Προς το περιεχόμενο

ποιά η ζωή ενός μαγνήτη?


yannis37

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γενικά, και εγώ ειμουν 99% σίγουρος γιαυτό, αλλά πολλές φορές χρησιμοποιώ τις αγγελίες (αγορά και πώληση) και αρκετός κοσμος ρωτάει ποσο καιρό έχουν παίξει κλπ ειπα μπας και χάνω κάτι σε αυτό το ελάχιστο ποσοστό και πω κάτι που δεν ισχύει.

 

Με τους μαγνήτες, ισχύει το ίδιο που ισχύει και για πολλά προϊόντα πολυτελείας: πόσα διατείθεται το αγοραστικό κοινό να δώσει γι αυτό?... Κι έτσι διαμορφώνεται το 95% της τιμής. Τα υπόλοιπα 5% αφορούν το κόστος υλικών και παραγωγής...

Αρα δεν υπάρχει θέμα χρονικής φθοράς του μαγνήτη αλλά πόσο έχει ο συγκεκριμένος used σε ebay, craiglist, αγγελίες κλπ. Ο φθηνότερος και καλύτερος(σε κατάσταση) μαγνήτης, κερδίζει.

 

Ως προς τη "γήρανση" του μαγνήτη, αν είναι AlNiCo, είναι πολύ πιο εύκολο να απομαγνητιστεί από όσο φαντάζεσαι. Αρκεί να τον πλησιάσεις για 1-2 λεπτά κοντά σε μαγνήτη μεγαφώνου ή πάνω σε άλλο μαγνήτη κιθάρας. Αυτό τον καθιστά από vintage έως εντελώς αδύναμο.

Με τα (πολλά) χρόνια, τα ηλεκτρομαγνητικά πεδια που κυκλοφορούν σε ένα μέσο σπίτι(ηχεία, wi-fi, tv, cellphone, ασύρματο dect), απομαγνητίζουν έως ένα βαθμό τους μαγνήτες.

Οι κεραμικοί παρεπιπτόντως δεν χάνουν τόσο εύκολα το μέτρο μαγνήτισής τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σόττο, θα περιμένω μια επιβεβαίωση και από άλλους γιατί αυτά που γράφεις μου φαίνονται λίγο... εξωφρενικά. :)  Εντάξει, αν τους κάνεις ξενάγηση σε εργοστάσιο παραγωγής ηλ. ενέργειας ή αν φταρνιστεί ο Μαγκνίτο δεν θα μείνει κολυμπηθρόξυλο, αλλά δεν νομίζεις πως υπερβάλλεις κάπως?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πώληση μιλάω.....και ρωτάνε τα παιδιά που θέλουν να αγοράσουν ;)

Επειδη οπως ειπε ο φιλος, μαλλον λενε καμια μ@λ@κια, απλα για να την πουν, ειτε για να εχουν ενα πατημα να σου κανουν θεμα περι τιμης, πες τους να διαβασουν παλι τα βιβλια φυσικης του λυκειου...

 

  Ως προς τη "γήρανση" του μαγνήτη, αν είναι AlNiCo, είναι πολύ πιο εύκολο να απομαγνητιστεί από όσο φαντάζεσαι. Αρκεί να τον πλησιάσεις για 1-2 λεπτά κοντά σε μαγνήτη μεγαφώνου ή πάνω σε άλλο μαγνήτη κιθάρας. Αυτό τον καθιστά από vintage έως εντελώς αδύναμο.

Χρειαζεται πολυ ισχυροτερος μαγνητης για να απομαγνητισει εναν αλλο.

Και δεν εννοω σε θεμα μεγεθους, αλλα απο θεμα αποδοσης σε Gauss.

Επισης, μην ξεχναμε οτι στις εφαρμογες που αναφερουμε, δεν προκειται για ορυκτο μαγνητη, αλλα για συνδυασμο καποιου φορτισμενου, με ηλεκτρομαγνητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόττο, θα περιμένω μια επιβεβαίωση και από άλλους γιατί αυτά που γράφεις μου φαίνονται λίγο... εξωφρενικά. :)  Εντάξει, αν τους κάνεις ξενάγηση σε εργοστάσιο παραγωγής ηλ. ενέργειας ή αν φταρνιστεί ο Μαγκνίτο δεν θα μείνει κολυμπηθρόξυλο, αλλά δεν νομίζεις πως υπερβάλλεις κάπως?

 

Η απομαγνήτιση του AlNiCo μαγνητικού υλικού μου φαινόταν κι εμένα υπερβολική μέχρι που μου έτυχε... Είχα αποθηκεύσει μαγνήτες κοντά μεταξύ τους και προς έκπληξή μου οι alnico είχαν χάσει παντελώς τη μαγνήτισή τους. Oι κεραμικοί ήταν μια χαρά.

Η απομαγνήτιση ενός υλικού όπως το Al-Ni-Co είναι πειραματικά αποδεδειγμένη, απλά το τοποθετείς σε μαγνητικό πεδίο με διαφορετικό προσανατολισμό Ν-S πόλων. Επίσης, έχει την τάση να αυτο-απομαγνητίζεται...

Τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία που ανέφερα, όπως και τα μαγνητικά(π.χ. ενός μετασχηματιστή), επίσης επιδρούν πάνω στους μαγνήτες καθώς φέρουν και μαγνητικό πεδίο Β πέρα από το ηλεκτρικό.

Για περισσότερα δείτε το παρακάτω απόσπασμα από το site της βρετανικής εταιρίας παραγωγής μαγνητών "Red Magnets":

 

"Alnico does has a low coercive force. This means that it is easily demagnetized by external demagnetising fields. It is therefore possible to magnetise the magnet when part of an assembly (providing the means to magnetise is possible). The Alnico may also self demagnetize. This depends on the total magnetic circuit but an example may be removing an Alnico magnet from a motor assembly for inspection and then placing it back and discovering the magnetic output has fallen. Putting the Alnico magnet in open circuit may be enough to cause self demagnetisation."

 

πηγή: http://e-magnetsuk.com/magnets/red_magnets/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απομαγνήτιση του AlNiCo μαγνητικού υλικού μου φαινόταν κι εμένα υπερβολική μέχρι που μου έτυχε... Είχα αποθηκεύσει μαγνήτες κοντά μεταξύ τους και προς έκπληξή μου οι alnico είχαν χάσει παντελώς τη μαγνήτισή τους. Oι κεραμικοί ήταν μια χαρά.

Αυτο μαλλον ιδεα σου ηταν η καποια αλλη αλλαγη στις ρυθμισεις η στο κυκλωμα της κιθαρας.

Το λεω αυτο γιατι μιλαμε οπως ειπα και νωριτερα για ηλεκτρομαγνητες, οι οποιοι υφιστανται την ελαχιστη φορτιση η αλλαγη μεσω ρευματος.

 

Δηλαδη, σε κανονικες εφαρμογες, demagnetizers, κυμαινονται σε αποδοση απο 300-600v. AC.

Στις κιθαρες δεν συζηταμε καν για αυτες τις τασεις, η εφοσον μιλαμε για ηλεκτρομαγνητες, για πεδια ταξης των 10 εις την -20 Gauss...

Δευτερον, μην ξεχνας πως πολλοι κατασκευαστες προσφερουν σετ μαγνητων οπου ο μεσαιος ειναι αντεστραμμενος, οσον αφορα τους πολους, καθως υποτιθεται οτι μειωνει τον βομβο στους μονους.

Προσωπικα και για να το πω πιο απλα και γι'αυτα που μας αφορουν, καθως δε συζηταμε για βιομηχανικες εφαρμογες, εχω ενα σετ humbuckers, οπου εχω κανει τη μεσαια θεση out of phase, οχι με αλλαγη στο κυκλωμα, αλλα με αναστροφη του εσωτερικου μαγνητη στον neck, ο οποιος ειναι και alnico και εδω και 8-10 χρονια, μια χαρα αποδιδει και μια χαρα κολλανε οι χορδες πανω καθε φορα που τις αλλαζω, για να το πω απλοϊκα τελειως.

Αλλα και ο red magnets αναφερει πως οι alnico ενδεικνυνται σε εφαρμογες που δεν υπαρχουν πολυ υψηλες θερμοκρασιες, υψηλα μαγνητικα πεδια και υψηλες τασεις.

Οπως στο θεμα μας δηλαδη...

 

Γενικα και αυτο που θα επρεπε να πουμε εξ'αρχης ειναι πως αν δεν υπαρχει πεδιο, δεν θα υπηρχε ηχος απο το οργανο.

Αυτο και μονο στεκει ως αποδειξη οτι δεν τιθεται θεμα απομαγνητισμου σε μια κιθαρα.

Τιποτα δεν κραταει επ'απειρον, αλλα στα χρονικα ορια που μιλαμε και ζωης ενος οργανου, πρωτα θα τα εχουμε τιναξει εμεις, τα παιδια μας, τα παιδια των παιδιων τους και μετα βλεπουμε αν θα εχει αλλαξει κατι σε μια κιθαρα, οσον αφορα αυτο το τμημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AndyC , απόλυτα σεβαστή η άποψή σου αλλά φαίνεται πως μιλάς για κάτι λίγο διαφορετικό που αφορά βιομηχανικες εφαρμογές και ίσως να έχεις μπερδέψει λίγο την έννοια "μόνιμος" μαγνήτης με την έννοια του ηλεκτρομαγνήτη. Δεν αναφέρομαι σε ηλεκτρομαγνήτες σε ό,τι αφορά στη "γήρανση" της μόνιμης μαγνητικής μπάρας ενός guitar pickup. Είναι εντελώς διαφορετικές διατάξεις.

Επίσης, δεν αναφέρθηκα καθολου σε reverse polarity ή τάσεις πάνω στα άκρα των πηνίων του guitar pickup. Αλλο θέμα είναι τα πηνία και τυλίγματα του pickup και άλλο ο μόνιμος μαγνήτης του.

Αν θέλεις, πειραματίσου με μπάρες AlNiCo και ένα απλό μεγάφωνο όπως έκανα και εγώ μετά το συμβάν που ανέφερα. Αυτό το λέω καθότι δε φαίνεται να σε πείθει η παραπομπή στη red magnets και το καταλαβαίνω. Πιστεύω κι εγώ ότι το πείραμα και οι μετρήσεις, μας αποκαλύπτουν πολύ περισσότερα από ό,τι η θεωρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι.

Ακριβως αυτο λεω.

Πως δηλαδη, στις κιθαρες, ειναι τοσο ανισχυρα τα ρευματα, αλλα και τα μαγνητικα πεδια, που δεν τιθεται καν, θεμα επιρροης, του ενος στον αλλο ωστε να απομαγνητιστουν.

Αν ειχαμε να κανουμε με βιομηχανικες εφαρμογες, η αλλου ειδους τοτε, ναι.

Γι'αυτο το ανεφερα ως παραδειγμα.

Αν μη τι αλλο, τελειως εμπειρικα να το δουμε, δεν πιστευω πως εχει παιξει κανεις με παλια κιθαρα που οι κιθαρες ειχαν "πεσει", τουλαχιστον δεν το εχω ξανακουσει.

Αν ειχαν "πεσει", θα αλλαζε το output.

Αν ειναι θεμα output, μπορει να ειναι για ενα σωρο αλλους λογους.

Περαιτερω και η Red Magnets το ιδιο ελεγε..

Οτι σε εφαρμογες που δεν υπαρχουν ισχυρα πεδια, ρευματα με μεγαλη ταση & ενταση και υψηλες θερμοκρασιες, ενδεικνυται η εφαρμογη των AlNiCo.

 

Εκτος αυτου το AlNiCo, ως συνδυασμος Αλουμινιου, Νικελιου και Κοβαλτιου, ειναι κραμα το οποιο δημιουργηθηκε κατ' εξοχην για τις μαγνητικες του ιδιοτητες και για την αντισταση του στο να τις χανει.

Συγνωμη αν επιμενω, (δεν θελω να σε προσβαλλω) αλλα δεν υπαρχει τροπος αποδειξης αυτου που λες, εκτος της εντυπωσης που εχεις οτι εχασε σε ισχυ.

Εκτος και εαν τον εχεις μετρησει σε EMF, οποτε παω πασο.

Οι μαγνητες AlNiCo, χρησιμοποιουταν και μεχρι το '80 π.χ. σε ψυγεια, οπου ρευματα και θερμοκρασιες λειτουργιας των κυκλωματων ειναι υψηλοτερες, ακριβως για τον λογο, οτι ειναι απο τους πιο ισχυρους τυπους μαγνητων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ο δικος μου, σε συνδιασμο απροσεξιας και με ρυθμιση των pole pieces του με μαγνητικο κατσαβιδι, απεβιωσε μεσα σε μια νυχτα..... :-X

και ηταν κ ο SD PEARLY GATES PLUS....

τι το θυμηθηκα γαμωτο :-\

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ο δικος μου, σε συνδιασμο απροσεξιας και με ρυθμιση των pole pieces του με μαγνητικο κατσαβιδι, απεβιωσε μεσα σε μια νυχτα..... :-X

και ηταν κ ο SD PEARLY GATES PLUS....

τι το θυμηθηκα γ***το :-\

 

Θέλει μεγάλη προσοχή με τους AlNiCo που χρησιμοποιούνται στους μαγνήτες κιθάρας. Κι αν στη θεωρία οι εταιρίες ορκίζονται ότι δεν είναι ευπαθείς, στην πράξη μπορούν να χάσουν τη μαγνήτισή τους σχετικά γρήγορα εάν βρεθούν σε άλλο μαγνητικό πεδίο. Συμβαίνει και το αντίθετο: ξαναμαγνητίζονται σχετικά εύκολα με κατάλληλο εξοπλισμό.  

Δεν πρέπει να αποθηκεύουμε τους AlNiCo πάνω ή δίπλα ακριβώς σε άλλους μαγνήτες/ηχεία κλπ και δεν ρυθμίζουμε το ύψος ή τα polepieces με μαγνητικά κατσαβίδια/εργαλεία.

 Αν όμως γίνει τελικά η απομαγνήτιση, υπάρχει λύση. Μπορούμε να πάμε για μαγνήτιση το μαγνήτη σε μάστορα ή να πειραματιστούμε με άλλες μαγνητικές ράβδους που δίνουν διαφορετικό output και eq στο μαγνήτη (υπάρχει μεγάλο θέμα για τους μαγνήτες και την αφαίρεσή των ράβδων τους στο νοιζ: http://www.noiz.gr/index.php?topic=176142.0   http://www.noiz.gr/index.php?topic=178441.0 )

 

Παράθεση σχετικά με τους μαγνήτες και την μαγνήτισή τους:

 

"Πολλές φορές συμβαίνει ένας μαγνήτης να μην παίζει καλά επειδή έχει εξασθενίσει η ισχύς έλξης των φυσικών μαγνητών του. Αυτό μπορεί να συμβαίνει είτε από κακή κατασκευή, πιο σπάνια από το πέρασμα του χρόνου, και πολύ συχνά επειδή ο μαγνήτης εκτέθηκε σε ισχυρότερο μαγνητικό πεδίο. Για αυτό μην βάζετε τα όργανά σας κοντά σε ηχεία, μαγνητικές οθόνες και οτιδήποτε μπορεί να περιέχει μέσα του έναν ισχυρό μαγνήτη."

Πηγή: http://www.enigmagt.gr/html/pickups.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου