Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για IBANEZ 1570Z και 1570MZ


Mike G

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικα δεν θα την αγοραζα.Θεορω οτι σε

esp και jackson στα ιδια λεφτα βρισκεις καλυτερο deal(κλειδια μαγνητες ηλεκτρικα κτλ) και με περισσοτερα καλοπιστικα στοιχεια.

 

 

 

βασικα δεν θελω να διαφωνησω μαζι σου απλα για την συζητηση μπορεις να μου πεις ποια τζακσον και esp υπαρχουν σε αυτα τα χρηματα ? μιλαμε για καινουρια οργανα ...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jackson dk2 dinky,dk2m ειναι γύρω στα 650-700 ευρώ...μετά είναι η sl3 soloist neck through,seumour duncan pickups όλες, αλλά τα τρέμολα είναι licenced.Εγώ έχω την dk2 dinky σε eirie dess swirl αυτό που μοιάζει με κύμα στο σώμα.Πολύ αξιόπιστη κιθάρα, το τρέμολο δεν ξεκουρδίζει με την καμία αλλά είναι απογοητευτικό στο flutter effect και μερικές φορές κόβει απότομα το sustain σε ένα σχετικά έντονο βιμπράτο(τέλεια σεταρισμένο έτσι??) με το whammy bar παντα.Εγώ αντικατέστησα επίσης τον μονό pickup στη neck θέση και έβαλα hot rails seymour duncan γιατι ο μονός που είχε ήταν ψόφιος.Κατά τα άλλα είναι super.Απλά επειδή έχω ήδη jackson σκέφτηκα να πάρω κάτι σε basswood για μία αλλαγή στον ήχο μου.Τα καλοπιστικά στοιχεία μoυ είναι αδιάφορα,το πολυ-πολύ να βάλω pickguard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτες τις κιθαρες ελεγα κι εγω.

Το οτι εγω τις προτιμω απο τις ibanez δεν σημαινει οτι ειναι κατι που πρεπει να ισχυει για ολους.Απλα λεω...

Κι εγω την ιδια κιθαρα ειχα αλλα σε kelly.

Τα 600 ευρω που ζητανε για μια dinky η μια Mh-xxx Ltd θεορω οτι ειναι πολυ δικαιη τιμη.

Μην ξεχναμε ομως και τις charvel pro mod.

Νομιζω πως για την διαφορα στον ηχο που ζητας η Ibanez θα ειναι αρκετα διαφορετικη απο τη jackson σου.Γενικα ειναι λιγο πιο μουντες κιθαρες στα δικα μου αυτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα δεν θελω να διαφωνησω μαζι σου απλα για την συζητηση μπορεις να μου πεις ποια τζακσον και esp υπαρχουν σε αυτα τα χρηματα ? μιλαμε για καινουρια οργανα ...

 

 

Τις jackson τις ειπαν

ESP http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_m1000fmstbk_egitarre.htm βεβαια εχει τελειως διαφορετικους μαγνητες αλλα εμφανισιακα ειναι κουκλα (και οριτζιναλ φλουντ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Reverse headstock μπλιαχ  :P. Απλά θέλω Ibanez επειδή σπλιτάρουν και οι διπλοί που έχει και έχεις μεγαλύτερη γκάμα ήχων,τα μπασα είναι πιο ''σφιχτά αν θέλετε λόγω basswood,τα πρίμα είναι λιγότερο κοφτερά σε σχέση με τη jackson..Γενικά με τα μανίκια δεν έχω πρόβλημα μπορώ να παίξω σε οτιδήποτε με λίγη προσαρμογή στο παίξιμο απλά τωρα παρουσιάστηκε η ανάγκη γιατί χρειάζομαι δεύτερη καλή/επαγγελματική κιθάρα επειδή στη μπαντα χρησιμοποιούμε και 2 κουρδισματα...μπελάς :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ καταλαβα περιπου τι εννοειται αλλα μηπως ρε παιδια δεν συγκρινονται καν οι τζακσον με τα απαισια λαισενστ τρεμολο τα μετρια κλειδια  και το τιμιο μεν αλλα μετρια δουλεμενο μανικι των τζακσον αυτων των χρηματων με τις ιμπανεζ των j craft εργοστασιων που ειναι για εππαγγελματικη χρηση ? Μιλαμε για την σειρα πρεστιζ που κατα γενικη ομολογια φτιαχνουν απο τα καλυτερα μανικια που μπορουν να μπουν σε κιθαρα... δεν ξερω αν βολευουν ολους το γεγονος οτι ειναι λεπτα ομως η προσοχη και η ποιοτητα κατασκευης δεν μπορει να συγκριθει...

 

τα τρεμολα των ιμπανεζ πρεστιζ ειναι , κατα πολλους καλυτερα και απο τα οριτζιναλ φλοιντ ροουζ... παντως σε καμια περιπτωση κατωτερα... γκοτοχ κλειδια , οποτε δεν μπορω να καταλαβω που υπερτερουν οι τζακσον.

σημειωτεων εχω μια RR3 και μια sl2h ( usa ) και πιστευω μπορω να κρινω... ομως απο την μια μιλαμε για μετρια οργανα και απο την αλλη για επαγγελματικη σειρα οργανων φτιαγμενη απο τους καλυτερους ιαπωνες luthiers. Δηλαδη και μονο το τρεμολο πιστευω ειναι αρκετο για να σε ξνερωσει...

 

Το νεκ θρου που αναφερθηκε ειναι οκ αλλα δεν νομιζω οτι λεει κατι σχετικα με την ποιοτητα... υπαρχουν πανακριβες κιθαρες που δεν ειναι νεκ θρου και ειναι πολυ καλυτερες απο αλλες νεκ θρου... οσο για τις ltd  τι να πω ρε παιδια... νομιζω οτι οι κορεατες ξερουν να φτιαχνου κιθαρες... αλλα δεν νομιζω οτι ειναι ακομα ιαπωνες... αν μου λεγατε για καμια esp horizon να σας πω με τα χιλια... Οι καλυτερες κιθαρες που κυκλοφορουν αυτην την στιγμη σε mass production . αλλα πανε στα 1500 οι πιο φθηνες... σε μτχ ισως βρει ο φιλος...

 

επαναλαμβανω υπαρχει στις αγγελειες μια εξαιρετικη ιμπανεζ rg2570 που δεν εχει καμια σχεση με καμια τζακσον και ltd στα λεφτα της...

 

η αποψη μου ειναι αυτη βεβαια...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ μαζί σου,όντως συγκρίνουμε αδίκως τις prestige με κατώτερα όργανα.Την τσέκαρα τη συγκεκριμένη και είναι υπερευκαιρία!!Δεν έχω αγοράσει όμως μεταχειρισμένη ποτέ...δεν με ανησυχεί αν έχει ένα-δύο χτυπηματάκια απλά άλλη η αίσθηση του να πάρεις ολοκαίνουρια δική σου που εσύ θα παίξεις πρώτος...δεν ξέρω.Μόλις μαζευτεί το ποσό έχω φύγει για Ibanez,κάποια απ όλες αυτές που αναφέρθηκαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορεις μαζεψε 150 ευρω ακομα κ παρε την rg2550 η την 2570. Εγω εχω την 2550 κ την εχω ερωτευτει... Το τρεμολο δν ξεκουρδιζει με τπτ... Ειναι λιγο πιο σκληρο λογω του zps3 π εχει αλλα κλαιν.... Βγαζω ολες τις χορδες κ περναω καινουριες κ τις κουρδιζω σε 5 λεπτα... Ποιοτητα πολυ καλη. Δεν εχω βρει κανενα ψεγαδι κ μπορω να πω οτι σαν το headstock της δν μ αρεσει κανενα αλλο... Κ οι μαγνητες π εχει Dimarzio/Ibanez πολυ καλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν με ανησυχεί αν έχει ένα-δύο χτυπηματάκια απλά άλλη η αίσθηση του να πάρεις ολοκαίνουρια δική σου που εσύ θα παίξεις πρώτος...δεν ξέρω.

 

ρεσυ ξεκολα... δεν ειναι γκομενα η κιθαρα... και τι εγινε αν επαιζε αλλος πριν ?

 

δηλαδη εισαι διαθετιμενος να δωσεις 400 ευρω περισοτερα για ενα κολλημα ... παρε τηλ τον ανθρωπο και κανε την δουλεια... θα δωσεις 600-650 με τα παζαρια και με τα υπολοιπα θα παρεις ενυσχητη η πεταλιερα ... ετσι καναμε ολοι στην αρχη και περναμε καινουριες και οταν μια φορα πηραμε μτχ , χτυπαγαμε το κεφαλι μας που ξοδεψαμε λεφτα στην αγορα καινουριων...

 

αν αγορασεις σημερα κατι και θελησεις αυριο να το πουλησεις το ξερεις οτι χανει αμεσα το 20-30% της αξιας του ?

 

παρε μτχ και θα με θυμηθεις... κερδιζεις σε ολα... και μεταπωλητικα κερδισμενος εισαι... στο κατω κατω δεν χανεις τπτ... πηγαινε και δοκιμασε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ δικιο έχεις και ναι το γνώριζα αυτό με την απώλεια αξίας.Είναι και ένα παλικάρι που πουλάει μία prestige εδώ στο Βόλο και σκοπεύω να την τσεκάρω...Είδα και αυτή στις αγγελίες...μακάρι να είναι διαθέσιμες μέχρι να μαζέψω το ποσό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου