Προς το περιεχόμενο

squier p-bass και squier 51 string thru body


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι να κανω το μπασο μου string thru body ,ισως και την κιθαρα μ..Δεν εχω καποιο συγκεκριμενο λογο που το θελω αυτο,περισσοτερο σαν δοκιμη και σαν παιχνιδι!! :D

Θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να τρυπησω τη bridge ή πρεπει να παρω καινουρια που να ειναι για αυτο που τη θελω?

Πιστευεται πως 8α πετυχει? Το 'χει κανει κανεις???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κανονικά γίνεται....Απλά είναι μια μη αντιστρεπτή εργασία (αν αποφασίσεις να γυρίσεις στην κανονική γέφυρα θα σου περισσέψουν οι τρύπες.)

 

Οι περισσότερες γέφυρες που έχω δει, έχουν αρκετό υλικό μέταλλο...4 τρύπες δεν φαίνεται να είναι σε θέση να επηρρεάσουν τη μηχανική τους σταθερότητα.

Σε κάθε περίπτωση σκέψου καλά που πρέπει να γίνουν οι τρύπες. Καλό είναι να υπάρχει μεγάλη γωνία πίσω από τα σαμαράκια, αλλά όχι και πάρα πολύ μεγάλη ιδιαίτερα αν υπάρχει αρκετό μήκος χορδής από πίσω... Η μεγάλη γωνία μπορεί να αποτρέψει τριξίματα. Η πολύ μεγάλη γωνία χωρίς να προσφέρει τίποτε παραπάνω στο θέμα του τριξίματος μπορεί να εισάγει υπερβολικά μεγάλη τριβή στη γέφυρα (ή στα σαμαράκια) μα αποτέλεσμα προβλήματα κουρδίσματος (στην κιθάρα.....εκτος αν κάνεις 1 τόνο bend στο μπάσο 8O ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτιδηποτε κι ν κανεις φροντισε πρωτα απο ολα να εχεις ΣΤΑΤΙΚΟ τρυπανι,με black n decker χειρος η δουλεια ΔΕΝ γινεται...

 

επισης θα χρειαστεις ferules για το σωμα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως θα ηταν καλυτερο να βρω μια γεφυρα με τις τρυπες κ να τη βαλω πανω στη δικη μου και να τη σημαδεψω,για να μην εχω προβλημα στο τι γωνια πρεπει ν κανω???

 

οτιδηποτε κι ν κανεις φροντισε πρωτα απο ολα να εχεις ΣΤΑΤΙΚΟ τρυπανι,με black n decker χειρος η δουλεια ΔΕΝ γινεται...

 

επισης θα χρειαστεις ferules για το σωμα.

το εχω υποψη μου..

Το μεγεθος των τρυπων στο σωμα(του μπασου) να το κανο αναλογο των χορδων η ενα μεγεθος ολες? Μαλλον οτι μεγεθος ειναι και τα ferules.ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου