Προς το περιεχόμενο

latency and midi


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα στο forum,

Σας χαιρετω και εγω με την σειρα μου μιας και ειμαι νεος.

Λοιπον μετα απο 8 μηνες με τα yamaha DTexplorer, βαρεθηκα αυτο τον αθλιο ηχο των midi, και ειπα να παρω μια καρτα ηχου με midi εισοδο, να βαλω ezdrummer μπας και ακουσω κατι σοβαρο ή τουλαχιστον να μπορεσω να ηχογραφησω ας πουμε σωστα. Σε καποια αλλα posts διαβαζα οτι το latency σε εξοδο παντα θα υπαρχει.

Η ερωτηση ειναι δλδ, με ενα περιπου καλο audio interface που σκεφτομαι να αγορασω (περι τα 200 Ε)

οταν θα βαραω το πλαστικο θα το ακουω αμεσα ή ειμαι ονειροπολος??

Δλδ η creative που εχω εβγαζε latency sthn arxh 700 ms με το ezdrummer, και μετα απο πειραγμα εφτασε στα 50 ms. και παλι δεν ειναι καλο.

Αν λεω $%&^& κραξτε με αφοβα!!

Ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δν λες  $%&^& έχεις δίκιο. 700ms είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ, 50ms είναι ΠΟΛΛΑ.

 

Με 200 ευρώ (και λιγότερα) παίρνεις αξιοπρεπέστατο audio interface με ASIO Drivers όπου μπορείς να έχεις άνετα 4-5ms που είναι μια χαρα.

 

Πάρε όποια να ναι, αναλόγως πόσα θες να δώσεις τελικά, αρκεί να είναι ASIO και να έχει είσοδο midi (εκτός αν συνδέεις μέσω USB τα midia σου και δεν το χρειαζεσαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

50 είναι μάλλον πολλά. Τουλάχιστον για εμένα (πιανίστας). Τώρα, τό θέμα είναι τι παίζεις, πως παίζεις, τι μουσική κλπ. Γιατί υπάρχουν διάφορα κόλπα να κάνεις για να βοηθήσεις την κατάσταση.

 

1. ASIO4ALL. Βάλτω στο google, βρες το, κατέβασέ το και κάνε install. Ενδέχετε να είναι ΠΟΛΥ καλύτερο το latency, ακόμη και με την creative που έχεις (αν κατάλαβα καλά).

2. Ανάλογα με το τι όργανο έχεις φορτώσει, και άν έχεις απο πίσω μια ολόκληρη μπάντα να παίζει με midi ή μόνο το όργανα που χτυπας εσύ, μπορείς κάθε φορά να αλλάζεις τις ρυθμίσεις. Δηλ. Μπορείς να βάλεις μικρότερο buffer και μεγαλύτερο preloaded RAΜ (για samples μιλάω πάντα, έτσι; Γιατί το EZDrummer, samples χρησιμοποιεί απ'όσο ξέρω). Αυτό θα σου καταναλώσει παραπάνω μνήμη, θα σου βγάει προβλήματα με 2-3 όργανα, ή αν ο σκληρός σου έιναι λίγο αργός μπορεί και πιο πρίν, ΑΛΛΑ, θα σου ρίξει επίσης και το latency.

3. Βεβαίως η κάρτα ήχου που έχεις παίζει μεγάλο ρόλο, αλλα δε μπορώ να προτείνω κάτι με 200 Ευρώ, ειδικά για αγορά απ'την Ελλάδα αφού λείπω πολύ καιρό πιά.

4. τέλος, το άλλο που επηρεάζει, είναι αυτό καθ'αυτό το CPU του Η/Υ σου! Τι Η/Υ έχεις;

 

Ενδεικτικά, εγώ με μία Lynx (της τάξης των 500 ευρώ βέβαια), έχω latency 4 msec που τα θεωρώ πολύ έντάξει. (σε σόλο πιάνο). Βέβαια ο δικός μου Η/Υ είναι πολύ παλίος κοντεύει τα 4 χρόνια πια και τα έχει φάει τα χρονάκια του, αλλά για την ώρα κρατάει μέχρι αρχές 2009, Θεού θέλοντος... :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύτιμη η βοήθεια σας παιδιά. Ευχαριστώ.

Σκεφτομαι για την omega studio της Lexicon.

ΥΓ.1) και εδω παλιος PC , περιπου 4 ετων.

ΥΓ.2) με τα 50 ms και στην εισοδο της καρτας τα DTx (στο line in), να παιζει απο πισω ενα ρυθμος απο EZdrum, και ακουστικα στην εξοδο (ετσι για εξασκηση) , και απο ακουστικα ακουγα μονο το EZ χωρις να ακουω εμενα και μετα μπλε οθονη, και μας χαιερετησε η καρτα!!!!  ;D. E νομιζω οτι απλα θελω ενα,ας πουμε σοβαρο audio interface.

Ευχαριστω και παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύτιμη η βοήθεια σας παιδιά. Ευχαριστώ.

Σκεφτομαι για την omega studio της Lexicon.

ΥΓ.1) και εδω παλιος PC , περιπου 4 ετων.

ΥΓ.2) με τα 50 ms και στην εισοδο της καρτας τα DTx (στο line in), να παιζει απο πισω ενα ρυθμος απο EZdrum, και ακουστικα στην εξοδο (ετσι για εξασκηση) , και απο ακουστικα ακουγα μονο το EZ χωρις να ακουω εμενα και μετα μπλε οθονη, και μας χαιερετησε η καρτα!!!!  ;D. E νομιζω οτι απλα θελω ενα,ας πουμε σοβαρο audio interface.

Ευχαριστω και παλι.

 

Αν δεν κανω λαθος η omega studio ειναι usb και απο οτι θυμαμαι εχει latency.Δεν θα στην συνιστουσα.

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το latency...

 

Οποιαδήποτε κάρτα κάτω των 12msec θα σε καλύψει. Αυτή είναι κατά τη γνώμη μου η κρίσιμη τιμή latency παραπάνω της οποίας τα ανθρώπινα αισθητήρια αντιλαμβάνονται.

 

Όσο για την τιμή ενδεικτικά θα πω οτι μία από τις κάρτες ήχου μου που είχα αγοράσει πριν 2 χρόνια έχει 2,2msec latency και κοστίζει σήμερα 88€.

 

Ψάξε λίγο πριν καταλήξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αφου ηθελα και αλλα καναλια πανω, για να μπορω να γραφω

πηρα την Omega της Lexicon, και εχω latency 5 ms. Πολυ καλα θα ελεγα.

Ευχαριστω παιδια. Ελπιζω να μην ξαναδω μπλε οθονη τωρα.... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου