Προς το περιεχόμενο

Απορίες αρχαρίου για action, ρύθμιση intonation και άλλα


Tomy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα :)

Μιας και πλέον είμαι ευτυχής κάτοχος δεύτερης κιθάρας έχω αρχίσει να βγάζω κάποια συμπεράσματα και να καταλαβαίνω κάποια πράγματα που πριν με μόνο μια κιθάρα ήταν πιο δύσκολο, αλλά μου έχουν δημιουργηθεί κάποιες απορίες που θέλω να λύσω για να προχωρήσω παρακάτω και να καταλάβω καλύτερα τα όργανα.

Θα αρχίσω με μερικές παρατήρήσεις που μου δημιούργησαν τις απορίες:

1) Στην χορδή low E, η απόσταση στο 12ο fret της νέας κιθάρας (ibanez gax30, φτωχός γαρ :P) είναι περίπου 1.5-1,6mm (απο το μέταλλο του fret), ενώ στην gsa60 μου είναι 1,0-1,1mm (ίσα που χωράει πένα 1mm χωρίς να σφηνώνει). Στην πρώτη περίπτωση το action είναι medium και στην δεύτερη low?

2) Με βάση το 1, παρατηρώ οτι στην gsa60 που έχει χαμηλότερο action έχω περισσότερο ακουστικό buzz (δεν επηρεάζει τον ήχο στον ενισχυτή αν μπορώ να καταλάβω, αλλά unplugged ακούγεται καθαρά). Έχει σχέση το buzz με το χαμηλότερο action? Γενικά πρέπει να "μάθω να ζώ με το buzz" για πιο χαμηλό action?

 

Σχετικά με το setup:

3) Η διαδικασία για τη σωστή ρύθμιση του intonation είναι κούρδισμα->ρύθμιση->έλεγχος->ξανακούρδισμα->ρύθμιση->έλεγχος κλπ μέχρι οι ενδείξεις στο tuner να ταυτίζονται για open strings και για το 12ο fret?

4) Για να βάλω 10άρες ή 11άρες χορδές ξέρω οτι θα πρέπει να ρυθμιστεί το thuss rod. Χρειάζεται όμως και επέμβαση στο nut?

 

Και δυο σχετικές-άσχετες

5) Μπορώ κάπως, ξέροντας το serial της κιθάρας να μάθω περισσότερα γι αυτή? (πότε κατασκευάστηκε, σε ποιά χώρα, ίσως τι ξύλα χρησιμοποιήθηκαν κλπ)

6) Ύπάρχει κάπου το manual? Στη σελίδα της Ibanez δεν εμφανίζεται πλέον η κιθάρα :(

Linux & Music

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) 1mm είναι εξαιρετικά χαμηλό action, ειδικά για 9ρες

2) ναι και ναι. Το buzz είναι ο ήχος της χορδής που βρίσκει στα τάστα καθώς ταλαντώνεται, οπότε λογικό δεν είναι αν είναι πιο κοντά να βρίσκει πιο πολύ;

3) ναι, πώς αλλιώς; :)

4) συνήθως όχι, αν χωράνε και δεν είναι στον "αέρα" είσαι ΟΚ

5) αν σου πει ο κατασκευαστής. Τώρα για το από πού κόψανε το δέντρο :) δε νομίζω, το πολύ πολύ να ξέρει έτος κατασκευής :)

6) ένα μανουαλ για όλες τις κιθάρες βγάζει η ibanez

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) 1mm είναι εξαιρετικά χαμηλό action, ειδικά για 9ρες

2) ναι και ναι. Το buzz είναι ο ήχος της χορδής που βρίσκει στα τάστα καθώς ταλαντώνεται, οπότε λογικό δεν είναι αν είναι πιο κοντά να βρίσκει πιο πολύ;

3) ναι, πώς αλλιώς; :)

4) συνήθως όχι, αν χωράνε και δεν είναι στον "αέρα" είσαι ΟΚ

5) αν σου πει ο κατασκευαστής. Τώρα για το από πού κόψανε το δέντρο :) δε νομίζω, το πολύ πολύ να ξέρει έτος κατασκευής :)

6) ένα μανουαλ για όλες τις κιθάρες βγάζει η ibanez

 

1) Είναι 9άρες :-\ Να ανεβάσω το action δηλάδή? Το 1.5mm της gax (απο τα λεγόμενά σου μάλλον κ αυτό low action είναι και όχι medium) πάντως μου φαίνεται πολύ πιο βολικό στο παίξιμο απο το 1mm της gsa  :-\

2) Στο δεύτερο σκέλος της ερώτησης είμαι καλυμένος, στο πρώτο βέβαια με προβλημάτισε αυτό που μου απάντησες στο 1

3 & 4) Με κάλυψες απόλυτα :)

5) Βασικά ρώτησα γιατί ήθελα να δώ τι ξύλο χρησιμοποιήθηκε στον λαιμό της gax30. O λαιμός της είναι αισθητά πιο άνετος απο αυτόν της gsa και μιας και το πάχος είναι ίδιο το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό οτι μπορεί να διαφέρει είναι το ξύλο.

6) Ήθελα να βρώ τα wiring diagrams αλλά τελικά υπάρχουν για όλες τις κιθάρες της στο site της ibanez οπότε κ με αυτό είμαι καλυμένος.

 

Ουσιαστικά οι απορίες που έχω αφορούν τις ερωτήσεις 1, 2 και όσον αφορά την 5 το είδος του ξύλου στον λαιμό

Linux & Music

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια σημείωση σχετικά με το 3.

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς με το "έλεγχος", αλλά είναι σημαντικό μόλις φτιάχνεις το intonation να ξεκουρδίζεις τη χορδή πριν πειράξεις το saddle.

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια σημείωση σχετικά με το 3.

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς με το "έλεγχος", αλλά είναι σημαντικό μόλις φτιάχνεις το intonation να ξεκουρδίζεις τη χορδή πριν πειράξεις το saddle.

 

Λογικό να μην κατάλαβες, δεν είχα καταλάβει οτι πρέπει να ξεκουρδίσεις τη χορδή πριν τη ρύθμιση του saddle και και πήγα κατευθείαν στον έλεγχο με το κουρδιστήρι :P

Οπότε διόρθωσες και κάτι που είχα καταλάβει λάθος ;)

 

Θα εκτιμούσα λίγες περισσότερες απόψεις για το ύψος των χορδών. Τελικά είναι λίγο το 1mm για 9άρες χορδές? Το 1.6mm της gax είναι medium ή low action?

 

[off-topic] Ψάχνω εδώ και ώρες για το ξύλο στον λαιμό της gax30 και παντού αναφέρεται σαν maple, όπως και της gsa60. Αν το ξύλο είναι ίδιο τότε γιατί είναι τόσο πολύ καλύτερη η αίσθηση του λαιμού της gax αφού έχουν ίδιες διαστάσεις και ξύλα? :( [/off-topic]

Linux & Music

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό να μην κατάλαβες, δεν είχα καταλάβει οτι πρέπει να ξεκουρδίσεις τη χορδή πριν τη ρύθμιση του saddle και και πήγα κατευθείαν στον έλεγχο με το κουρδιστήρι :P

Οπότε διόρθωσες και κάτι που είχα καταλάβει λάθος ;)

Ωραία κάτι βγήκε λοιπόν  ;D

 

Θα εκτιμούσα λίγες περισσότερες απόψεις για το ύψος των χορδών. Τελικά είναι λίγο το 1mm για 9άρες χορδές? Το 1.6mm της gax είναι medium ή low action?

 

Για το συγκεκριμένο η άποψή μου είναι να μην "ψυρίζεις" τόσο τις λεπτομέρειες!!

Αν το σετάρισμα που έχεις δεν ταστάρει και (το σημαντικότερο) σε βολεύει παιχτικά τότε αν θεωρείται medium ή low δεν έχει και πολύ σημασία  ;).

 

Για το ξύλο δεν έχω υπόψη δυστυχώς....

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα εκτιμούσα λίγες περισσότερες απόψεις για το ύψος των χορδών. Τελικά είναι λίγο το 1mm για 9άρες χορδές? Το 1.6mm της gax είναι medium ή low action?

 

Τόμμυ, καλά σου λένε, μην τα πολυψειρίζεις με τα νούμερα. Αν επιμένεις, 4/64" θεωρείται χαμηλό action για οποιαδήποτε κιθάρα.

 

Επίσης θα ήθελα να μου διευκρινήσεις αν κάνεις καθόλου bend γιατί με 1mm action:

 

A) Δεν θα χωράνε τα δάκτυλα για να "πιάσουν" τη χορδή και

Β) Ακόμα και με 16άρι radius αμφιβάλλω αν μπορεί να γίνει καθαρό bend πάνω από 1 τόνο (χωρίς να σβήνει).

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία κάτι βγήκε λοιπόν  ;D

 

Μάλλον με γλίτωσες απο πολλές σπασμένες χορδές :P

 

Για το συγκεκριμένο η άποψή μου είναι να μην "ψυρίζεις" τόσο τις λεπτομέρειες!!

Αν το σετάρισμα που έχεις δεν ταστάρει και (το σημαντικότερο) σε βολεύει παιχτικά τότε αν θεωρείται medium ή low δεν έχει και πολύ σημασία  ;).

 

Αυτό είναι το πρόβλημα, στην gax που έχει 1.6mm action παίζω πολύ πιο άνετα ενώ στην gsa60 που έχει 1mm δυσκολεύομαι. Έχω αρκετό buzz όταν παίζω unplugged με το 1mm σε σχέση με την άλλη γι αυτό ρώτησα πριν αν low action και buzz πάνε μαζί πριν

 

Τόμμυ, καλά σου λένε, μην τα πολυψειρίζεις με τα νούμερα. Αν επιμένεις, 4/64" θεωρείται χαμηλό action για οποιαδήποτε κιθάρα.

 

Άρα αν το 4/64" (1.6mm) θεωρήται χαμηλό action για οποιαδήποτε κιθάρα τότε το 1mm μάλλον είναι υπερβολικά χαμηλό :-\

Πάντως με ενδιαφέρει πολύ όχι γιατί θέλω να τα ψειρίσω, αλλά γιατί απλά προσπαθώ να καταλάβω καλύτερα τι action με βολεύει καλύτερα στο χέρι και να ξέρω τι θέλω σε μελλοντικά setup.

 

Επίσης θα ήθελα να μου διευκρινήσεις αν κάνεις καθόλου bend γιατί με 1mm action:

 

A) Δεν θα χωράνε τα δάκτυλα για να "πιάσουν" τη χορδή και

Β) Ακόμα και με 16άρι radius αμφιβάλλω αν μπορεί να γίνει καθαρό bend πάνω από 1 τόνο (χωρίς να σβήνει).

 

Δεν κάνω πολλά bend ακόμα (αρχάριος γαρ) αλλά επειδή τα είδη που θέλω να παίξω χρησιμοποιούν πολύ bend σίγουρα θα κάνω περισσότερα στο μέλλον και συνεπώς με ενδιαφέρει πολύ. Σχετικά με το Α, τα δάχτυλα δυσκολεύονται στο bend, αλλά όχι πολύ, ίσως φταίει οτι το έχω συνηθίσει έτσι. Για το Β, δεν έχω ακόμα την πείρα να μπορώ να το καταλάβω :(

 

Έχω ερωτευτεί τον λαιμό της gax πάντως. Δεν μπορώ να καταλάβω τι διαφορά έχει απο της gsa60, αλλά η αίσθηση είναι πολύ καλύτερη.

Linux & Music

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ερωτευτεί τον λαιμό της gax πάντως. Δεν μπορώ να καταλάβω τι διαφορά έχει απο της gsa60, αλλά η αίσθηση είναι πολύ καλύτερη.

 

διαφορτικό σχήμα, μέγεθος και βερνίκι σίγουρα παίζουν ρόλο στην αίσθηση που έχει ένα μπράτσο.

 

Τα νούμερα για το action που δίνουν οι εταιρείες είναι ενδεικτικά, πρέπει να κοιτάς και λίγο και τι ζητάει το όργανο και εσύ σαν παίχτης :) Το ψηλό action ίσως σε βολεύει πιο πολύ γιατί έχεις λίγο πιο πολύ αντίσταση, που χρειάζεται, επειδή ακούς πιο καθαρές τις νότες, ή επειδή όπως προαναφέρθηκε κάνεις πιο άνετα τα bends

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου