Προς το περιεχόμενο

Αλκίνοος Ιωαννίδης - Ο δρόμος,ο χρόνος κι ο πόνος-SOLO


βα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον Les Paul που τον βάζετε? Rip

Στο τσακ με προλαβες...

Και απορω πως δεν τον ανεφερε κανενας νωριτερα.

Σημειωτεον πως το πρωτο βιντεο ειναι του '53...!

 

 

Les Paul - Inventor, Innovator, Overdubber, Looper

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλα και εγω δεν ποσταρα το βιντεακι με την λογικη ''κοιταχτε τι κανει το ατομο, μα πως το σκεφτηκε?''!

φυσικα υπαρχουν δεκαδες ανθρωποι που εχουν πειραματιστει με λουπες, ακομα και επι του ελληνικου εδαφους!ακομα και μουσικοι που δεν εχουν σχεση με την ''πειραματικη'' μουσικη.

ορθα αναφερθηκε ο καλουδης, αλλα ετσι προχειρα μου ερχεται στο μυαλο ο κιουρτσογλου, ο logout, ο βελιωτης και πολλοι αλλοι!

 

απο την αλλη βεβαια ειναι εντελως διαφορετικο να παρουσιαζεις ενα προγραμμα βασισμενο στις λουπες και με αβαντ γκαρντ, η νοιζ διαθεση και εντελως διαφορετικο να εχεις φερει πανω στην σκηνη τα οργανα μιας μικρης ορχηστρας και να τα παιξεις ΟΛΑ μονος σου.

εδω με μια κιθαρα πας να γραψεις δυο λουπες(εγω τουλαχιστον) και στον πεμπτο κυκλο εχεις βγει εκτος μετρου.

 

 

οπως και να χει, ειναι κατι που το θεωρησα ενδιαφερον και καλλιτεχνικα το ζηλεψα!

κατι που δεν μου εχει συμβει π.χ. με τον φροντμαν των 2L8 που τον εχω πετυχει στην σκηνη να κανει, η τουλαχιστον να προσπαθει να κανει το ιδιο πραγμα!

 

 

Υπάρχει και συμπάθεια και εκτίμηση για όλα τα "είδη" μουσικών στο Noiz, απλά δεν έχουμε όλοι τα ίδια γούστα (και κάποιοι φωνάζουν περισσότερο...).

Πολύ καλή η δουλειά του Αλκίνοου.

 

καλα σε αυτο μην παιρνεις και ορκο.

μιλαμε για το φορουμ που καποιοι μουσικοι με ελληνοφωνη δισκογραφια,αναρωτιουνται γιατι υπαρχουν οι κατσιμιχες και τι στην ευχη εχουν προσφερει στο ελληνικο τραγουδι...!

 

εκτος αν εννοεις οτι στα 16000 μελη υπαρχουν και 7 ατομα που εκτιμουν τον ιωαννιδη, οποτε πασο! :)

 

Λούμπεν Τρολλεταριάτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος ο Αλκίνοος, κρίμα που έχασα αυτό το event. Πάντως παρατηρώ οτι ασχολείται πολύ "να είναι μπροστά" και να διαχωρίσει τον εαυτό του από το κακώς εννοούμενο "έντεχνο" (και το καταφέρνει μια χαρά imho), είτε με τέτοιες προτάσεις μακριά από την πεπατημένη είτε με την επιλογή μουσικών που κάνει ανέκαθεν.

 

Όσον αφορά τη λουπομουσική η πραγματικότητα είναι οτι είτε συμβαίνει αυτό :

 

ΑΛΛΑ

 

Το γενικό θέμα με τις λούπες είναι ότι μένει, ρε παιδί μου, το ίδιο συνέχεια αρμονικά. Είμαι αρκετά σίγουρος ότι θα μπορούσε το κομμάτι να έχει μία εξέλιξη, ακόμη και πατώντας στις αρχικές αρμονίες, αλλά έμεινε εκεί. Είναι δύσκολο, αλλά νομίζω ότι μπορεί να γίνει.

 

είτε σε διαφορετική περίπτωση θα φαίνεται το σύνολο σαν κονσέρβα (γιατί αν προ-ηχογραφήσεις δύο μέρη, έστω απλά κουπλέ-ρεφραίν και τα εναλλάσσεις με όλα τα overdubs τους, τότε χάνεται η αμεσότητα του "ό,τι ακούτε ηχογραφήθηκε τώρα, μπροστά σας").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτο ειναι το καλο με τις λουπες. Οι λουπες προσφερονται για ''μινιμαλιστικη'' προσεγγιση της μουσικης. Ενα chord progression που επαναλαμβανεται και χτιζεται ολο και περισσοτερο με διαφορα θεματα και (ακομα καλυτερα :P) με διαφορα εφφε. Αν θες να παιξεις ή να ακουσεις ''παραδοσιακα'' ενα ''ποπ'' κομματι με κουπλε-ρεφρεν-σολο κλπ, δε χρειαζεται να κινηθεις προς τα κει, αλλα προς μια κανονικη μπαντα.

Τωρα, για να μην ειμαι και εντελως offtopic:

 

Πάντως παρατηρώ οτι ασχολείται πολύ "να είναι μπροστά" και να διαχωρίσει τον εαυτό του από το κακώς εννοούμενο "έντεχνο" (και το καταφέρνει μια χαρά imho), είτε με τέτοιες προτάσεις μακριά από την πεπατημένη είτε με την επιλογή μουσικών που κάνει ανέκαθεν.

 

Χωρις να εχω παρακολουθησει στενα τις δουλειες του Αλκινοου(εχω παει σε μια συναυλια του, περισσοτερο λογω καποιας γνωριμιας μου με ενα τοτε μελος της παντας του), εχω την ιδια ακριβως εντυπωση.

Στο video πιο πανω, σιγουρα δεν μπορουμε να πουμε οτι ειδαμε την ''απολυτη χρηση της λουπας''(εξαλλου ηταν μονο ενα video που μπορει και να αδικει τη συνολικη παρασταση), αλλα προσωπικα μου αρεσε πολυ σαν κινηση και ψαξιμο του συγκεκριμενου καλλιτεχνη, που σιγουρα το πιο ευκολο γι'αυτον ειναι να παρει την μπαντα του και να γυρισει την Ελλαδα, κανοντας επισης ευκολα τον κοσμο να διασκεδασει και να χορεψει παιζοντας με ''παραδοσιακο τροπο'' τις επιτυχιες του.

Θα ηταν παντως ενδιαφερον να βλεπαμε πως αντιμετωπισε με λουπες τα κομματια του που εχουν αυτη την παραδοσιακη φορμα με κουπλε και ρεφρεν... ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το γενικό θέμα με τις λούπες είναι ότι μένει, ρε παιδί μου, το ίδιο συνέχεια αρμονικά. Είμαι αρκετά σίγουρος ότι θα μπορούσε το κομμάτι να έχει μία εξέλιξη, ακόμη και πατώντας στις αρχικές αρμονίες, αλλά έμεινε εκεί. Είναι δύσκολο, αλλά νομίζω ότι μπορεί να γίνει.

 

Αλλιώς είναι πολύ ωραία ιδέα (αν και αδειάζει και η σκηνή λίγο έτσι, εεε; )

 

κι αυτο το ιδιο μενει αρμονικα....για ΜΙΑ ωρα....εργαρα!θελω να πω...η αρμονια ΔΕΝ ειναι το παν-παντα...σημασια εχει που στοχευεις συναισθηματικα κι αισθητικα,και τι μεσα χρησιμοποιεις για να πετυχεις τον στοχο...

 

 

 

 

κατα τα αλλα....πειναμε... :'( ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Αλκίνοος είναι ένας μουσικός που ψάχνεται και προσπαθεί ειλικρινά, πιστεύω. Έχει σπουδάσει τη μουσική του και συνεχίζει να τη σπουδάζει ακόμα. Αυτό που κάνει το πιστεύει ειλικρινά και ζεστά.

Δυστυχώς, το κοινό του τυχαίνει να αποτελείται, σε μεγάλο ποσοστό, από φανς του νεοέντεχνου αλλά θεωρώ ότι ο ίδιος δεν έχει σχέση, ούτε μουσικά, ούτε μουσικο-στυλιστικά.

Είναι κάποιος που οφείλει να έχει την προσοχή του καθενός μας που ενδιαφέρεται για τη μουσική.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την αλλη βεβαια ειναι εντελως διαφορετικο να παρουσιαζεις ενα προγραμμα βασισμενο στις λουπες και με αβαντ γκαρντ, η νοιζ διαθεση και εντελως διαφορετικο να εχεις φερει πανω στην σκηνη τα οργανα μιας μικρης ορχηστρας και να τα παιξεις ΟΛΑ μονος σου.

εδω με μια κιθαρα πας να γραψεις δυο λουπες(εγω τουλαχιστον) και στον πεμπτο κυκλο εχεις βγει εκτος μετρου.

Βασικα δεν εχεις δει τη μπορει καποιος να κανει με λουπες και echo ακομη και μεσα στην ελλαδα...η Evilnye ξερει τη λεω ;D...αυτο που κανει ο αλκινοος στο κλιπ δεν ειναι κατι ιδιαιτερο για αυτο το ειδος της τεχνης..Οσο για την εκτιμηση στον Αλκινοο τη να πω...Μια χαρα ειναι σαν μουσικος αλλα ως εκει...Οι μπαντες που παντα ειχε απο πισω κανουν την μεγαλη διαφορα οντας ολοι απιστευτοι μουσικοι....

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για την εκτιμηση στον Αλκινοο τη να πω...Μια χαρα ειναι σαν μουσικος αλλα ως εκει...Οι μπαντες που παντα ειχε απο πισω κανουν την μεγαλη διαφορα οντας ολοι απιστευτοι μουσικοι....

 

Δεν είναι του στύλ μου η μουσική του Αλκίνοου, αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα τώρα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για την εκτιμηση στον Αλκινοο τη να πω...Μια χαρα ειναι σαν μουσικος αλλα ως εκει...Οι μπαντες που παντα ειχε απο πισω κανουν την μεγαλη διαφορα οντας ολοι απιστευτοι μουσικοι....

 

Το ό,τι κάποιος δεν παίζει ή δεν έχει παίξει παπάδες μας δίνει τη δυνατότητα να τον κρίνουμε σαν μουσικό; Δε νομίζω. Οι συνθέσεις του όμως μας δίνουν μια ιδέα για το τι είναι και τι μπορεί να κάνει. Ίσως να ξεκινούσες από εκεί;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνησω με τον φιλο που θεωρει οτι ο Ιωαννιδης δεν τυγχανει εκτιμησης στο φορουμ.Πιστευω οτι οι περισσοτεροι,τουλαχιστον τον σεβονται.

Προσωπικα τον θεωρω εναν απο τους πιο αξιολογους ερμηνευτες-δημιουργους του συγχρονου ελληνικου τραγουδιου.

Επισης νομιζω οτι η αξια του δεν εχει καμια σχεση με το αν το σχημα του στελεχωνουν

κορυφαιοι μουσικοι οι οποιοι απογειωνουν τα λαιβ του.Εχει γραψει πολυ ωραια τραγουδια που παραμενουν υπεροχα ακομα και να εκτελεστουν με μια κιθαρα.Kαι καποιος που το καταφερνει αυτο εχει αξια αφ εαυτου του.

Εδω πιστευω δε χωραει το ''Πωωω ρε τι επαιζε ο μπασιστας...''

Μιλαμε για στιχουργικη και συνθετικη δημιουργια.Δεν ειναι dream theater...

Με τις λουπες ωστοσο ξενερωνω οπου και να τις ακουσω.

Θα τον προτιμουσα με φουλ μπαντα να δημιουργουν και επι σκηνης με τις ιδιαιτεροτητες των συμμουσικων του κι οχι...ειμαι και λουπιστας.. ;D

Παρ ολα αυτα respect για ο,τι εχει κανει μεχρι τωρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου