Προς το περιεχόμενο

Απορία σχετικά με τα Drums του Home Project μου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας συμφορουμίτες και καλή χρονιά κιόλας.Χρόνια καλά...

 

Έχω το παιδί μια μικρή απορία σχετικά με τo Home Studio μου.

Χρησιμοποιώ το REAPER ως DAW και το ΕΖ για Drum Programming (για κιθάρες και μπάσο χρησιμοποιώ την Χ3 μου καθώς και αρκετά plugins που έχω βρει για processing, αλλά δεν έχει σημασία σε αυτό που θέλω να ρωτήσω:)).

Επειδή το PC μου βαστάει μεν, αλλά είναι 6ετίας δε, όταν ηχογραφώ δεν μπορώ να έχω σε ένα project όλα όσα θα ήθελα γιατί το PC μου θα βγάλει καπνούς μάλλον... :D

Και επειδή γενικά είμαι μάλλον λίγο του "χαμού" (με την καλή έννοια ε), τα projects μου έχουν συνήθως 25 tracks και βάλε. Τώρα 25 tracks με φορτωμένα plugins κλπ κλπ φαντάζεστε πως θα σέρνεται το PC...

Κατέληξα λοιπόν στο να έχω το ΕΖ σε ξεχωριστό project, να κάνω εκεί την επεξεργασία του, και να στέλνω ένα έτοιμο wav των Drums στο ολικό project...(γιατί όπως και να το κάνεις, multichannel DrumKit From Hell με πράγματα πάνω σε κάθε κανάλι είναι λίγο βαρύ)

Αποδίδει το σύστημα αυτό και μπορώ να παίζω το κομματάκι μου και να κάνω την επεξεργασία μια χαρά.

Μήπως όμως χάνουν τα Drums σε ζωντάνια με αυτό τον τρόπο όταν κάνω Render όλο το τελικό Project??

Δεν ξέρω, αλλά εμένα μου φαίνονται λίγο ψόφια...

Ακούω γνώμες και συστάσεις για να τα βγάλω πιο μπροστά γιατί δεν punchάρουν όπως θα ήθελα...

 

(ακούστε εδώ τα 2 πρώτα κομμάτια που κατ' εμέ έχουν το πρόβλημα αυτό... www.myspace.com/slapgas)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως όμως χάνουν τα Drums σε ζωντάνια με αυτό τον τρόπο όταν κάνω Render όλο το τελικό Project??

 

οχι

 

εγω κανω συνεχεια drum replacement (σε κανονικα τυμπανα) με αυτον τον τροπο και δεν εχω κανενα προβλημα

 

ισως θα πρεπει να δουλεψεις λιγο παραπανω τα drum mixing skills σου ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα βεβαιωσου οτι οταν τα κανεις export τα wav τα κανεις με την ιδια αναλυση του Project που δουλευεις (αν δηλ.δουλευεις στα 44/24 οπως οι περισσοτεροι μην τα κανεις export στα 44/16)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου