Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω 250k No load tone pots


Προτεινόμενες αναρτήσεις

^To είδα το άρθρο με τη μόντα...αλλά είπα να πάρω καινούργια και να έχω ήσυχο το κεφάλι μου.

 

Με αφορμή τον AndyC βρήκα από Ευρώπη αυτό

 

http://cgi.ebay.com/Fender-USA-Tele-250K-CTS-solid-shaft-no-load-tone-pot-/360232457793?pt=UK_Guitar_Accessories&hash=item53df871641

 

αλλά ο τύπος γράφει "Tele"...αλλά μου μοιάζει σαν όλα τα tones...??? διαφοροποιείται κάπου?

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορα ειναι οτι εχει solid shaft, δλδ δεν μπορει να μπει καπακι απο std strat που ειναι πλαστικα γιατι δε σφηνωνει ωστε να στεκεται.

Αν εχεις strat που τα καπακια ειναι με βιδα, μια χαρα κανει.

Αλλιως κοιταξε για split shaft.

Εγω συγκεκριμενα, σημερα εκανα μια παραγγελια απο ενα guitar ebay shop στη Γερμανια που εχει πολυ χαμηλες τιμες, κανει και combined shipping και το κυριοτερο του ειναι οτι αν εχει απωλειες το ποτενσιομετρο, γραφει και την ακριβη τιμη του.

Πηρα δλδ, ενα matched pair για tone στα 250Κ και ο τυπος ανεφερε οτι ειναι ακριβως 266Κ το ενα και 267Κ το αλλο, καθοτι κατασκευαστικα σπανια να ειναι ακριβως 250Κ η απολυτως matched.

Αν θελεις μπορω να σου στειλω link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις γύρισα απο LM που είναι κοντά μου αλλά δεν...τα κιθαριστικά μαγαζιά της Αθήνας με πάνε από βδομάδα σε βδομάδα, οπότε Andy στείλε link να ξεμπερδεύουμε.

 

Από βδομάδα θα έχω σετάκι SD Fury και δεν θα χω pots  >:(

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φτιάχτο μόνος σου, απλώς πρέπει στο τέλος της διαδρομής να μονώσεις ώστε αντί για 250Κ αντίσταση να σου δίνει "άπειρο"

 

http://www.projectguitar.com/tut/pots.htm

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα με αυτη την μοντα στην ουσια δεν χανει το ποτενσιομετρο την ιδιοτητα του αντιστατη πληρους αντιστασης μεταξυ των δυο ακραιων επαφων (πχ αν ειναι ενα ποτ 100κ μεταξυ Α και Γ ειναι σαν να εχουμε μια αντισταση 100κ) ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου