Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για Crash/Ride


hampis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας

 

Ψαχνω για Ride που θα χρησιμοποιω και σαν Crash μερικές φορές  σε 18'αρι.Φαντάζομαι οτι θα πρέπει να ειναι και λεπτο και με αρκετο wash.Θα ηθελα επίσης να εχει δυνατη καμπάνα αλλά οχι και να χαλάει τον κόσμο  ;D

 

Προτάσεις κανείς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ωραιο πιατο που δοκιμασα τις προαλλες ηταν ενα 19" SABIAN saturation crash (signature series). Νομιζω σου κανει τη δουλεια.

 

Περα απο αυτα γενικα μιλωντας πιστευω οτι οποιοδηποτε medium crash σου κανει τη δουλεια. Και λεω crash, διοτι ride σε 18" ειναι λιγο σπανιο να βρεις

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Paiste Giant Beat 18"

 

Το πήρα για ακριβώς αυτή την δουλεία σαν Crashoride και το έχω λατρέψει!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν και είμαι κιθαρίστας, να προτείνω το Zildjan 24'' Medium Ride. Παρόλο το μέγεθος του έχει εξαιρετικό wash και crash, ειδικά να πρόκειται να το χρησιμοποιήσεις σε στυλ Brant Bjorg.

 

To 21" Sweet Ride και το 21" Armand της Zildjian επίσης είναι από τα πιο γνωστά για τους Crash ήχους τους αλλά δεν έχουν τόσο καλό "ping" στις καμπάνες.

 

Πάντως καλύτερο μου φαίνεται να ψάξεις ένα ride με καλό crash ήχο παρά το ανάποδο. Αλλά όπως είπα και στην αρχή, εγώ κιθαρίστας είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Paiste Giant Beat 18"

 

 

Αρχισα να το γλυκοκοιταζω ως φαν της Paiste γενικα

@kpeyos αυτο ψαχνω και εγω ενα ride με καλο ηχο crash αφου η κυρια χρηση του θα ειναι για ride αλλα το θελω και ελαφρυ να κρασσαρω οταν θελω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αρχισα να το γλυκοκοιταζω ως φαν της Paiste γενικα

@kpeyos αυτο ψαχνω και εγω ενα ride με καλο ηχο crash αφου η κυρια χρηση του θα ειναι για ride αλλα το θελω και ελαφρυ να κρασσαρω οταν θελω

 

Nαι το ξαναείδα στο πρώτο σου post...

 

Αυτό που νομίζω ότι με μπέρδεψε είναι το 18". Δεν είναι υπερβολικά μικρό για ride; Θα έχει καθόλου ping ή δε σε ενδιαφέρει;

 

Όλα τα ride που σου πρότεινα είναι ελαφριά με καλό crash ήχο (κατά τη γνώμη μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις να είναι το μοναδικό σου ride το 18" δεν κάνει! Δες για το 20" το οποίο είναι σε λίγο ποιο χαμηλό pitch σαν crash αλλά είναι πολύ καλύτερο σαν ride, ποιο γενικής χρήσης από το 18" το οποίο λόγο μεγέθους έχει λίγο thin ping!

 

Γενικά τα giant beat προσωπικά ήταν ο ήχος που έψαχνα πολλά χρόνια τώρα! Και είμαι φαν όλης της σειράς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι το ξαναείδα στο πρώτο σου post...

 

Αυτό που νομίζω ότι με μπέρδεψε είναι το 18". Δεν είναι υπερβολικά μικρό για ride; Θα έχει καθόλου ping ή δε σε ενδιαφέρει;

 

Όλα τα ride που σου πρότεινα είναι ελαφριά με καλό crash ήχο (κατά τη γνώμη μου).

 

Για το Sweet Ride εχω διαβασει και εγω καλα λογια...

Το θελω σχετικα μικρο γιατι προοριζεται για χρηση σε μικρα μαγαζια και δε θελω να κουβαλαω το 22'αρι μου.Επισης για να γλιτωσω και ενα crash  :)

Ping ενταξει δε με πειραζει και εαν μειωθει σε σχεση με τα μεγαλα.Ποιος τα προσεχει αυτα εξαλλου απο το κοινο... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σ'ενδιαφέρει μεταχειρισμένο,δίνω στις αγγελίες του noiz,το Avedis ZILDJIAN Brilliant Medium Crash 18'', από τα παλιά καλά χειροποίητα μοντέλα σε άριστη κατάσταση,με φοβερή καμπάνα και τέλειο ping.Χωρίς να θέλω να σε πείσω,νομίζω ότι θα σου κάνει τέλεια, γιατί κι εγώ έτσι ακριβώς το χρησιμοποιούσα όταν ήθελα να πάρω μαζί μου μόνο ένα πιατίνι.Παρόλη την ηλικία του(το πήρα καινούριο πρίν 20 περιπου χρόνια) χρησιμοποιήθηκε ελάχιστες φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο τις εξτρα διευκρινησεις  θα σε παραπεμψω και στο κλασσικο και αγαπημενο 2002 ride το οποιο ειναι αρκετο ελαφρυ και ανοιγει πολυ ανετα. Εξαιρετικο wash, πολλες δυναμικες και ωραια καμπανα. Καταπληκτικο πιατο. Βεβαια θα πας αναγκαστικα σε 20"

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου