Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση σχετικα με Tremol-no


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από μακρυά δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά. Μοιάζει να είναι μικρότερο, μπορεί να κάνει μια χαρά αλλά να αφήνει λίγο παραπάνω κενό. Και να κάνει μπορεί να μην έχεις το ίδιο εύρος κίνησης. Γενικά καλύτερα να μετρήσεις συγκεκριμένα - ή ν περιμένεις να σου πει κάποιος που έχει κάνει αυτήν ακριβώς την αλλαγή και ξέρει.

 

Για την RR5 δεν ξέρω, λογικά θα είναι μια κατηγορία πανω σε ποιότητα, δε νομίζω το neck through να κάνει τα διπλά λεφτά απο μόνο του... δοκίμασε μια γιαπωνέζα neck through και δες αν νιώθεις τη διαφορά και αν αξίζει. Σε τρέμολο υπαρχει και η RR5FR και η πιο ζόρικη RR24. Και πριν ρωτήσεις φοράνε original Floyd Rose made in Korea μεν, αλλά από ότι λέει το site της Floyd δεν είναι η φτηνή εκδοχή (που επίσης βγάζουν οι ίδιοι) αλλά το τρέμολο είναι 100% ίδιο με το γερμανικό, πρόκειται απλώς για την OEM έκδοση και σίγουρα είναι καλύτερο απο της Jackson.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mεταξυ των RR24 και RR5 σε ποιοτητα κατασκευης υπερτερει καμια ? οχι σε σπεκς ... μονο σε ποιοτητα κατασκευης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω, τι να σου πω... δεν τις έχω παίξει. Λογικά θα είναι ίδιες (ίδια προέλευση, κατασκευή, και τιμή) νομίζω έχει ο Καγμάκης αν είσαι Αθήνα να τις δοκιμάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω, τι να σου πω... δεν τις έχω παίξει. Λογικά θα είναι ίδιες (ίδια προέλευση, κατασκευή, και τιμή) νομίζω έχει ο Καγμάκης αν είσαι Αθήνα να τις δοκιμάσεις.

 

ok θενκσ μαν... θα τις τσεκαρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μιλαω για το original Floyd οτι ταιριαζει και οχι το PRO. Το PRO απο οτι διαβαζα στο charvel/ jackson forum δεν ταιριαζει και θελει σκαψιμο στην περιοχη του block. Τωρα βεβαια εγω εχω το μεταγενεστερο μοντελο της RR3 με τα μαυρα μεταλλικα μεροι και τους duncan αλλα δεν νομιζω να εχουν αλλαξει τα specs στο routing τους.

 

Γενικα με το neck dive ειναι ενα θεμα και εγω τρυπησα ενα (αλλο) neck plate και το εβαλα το strap στην μεση γιατι και η RR3 ειχε αρκετο. Δεν εχω παιξει με τις RR5/24 αλλα ακουγεται οτι οντως εχουν πολυ Dive και αυτες.

 

Νομιζω οτι αξιζει τον κοπο το νεο floyd το βρισκεις και αθηνα αρκετα φτηνα, στα επιπεδα γερμανιας δλδ και φτηνοτερα οποτε δεν ειναι και τιποτα τρελο σε κοστολογιο.

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου