα που δεν έχουν δυνατότητα παραμετροποίησης των ήχων και τα λοιπά, μπορείτε να τσεκάρετε κάποιο από τα mid-level synths που κυκλοφορούν όπως το Korg M50, το Roland Juno Stage ή το Yamaha MO.

Όλα πολύ καλά όργανα, μπορούν να καλύψουν ακόμα και έμπειρους χρήστες και κοστίζουν πολύ λιγότερα από το χρηματικό όριο που αναφέρθηκε.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα για τα Korg M50 και Yamaha ΜΟ. Μάλιστα εφόσον η κοπέλα έχει συνηθίσει το πιανιστικού τύπου παίξιμο, ίσως να την ενδιέφεραν οι εκδόσεις 88 βαρυκεντρισμένων πλήκτρων των δύο αυτών οργάνων:

 

Korg M50-88 (κοστίζει περί τα 1700€)

Yamaha MO8 (περίπου στα 1500€)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.

Και εγώ θεωρούσα υπερβολική την αγορά του M3 από όλες τις απόψεις!!! :)

Aυτά που προτείνατε δεν λειτουργούν ως synthesizers έτσι???

 

Αν πούμε ότι θέλουμε να παίξουμε ας πούμε Muse τι synthesizer θα προτείνατε????

 

Γενικά δεν ξέρω αν τα έχω καταλάβει σωστά αλλά ως ήχο synth εγώ αντιλαμβάνομαι όλο το On the run των Pink Floyd ή την εισαγωγή του Bliss των Muse κλπ, σωστά τα έχω καταλάβει????

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kurzweil PC3X 88. Πατάει στο λαιμό το M50 και την... παρέα του, είναι από τα καλύτερα ψηφιακά synth που παίζουν και οι ήχοι του είναι καλύτεροι από ΟΛΑ τα synth τύπου workstation.

 

Γύρω στα 2 χιλιάρικα παίζει και ΛΕΕΙ.

 

Βέβαια καλό είναι να κάνει μια... γυροβολιά και να τσεκάρει η ίδια. Στην τελική όλα είναι θέμα γούστου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελική όλα είναι θέμα γούστου. 

Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο θα ήταν καλό να αποφεύγουμε ατάκες όπως οι παρακάτω:

 

Πατάει στο λαιμό το M50 και την... παρέα του........

......οι ήχοι του είναι καλύτεροι από ΟΛΑ τα synth τύπου workstation.

 

Σίγουρα είναι εξαιρετικό όργανο το PC3 αλλά λίγη μετριοπάθεια ποτέ δεν έβλαψε κανέναν. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιας και το ειπες ο Roger Waters χρησιμοποιουσε πολυ τα Kurzweil, απο τα λιγα που ξερω.

 

Εγω εχω το Korg Triton Le 76. Γενικως κυκλοφορουν καλα πραγματα κ σε φτηνες τιμες αλλα ας μιλησουν καλυτερα ανθρωποι που εχουν επαφη με την αγορα και το οργανο καλυτερη απο μενα (το χω παρατησει κανα 2-3 χρονια λογω ηλεκτρικης αλλα θα επανελθω 8)).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι θα πω την ενσταση μου σε σχεση με αυτα που προτεινει ο Alchemist (Μ50, ΜΟ και Τζουνο). Σαφώς και πρόκειται για εξαιρετικά οργανα, ακόμα και για εναν απαιτητικό χρήστη αλλά εχουν και το αλλά τους.

 

Ως πιο προσιτες (σε επιπεδο τιμης αλλα και γνωσης που χρειαζονται) επιλογες, εχουν καποιους περιορισμους οι οποίοι θα μπορουσαν να γίνουν σε συντομο χρονο μειονεκτηματα. Πχ, η απουσια sampling, ή αλλων επεκτασεων γενικότερα. Καποιοι περιορισμοι στη χρήση arp ή sequencer κτλ.

 

Η γνωμη μου θα ήταν να κοιταξετε και προς τη λυση του Korg Tr, ή καποιο απο τη σειρα fantom x. Ακόμα και οποιοδήποτε της σειρας Triton θα ήταν μια πολυ καλη επιλογη και ολα αυτα αρκετα φθηνα και με εξτρα δυνατότητες.

 

Οσο για την απορια σου φιλτατε Ρογηρε, μπορουν να πετυχουν τετοιους ήχους αυτα τα μηχανήματα. Στο αφιερωμα στους Pink Floyd που κάνουμε στη Θεσ/νικη, στα πρωτα λαιβ επαιζα μονο με το Triton Le61. Και απαιτητικά κομματια, όπως shine on, dogs of war, time κτλ. Δεν ακουσα καποια κριτική ποτε για τους ήχους μου αλλα η γενικότερη κριτική για τη μπαντα ήταν παντα πολυ καλή οποτε φανταζομαι πετυχαιναν τη δουλεια τους.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει το παράκανα λίγο με το Kurzweil ;D Λοιπόν ας το αναλύσω λίγο το ζήτημα.

 

Το Kurzweil έχει με διαφορά τον καλύτερο ήχο πιάνο από όλα. Επίσης έχει πολύ καλά ορχηστρικά όργανα ενώ οι synth δυνατότητές του είναι τεράστιες.

 

To Korg έχει πολύ καλά μπλιμπλίκια και drums- κιθάρες, που βέβαια στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν χρειάζονται. Είναι και το πιο εύχρηστο από όλα.

 

Tα yamaha motif έχουν καλούς φυσικούς ήχους αλλά είναι δύσχρηστα. Όλα βέβαια τα συνηθίζει κανείς

 

Μια καλή επιλογή είναι και το Roland. Το καινούργιο Fantom έχει πλάκα ;D

 

Με δεδομένο ότι η κοπέλα παίζει πιάνο πιστεύω ότι σαν ήχος το Kurzweil θα την καλύψει περισσότερο. Από εκεί και πέρα με τη βοήθεια του PC editor θα μπορεί να φτιάξει ότι ήχο νάναι. Δεν νομίζω ότι αυτό το όργανο συγκρίνεται με τις φτηνές εκδόσεις των άλλων εταιριών. Ναι μεν όταν δοκιμάζεις τα Combinations της korg στο μαγαζί "ψαρώνεις", αλλά όταν έρθει η ώρα να μπεις σε μια ενορχήστρωση χρειάζεσαι πιο λιτούς και ουσιαστικούς ήχους. Και αναφέρομαι στην Korg γιατί είναι και η πιο mix- ready εταιρία από τους Ιάπωνες.

 

Τέλος πάντων μίζα δεν βγάζω ;D απλά τη γνώμη μου λέω. Στην τελική τόσα λεφτά θα δώσει- πρέπει να το ψάξει και αυτή!

 

P.s. Το κουβάλημα είναι μαρτύριο για τα 88άρια. Είναι σίγουρο ότι θα την βολέψει ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου