Προς το περιεχόμενο

Warmoth 7/8 bodies/necks


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Ωρε παληκάρια. Ξέρει κανείς γι'αυτά τα "παιδικά" σώματα/μπράτσα της Warmoth?

 

http://www.warmoth.com/Showcase/ShowcaseItem.aspx?i=pt1759&Body=2&Path=Body

http://www.warmoth.com/Showcase/ShowcaseNeck.aspx?i=WHN26&Body=1&Path=Neck

 

Πως είναι το τελικό αποτέλεσμα? Το playability? Τι ηχητικές διαφορές υπάρχουν λόγων μικρότερου μεγέθους και κλίμακας, από τα νορμάλ?

 

 

78thSTNecks.jpg

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουν κυκλοφορησει αρκετουτσικο καιρο απο την warmoth αλλα προσφατα τα βαλαν και στο showcase .

απο playability ειναι σαν kramer nightswan η gibson με 24 ταστα ( δηλαδη δεν ειναι κατι που δεν συνηθιζεται ) . το σωμα ειναι ελαχιστα πιο μικρο απο ενα κανονικο strat-tele αλλα οι γεφυρες που ταιριαζουν ειναι οι ιδιες με τα κανονικα .

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουν κυκλοφορησει αρκετουτσικο καιρο απο την warmoth αλλα προσφατα τα βαλαν και στο showcase .

απο playability ειναι σαν kramer nightswan η gibson με 24 ταστα ( δηλαδη δεν ειναι κατι που δεν συνηθιζεται ) . το σωμα ειναι ελαχιστα πιο μικρο απο ενα κανονικο strat-tele αλλα οι γεφυρες που ταιριαζουν ειναι οι ιδιες με τα κανονικα .

 

Thanks mate.  ;)

 

Το μπράτσο δεν πιστεύω να έχει τη διπλή βέργα? Επίσης πως είναι το string tension?

 

Είναι ιδιαίτερα προκλητικό το πόσο... αλαφριά κιθάρα μπορείς να φτιαξεις, ειδικά με chambered σώμα...  ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To string tension για την τελε θα ειναι φανταζομαι οπως και οι περισσοτερες 24.75 fixed bridge κιθαρες...τιποτα το περιεργο. Αντε η strat να ειναι λιγο πιο μαλακη, αναλογως του tremolo setup?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι εμφανισιακά λίγο παιδικές όμως. Κοιτάξτε το μέγεθος της γέφυρας σε σχέση με την κιθάρα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα άλλο θεματάκι που βλέπω, είναι πως ο neck μαγνήτης πέφτει έξω από την αρμονική του 24ου τάστου (όπως σε όλες τις 24 fret βέβαια), πράγμα που θα αλλάξει την κλασσική Strat/Tele συμπεριφορά του.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδικες κιθαρες ftw!

 

gr5524a.jpg

 

Ένα άλλο θεματάκι που βλέπω, είναι πως ο neck μαγνήτης πέφτει έξω από την αρμονική του 24ου τάστου (όπως σε όλες τις 24 fret βέβαια), πράγμα που θα αλλάξει την κλασσική Strat/Tele συμπεριφορά του.

 

Αυτο πανω κατω συμβαινει σε ολες τις κιθαρες με 24 ταστα. Σε αυτη λογω μικροτερου scale θα ειναι και πιο εμφανης η διαφορα. Για μενα αυτο το 24 ταστο θα ηταν ισως και dealbreaker...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει φτιαξει μελος του forum 7/8 warmoth ! φανταζομαι με το που δει το θεμα θα πει την εμπειρια του . εγω που επαιξα 5 λεπτα οταν ειχα παει σπιτι του για συναλλαγη , δεν μου εδωσε καθολου την αισθηση της παιδικης κιθαρας στο πως καθεται .

της ειχε φορεσει 11 αρες με standard e κουρδισμα αλλα ενοιωθες οτι ηταν το ιδανικο για την κιθαρα . επισης αν και ειχε κανονικο heel ανετα επαιζες σε ολα τα ταστα χωρις να βρισκεις εμποδιο .

 

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει φτιαξει μελος του forum 7/8 warmoth ! φανταζομαι με το που δει το θεμα θα πει την εμπειρια του . εγω που επαιξα 5 λεπτα οταν ειχα παει σπιτι του για συναλλαγη , δεν μου εδωσε καθολου την αισθηση της παιδικης κιθαρας στο πως καθεται .

της ειχε φορεσει 11 αρες με standard e κουρδισμα αλλα ενοιωθες οτι ηταν το ιδανικο για την κιθαρα . επισης αν και ειχε κανονικο heel ανετα επαιζες σε ολα τα ταστα χωρις να βρισκεις εμποδιο .

 

Άντε λοιπόν, στείλε του ένα pm να ποστάρει!  ;)

 

Κι'εγώ δεν τις βρίσκω παιδικές, αλλά εντάξει, εγώ παίζω με Musicman που είναι μικρότερες έτσι κι'αλλιώς... Πιστεύω ότι η διαφορά στο σώμα θα είναι όσο της Axis SS μου με μια Tele, οπότε εμένα μου κάνει 100%.

 

Για μένα το dealbreaker θα ήταν αν βγαίνει βαρύ το μπράτσο, διότι έχω δει κάτι σωματάκια της Warmoth σχεδόν ένα κιλό (!!!!) και να πω την αλήθεια το φοβάμαι...

 

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξ'ορισμού αυτές οι κιθάρες είναι φτιαγμένες να έχουν λίγο διαφορετικό ήχο απο τον κλασσικό strat για τον απλούστατο λόγο:

 

(με τάση αρκετή για intonation φυσικά τα παρακάτω)

short scale + βαριά χορδή=μεγαλύτερο σφάλμα στα overtones άρα ακούγονται πιο μουντά,το οποίο σημαίνει πιο πολλά μπάσα.

 

μεγάλο scale + λεπτή χορδή=πιο κιθαρένιος ήχος γιατί έχουμε μικρότερο σφάλμα στα overtones,άρα αυτά ακούγονται με μεγαλύτερη ευκρίνεια

 

Στην περίπτωση αυτή έχουμε και μικρότερη κλίμακα και βαρύτερες χορδές,οπότε θα αποκλίνουν έστω λίγο από τον στρατ ήχο.

 

Μπορείτε να εξηγήσετε αυτό λίγο με το 24 τάστο και την αρμονική που πέφτει πάνω στο neck μαγνητη πως επηρεάζει τον ήχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου