Προς το περιεχόμενο

Αγορά πλήκτρων-synthesizer από πιανίστρια!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει το παράκανα λίγο με το Kurzweil  ;D Λοιπόν ας το αναλύσω λίγο το ζήτημα.

 

Το Kurzweil έχει με διαφορά τον καλύτερο ήχο πιάνο από όλα. Επίσης έχει πολύ καλά ορχηστρικά όργανα ενώ οι synth δυνατότητές του είναι τεράστιες.

 

To Korg έχει πολύ καλά μπλιμπλίκια και drums- κιθάρες, που βέβαια στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν χρειάζονται. Είναι και το πιο εύχρηστο από όλα.

 

Tα yamaha motif έχουν καλούς φυσικούς ήχους αλλά είναι δύσχρηστα. Όλα βέβαια τα συνηθίζει κανείς

 

Μια καλή επιλογή είναι και το Roland. Το καινούργιο Fantom έχει πλάκα  ;D

 

Ωραία άκου και την δική μου γνώμη.

 

Το kurzweil είναι το πιο δυσχρηστο όργανο που υπάρχει και δεν έχει και τόσο καλό πιάνο όσο φημολογείται.

 

To Korg είναι πολύ καλό σε ηλέκτρονιούς ήχους οι κιθάρες του και τα drums είναι μετριότατα.

 

Τα motf είναι πλέον τα πιο ευχρηστα όργανα που κυκλοφορούν με τους καλύτερους φυσικούς ήχους που κυκλοφορούν.

 

Τα Fantom έχουν τα καλύτερα πιάνα της αγοράς.

 

Πως ακούστηκα? Μάλλον θα πρέπει να μην ήμαστε και τόσο απόλυτοι και να λέμε πρώτα ότι η άποψη είναι προσωπική και τιποτα άλλο.

Φιλικά.

ninja

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε παρόμοια περίπτωση πήραμε korg microX που το κουβαλάει εύκολα και έχει και fancy θήκη ;)

+ ένα Midi 61 Για τις δύσκολες αποστολές...(live ή σπίτι)

Σε όποιο στούντιο και να πάμε υπάρχει καποιο κλαβιε και το συνδεδουμε ώς Midi

Για αυτά που παίζουμε καλύπτει 90% τον live ήχο μας (τα ίδια παίζουμε...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχει την οικονομική άνεση ας πάρει κάτι με πλήκτρα τύπου πιάνου !

Κατά τα άλλα ας ακούσει όλα τα υποψήφια κι ας επιλέξει.Όλα καλά είναι..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Επαναφέρω λοιπόν το τοπικ μιας και το θέμα της αγοράς προχωράει!!! :)

 

Μετά από διάφορες σκέψεις και αφού δοκιμάσαμε(δοκίμασε βασικά, εγώ γύρναγα κουμπάκια και χαιρόμουνα  ;D ;D) και κάναμε και διάφορες συζητήσεις, καταλήξαμε στην λύση των :

 

1.Kurzweil sp2x για τους πιο φυσικούς ήχους , που είναι και 88αρι και μας άρεσαν πάρα πολύ οι ήχοι πιάνων και από ότι μου είπε της άφησε γενικά ωραία αίσθηση στο παίξιμο.

 

και

 

2.Κorg X50 για τους πιο ηλεκτρονικούς ήχους synth (με το οποίο προσωπικά την καταβρήκα ;D ;D).

 

Το Χ50 προσωπικά με εντυπωσίασε με τις δυνατότητες του και το Kurzweil με τον ήχο του.Η κοπέλα-πιανίστρια-φίλη ;D ήταν ενθουσιασμένη και από το δύο σαν ήχο , δυνατότητες αλλά και παικτικά(ιδιαίτερα με το Kurzweil που την βόλεψε).

 

Ουσιαστικά έχουμε μάλλον καταλήξει αλλά θα με ενδιέφερε πολύ να ακούσω τις γνώμες σας!!! :)

 

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή φάση το Kurz εε; Tα δειγματάκια του Steinway να ν' καλά!  ;D

 

Όσο αφορά το X50, αυτό στηρίζεται στο triton και πραγματικά παίζει να είναι και το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ synth για να ασχοληθείς με τη σύνθεση ήχου  ;D

 

Θα μου πεις τώρα "μα εγώ άκουσα τα preset του και ήταν φοβερά"  ???

 

Πρόσεξε τι γίνεται: Η Korg έχει στο... roster της φοβερούς προγραμματιστές ήχου. Οπότε αυτοί παίρνουν ένα μέτριο synth όπως το Χ50 και του φορτώνουν... παπάδες.

 

Το κακό όμως είναι ότι το Χ50 στηρίζεται σε προηχογραφημένα δείγματα ήχου. Με άλλα λόγια, ναι μεν έχει πολύ καλούς έτοιμους ήχους ΑΛΛΑ πολύ δύσκολα μπορεί κανείς να φτιάξει δικούς του εφάμιλους. Και αυτό γιατί τα φίλτρα του είναι μέτρια, δεν έχει δυνατότητες σε επίπεδο oscillator κ.λ.π.

 

Με λίγα λόγια: Αν η κοπελιά σκοπεύει να παίζει με presets ας χτυπήσει το Χ50. Επειδή όμως όλη η... χαρά των synth είναι να φτιάχνεις ΔΙΚΟΥΣ ΣΟΥ ήχους, καλύτερα να κοιτάξει κάτι άλλο. Η Korg π.χ. βγάζει το RADIAS. Πολύ καλή φάση- όχι όμως στο επίπεδο της Nord και της Access, που από την άλλη κοστίζουν κάτι παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω τι εννοείς....δηλαδή στα ίδια χρήματα τι θα πρότεινες???

Βέβαια εμένα μου φάνηκε πως έχει αρκετές δυνατότητες, αλλά εγώ δεν είμαι και πληκτράς !!! ;D

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ίδια λεφτά

 

http://www.thomann.de/gr/clavia_nord_rack_2x_synthesizer.htm

 

Το ελέγχεις μέσω midi με το Kurz.

 

Καταπληκτικό εργαλείο, ότι πρέπει για να εντρυφήσεις στη σύνθεση ήχου.

 

Ξαναλέω: Αν είναι να παίζει με preset, ας πάρει το Korg. Όταν όμως γυρίζεις τα κουμπάκια του Nord συμβαίνουν θαυμαστά πράγματα π.χ. τα πουλάκια μετατρέπονται σε ελικοπτεράκια  ;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή φάση το Kurz εε; Tα δειγματάκια του Steinway να ν' καλά!  ;D

 

Όσο αφορά το X50, αυτό στηρίζεται στο triton και πραγματικά παίζει να είναι και το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ synth για να ασχοληθείς με τη σύνθεση ήχου  ;D

 

Θα μου πεις τώρα "μα εγώ άκουσα τα preset του και ήταν φοβερά"  ???

 

Πρόσεξε τι γίνεται: Η Korg έχει στο... roster της φοβερούς προγραμματιστές ήχου. Οπότε αυτοί παίρνουν ένα μέτριο synth όπως το Χ50 και του φορτώνουν... παπάδες.

 

Το κακό όμως είναι ότι το Χ50 στηρίζεται σε προηχογραφημένα δείγματα ήχου. Με άλλα λόγια, ναι μεν έχει πολύ καλούς έτοιμους ήχους ΑΛΛΑ πολύ δύσκολα μπορεί κανείς να φτιάξει δικούς του εφάμιλους. Και αυτό γιατί τα φίλτρα του είναι μέτρια, δεν έχει δυνατότητες σε επίπεδο oscillator κ.λ.π.

 

Με λίγα λόγια: Αν η κοπελιά σκοπεύει να παίζει με presets ας χτυπήσει το Χ50. Επειδή όμως όλη η... χαρά των synth είναι να φτιάχνεις ΔΙΚΟΥΣ ΣΟΥ ήχους, καλύτερα να κοιτάξει κάτι άλλο. Η Korg π.χ. βγάζει το RADIAS. Πολύ καλή φάση- όχι όμως στο επίπεδο της Nord και της Access, που από την άλλη κοστίζουν κάτι παραπάνω.   

 

 

Μου φαίνεται πως υπερβάλλεις λίγο.Έχει καλές δυνατότητες σύνθεσης , απλά ο πήχης είναι αρκετά ψηλά άμα θέλεις να φτιάξεις τους δικούς σου ήχους ακριβώς επειδή τα presets είναι πολύ καλά προγραμματισμένα.Το μειονέκτημα για μένα είναι το κλαβιέ (μέτριο) και ότι τα εφφέ είναι λίγα (2MFX και 1 insert).Αυτό μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα στο combination mode όταν χρησιμοποιείς δύο ή παραπάνω ήχους.Κατά τα άλλα μπορεί κάλλιστα να χρησιμοποιηθεί για ροκ συγκρότημα.Για το φίλτρο θα συμφωνήσω μαζί σου , αν και δεν έχω παίξει σε πάρα πολλά συνθ , σε κάποια άλλα μου φαίνεται ότι πχ για Low-pass filter όταν γυρνάς το cut-off , ο ήχος "αγριεύει" πιο πολύ σε σχέση με τη σειρά le/tr/x50. 

Από την άλλη το clavia είναι virtual analog.Για το συγκρότημα όμως δε θέλουν και άλλους ήχους εκτός από ηλεκτρονικούς ;

Όσον αφορά το kurzweil το έχετε σκεφτεί καλά για τα 22 κιλά ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου