Προς το περιεχόμενο

Σε ανάμνηση


samy paraga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άλλο ένα δοκιμαστικό, με τη γνωστή μου ασυνέπεια να το ολοκληρώσω και μάλιστα το συγκεκριμένο μέσα σε χρονικά περιθώρια αυστηρά που είχα θέσει στον εαυτό μου, σαν ένα μνημόσυνο σε ένα αγαπημένο πρόσωπο που έφυγε τον Ιούλιο του 11

 

https://soundcloud.com/samy-paraga/se-anamnisi-test-1

 

Κάποια στιγμή θα τα τελειώσω όλα τα τραγούδια μου, κανένα δεν θα μείνει παραπονεμένο

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρρωστακι.

Ως καλο το λεω.

Επισης εισαι εκτος φορμας.

Κι αυτο για καλο το λεω.

Κάποια στιγμή θα τα τελειώσω όλα τα τραγούδια μου, κανένα δεν θα μείνει παραπονεμένο

Nα το καμεις,τους αξιζει και αξιζει και σε σε Μητσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκφραζω την ειλικρινή μου θλίψη για τον χαμό του αγαπημένου σου ανθρώπου.

ο παππους μου που ηταν βαθιά θρησκευόμενος μου έλεγε  οτι οταν θυμάσαι τους ανθρώπους που έχασες, η ψυχή τους γεμίζει χαρά εκει που αναπαυεται.

Γι αυτό μου ζήταγε επίμονα οταν πεθάνει οπωσδηποτε που και που να αναβω ενα κεράκι στη μνημη του κατι που δυστυχώς δεν το κάνω τοσο συχνά όσο θα ήθελε.....

 

Τωρα οσων αφορα το κομματι που μου αρεσε και δεν επρεπε να το ακουσω πριν κοιμηθω γιατι με πηρε λίγο απο κάτω απο τις σκεψεις που μου δημιουργησω, θα ειναι πολυ πεζο τωρα να σου κανω παρατηρήσεις που ηθελα για το παραγωγικό μερος τουλαχιστο στο σημειο που βρισκεσαι.

 

και ειναι λιγο χαμηλή η ενταση της τελικης μιξης, ανεβασε το με παραπανω  ενταση γιατι το ακους και μετα καπακι μπαινει το επομενο σου που εχει σωστη ενταση και θα τα κλαίμε τα ηχεια γιατι εχουμε δωσει τερμα την ενταση για να το ακουσουμε καθαρα.

 

Η εχω καποιο προβλημα εγω αν και δεν νομιζω.

 

Ειναι παρα πολυ ωραίο samy και ο κυνισμος του ειναι πολυ συναισθηματικος, φανταζομαι οτι εχεις σκοπο να του προσθεσεις και αλλα στοιχεια στα ηδη καλα που εχει.

 

Παω για υπνο τωρα.

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Βρε samy είσαι πολύ ιδιαίτερος άνθρωπος και το βγάζεις στα τραγούδια σου. Τα οποία αν και υποτυπωδώς ηχογραφημένα και χωρίς την τυπική συνθετική και ενορχηστρωτική "στρουκτούρα" (ξέρεις εσύ), είναι ένα ποιητικό statement με ατμοσφαιρική ερμηνεία.

Και μου αρέσει αυτό γιατί είσαι ανεπηρέαστος και ξεχωριστός.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τα σχόλια με τιμούν .

 

Γράφω πάντα για θέματα που έχω βιώσει και με αγγίζουν, ουσιαστικά είναι κτήμα μου, είμαι εγώ ο ίδιος. Κάποιοι ίσως νοιώθουν άβολα να κοινοποιήσουν μέσω των τραγουδιών τους πρωσωπικές ιστορίες, μήπως και θεωρηθούν ευάλωτοι, για μένα είναι ξαλάφρωμα από τη συγκίνηση που μου προκαλούν .

 

Στα περί ηχογραφήσεων, σαφέστατα έχω θέμα. Το πρόβλημα ξεκινάει απ το σημείο πως δεν είχα προηγούμενη εμπειρία από στο στήσιμο τραγουδιών από την αρχή ως το τέλος και μάλιστα μόνος μου καθότι στο μακρινό παρελθόν έπαιζα πάντα με γκρουπ.

 

Η χρήση των νέων τεχνολογιών με συνεπήρε και άρχισα ουσιαστικά μόλις πριν 3 χρόνια να ξαναπαίζω μουσική, μετά από μια παύση 20 ετών. Δεν είναι μόνο η δυσκολία εκμάθησης χειρισμού ενός Daw  και των παραφερναλίων του  ;D είναι και η πλήρης απουσία γνώσης σε θεωρητικά μουσικά θέματα. Πχ τις περισσότερες φορές δεν γνωρίζω πως να ορίσω έναν μετρονόμο ;D...............ε  μετά και αφού το καταφέρω και αφού συνήθως στην εξάσκηση ( ::)) που κάνω στη κιθάρα, προσπαθώ πάντα να χρησιμοποιώ, κάποια καινούρια για μένα πράγματα, θέλω κι άλλο χρόνο για να τα παίξω μετρονομημένα  ;D ;D ;D

 

Δεν τραγουδούσα ποτέ μου και η αλήθεια είναι πως ακόμα το θέμα φωνή δεν το έχω ψάξει σε κανένα τραγούδι μου, αλλά η ιδέα με συγκινεί, αφού ορίζω εγώ ακριβώς τι και πως θα το πω, έστω κι αν η φωνή μου αποτελεί ακραίο συμβιβασμό λόγο χαμηλής ποιότητας ;D

Παρόμοια μου είναι επίσης δύσκολο και άγνωστο το παίζει ένα κλαβιέ, ή πως μπορώ να μπω στο μυαλό ενός ντράμερ και μετά να προγραμματίσω τούμπανα ;D

 

Σκοπός μου πέραν της ευχαρίστησης που μου προσφέρει η απασχόληση με τη μουσική, είναι να καταφέρω κάποια στιγμή να ελέγχω τη διαδικασία από την αρχή της σύνθεσης, την εκτέλεση, μέχρι και τη μίξη. Δεν τρέφω ελπίδες για μαστερινγκ ;D

Κάποιες συνεργασίες μου είναι απαραίτητες, αλλά και ευχάριστες, καθώς μου θυμίζουν τις εποχές του γκρουπ και της παρέας που είχα, όμως κακά τα ψέμματα είναι δύσκολες λόγο έλλειψης χρόνου απ όλους, οπότε τείνω στο να κάνω περιορισμένη χρήση συνεργασιών με άλλους  ;D

 

Έχω ήδη στη νέα μου αυτή επαναπροσέγγιση με τα της μουσικής 10 καινούρια ασθματάκια τα οποία δυστυχώς σας παρουσιάζω σε πρωτόλειες μορφές κακοπαιγμένα και κακοηχογραφημένα, όμως σκοπεύω να ασχοληθώ μαζί τους γιατί είναι πραγματικά παιδιά μου και θέλω να τα βγάλω στη κενωνία υγιής άνθρωπες  ;D

Οι συμβουλές-παρατηρήσεις σας,  μου είναι πάντα ευχάριστες και χρήσιμες.

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...με συγκίνησες.

Και επιτέλους γράφεις και ελληνικά με τον συνήθη τρόπο :o...και όχι με τον δικό σου (προσωπικά δεν σε αντιλαμβάνομαι..και με μπερδεύεις με τον δικό σου τρόπο γραφής).

 

Σχετικά με τα κομμάτια σου, να τα συμμαζέψεις και να τα κάνεις να ακουστούν όπως πρέπει.

 

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να προκαλεί συναισθήματα στον ακροατή ένα άσθμα ,σημαίνει πως έχει πετύχει το σκοπό του, επομένως τα σχόλια αποτελούν παράσημο για μένα και σας ευχαριστώ :)

 

ΚώΘτα χαίρομαι που με κατάλαβες επιτέλους  ;D ;D ;D

  Αν βρεθούμε καμιά φορά και σε καμιά μάζωξη θα δεις ότι είμαι απόλυτα φυσιολογικός άνθρωπας, απλά έχω ουρά και βράγχια, λεπτομέρειες ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Samy mi masas.  ;D

 

Δεν ξερω αν γνωριζεις οτι πολλα γνωστα αριστουργηματα, στην πρωτη τους μορφη (πρωτη ή προχειρη ηχογραφηση απο το συνθετη) ηταν πολυ πιο ... μετεωρα.

 

Αυτο που θελει ενα τραγουδι (γιατι για τραγουδι μιλαμε πιστευω και οχι κλασικη συμφωνια) ειναι να εχει ψυχη και να λεει κατι.

Κι αυτα τα εχει το τραγουδι σου.

Ολα τα αλλα φτιαχνονται (αν θελει φυσικα να τα φτιαξει καποιος για να μαλακωσουν προς "καταποση" απο πιο ευρυ κοινο - δεν ειναι απαραιτητο).

 

Ελπιζω να τα ξαναπουμε συντομα.  8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου