Προς το περιεχόμενο

Electro Harmonix Memory Man with Hazarai V.S Boss Space Echo Twin Pedal! ;)


akisgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά! Έχω στην κατοχή μου ένα πολύ καλό πετάλι κατά την γνώμη μου, το Boss Space Echo Twin pedal από το οποίο δεν σας κρύβω ότι είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Επειδή όμως γενικότερα μου αρέσει να πειραματίζομαι πάρα μα πάρα πολύ θα ήθελα την γνώμη σας για ένα πετάλι που έχω βάλει στο μάτι εδώ και λίγο καιρό, το Electro Harmonix Memory Man with Hazarai, σκέφτομαι μάλιστα να βάλω το Boss Space Echo στις αγγελίες για ανταλλαγή με το συγκεκριμένο πετάλι. Ποια η γνώμη σας και για τα 2? Ποια πιστεύετε ότι είναι τα σημεία που υπερτερεί αλλά και μειονεκτεί το καθένα? Εν τέλει ποιο θα διαλέγατε και γιατί? Να σας επισημάνω όσον αφορά εμένα ότι ασχολούμαι με την κιθάρα τα τελευταία 12 χρόνια και το είδος που παίζω είναι Alternative/Indie/Blues/Experimental.

 

Tip: Κάτι τελευταίο που θέλω να επισημάνω σε σχέση με τα delay είναι ότι μου αρέσει ας πούμε όταν ένα delay με τις κατάλληλες ρυθμίσεις δημιουργεί την λεγόμενη "ατμόσφαιρα" που ουσιαστικά γεμίζει ο ήχος, όπως επίσης μου αρέσουν οι πολλές επιλογές που μπορεί να έχει (όπως π.χ τα τρελά που κάνει το Memory man with Hazarai). Φυσικά κάτι που με ενδιαφέρει πάρα μα πάρα πολύ είναι η "Αξιοπιστία" του Delay, εννοώ π.χ να μην σε αφήσει στην μέση του Live...! Με καταλαβαίνεται πιστεύω! :)

 

Τι λέτε?

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

To Memory man with Hazarai είναι εξαιρετικό πετάλι και αξίζει τα λαφτά του 100%. Μπορείς πραγματικά να κάνεις τρελά πράματα.

Αν άλλαζα ποτε το Space echo μου, μάλλον θα το άλλαζα με αυτό.

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΑΛΛΑΖΩ ;D ;D ;D ;D!

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα!

 

Πρόσφατα πήρα το Hazarai...είναι αρκετά καλό πετάλι...βεβαία...όλη η φάση του των echo μου φαινετε κάπως μέτρια...

 

Κάνει τόσα πολλα πράγματα που πραγματικά τα χρήσιμα είναι λίγα...Άντε να χρησιμοποιώ 2 echos και την λουπα για practice στο σπιτι...

 

Δεν ξερω...ηταν να παρω το strymon el capistan...αλλα ειπα πως ηταν πολλα τα λεφτα...και πηρα το hazarai....

 

μάλλον ειχα αδικο...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Space Echo (της Βοss) σαν στόχο έχει την ψηφιακή προσομοίωση ενός tape echo - του ομώνυμου Space Echo της Roland - ενώ το άλλο την ψηφιακή προσομοίωση ενός αναλογικού echo βασισμένου σε ΒΒD chips (του Electroharmonix Deluxe Memory Man). Ως εκ τούτου έχουν διαφορετικό ήχο και διαφορετικές δυνατότητες, με τη διαφορά ότι το Hazarai έχει και πολλές παραπάνω δυνατότητες από το πρωτότυπο, χωρίς όμως να φτάνει την ηχητική ποιότητά του, που εδώ που τα λέμε δεν υπάρχει τίποτα που να το κάνει. Στον τομέα της αξιοπιστίας δεν τίθεται θέμα.

 

Το Βοss Space Echo είναι μια καλή έως πολύ καλή προσπάθεια απομίμησης εκείνου του ήχου, με μειονέκτημα ότι κάποια στιγμή μπορεί να ακουστεί λίγο "ψεύτικο" και ρηχό σε σχέση με το πρωτότυπο, και το ότι η απομίμηση του spring reverb που περιέχει είναι λίγο γτπ (συντομογραφία που σημαίνει "για τα... πανηγύρια" ή κάτι παρόμοιο με άλλο όρο). Το Hazarai έχει πολλές δυνατότητες που αν κυνηγάς τον πειραματισμό ίσως σε ενδιαφέρουν περισσότερο. Μεταξύ των δυο θα διάλεγα σαφώς το Space Echo, που χωρίς τα "τρελά" του Hazarai όπως γράφεις μπορεί να δημιουργήσει πολύ όμορφα ηχητικά τοπία, αρκεί να το χρησιμοποιήσεις σε στέρεο αν μπορείς, και με expression pedal.

 

Alexi τα delays που προσφέρουν ήχους tape echo (πολύ της μόδας τώρα τελευταία) έχουν αρχίσει να γίνονται περισσότερα και από τα tubescreamers, oπότε δεν ήταν ανάγκη να κοιτάξεις μόνο το Εl Capistan. Aλλά αυτό θα ήταν θέμα για ένα ξεχωριστό θρεντ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε bloody...

 

Το capistan το ηθελα πολυ καιρο γιατι...αυτο που κανει το κανει ΕΛΕΙΝΑ καλα...και επειδη με προσθηκη footswitch/exp pedal το κανει πολυ live-able...

 

το hazarai.. τι να πω...δεν τρελενομαι ...αλλα ισως να μην το εχω ψαξει τοσο πολυ...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ όλους για τις απαντήσεις. (όσοι έχετε και άλλες προτάσεις συνεχίστε δεν υπάρχει πρόβλημα άλλωστε δεν κλείνει εδώ το thread χαχαχα :D )Απλά μια ερώτηση για το Hazarai είναι αν δημιουργεί τελικά την λεγόμενη "ατμόσφαιρα" διότι έχει πάρα πολλά τρελά κατά τα άλλα που μου είναι χρήσιμα αλλά αν δεν δημιουργεί την λεγόμενη ατμόσφαιρα ίσως θα ήταν καλό μόνο ως 2ο delay και όχι ως main! :) (για εμένα τουλάχιστον). Στα βίντεο που έχω δει φαίνεται να την δημιουργεί στην πραγματικότητα όμως?

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά! Έχω στην κατοχή μου ένα πολύ καλό πετάλι κατά την γνώμη μου, το Boss Space Echo Twin pedal από το οποίο δεν σας κρύβω ότι είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Επειδή όμως γενικότερα μου αρέσει να πειραματίζομαι πάρα μα πάρα πολύ θα ήθελα την γνώμη σας για ένα πετάλι που έχω βάλει στο μάτι εδώ και λίγο καιρό, το Electro Harmonix Memory Man with Hazarai, σκέφτομαι μάλιστα να βάλω το Boss Space Echo στις αγγελίες για ανταλλαγή με το συγκεκριμένο πετάλι. Ποια η γνώμη σας και για τα 2? Ποια πιστεύετε ότι είναι τα σημεία που υπερτερεί αλλά και μειονεκτεί το καθένα? Εν τέλει ποιο θα διαλέγατε και γιατί? Να σας επισημάνω όσον αφορά εμένα ότι ασχολούμαι με την κιθάρα τα τελευταία 12 χρόνια και το είδος που παίζω είναι Alternative/Indie/Blues/Experimental.

 

Tip: Κάτι τελευταίο που θέλω να επισημάνω σε σχέση με τα delay είναι ότι μου αρέσει ας πούμε όταν ένα delay με τις κατάλληλες ρυθμίσεις δημιουργεί την λεγόμενη "ατμόσφαιρα" που ουσιαστικά γεμίζει ο ήχος, όπως επίσης μου αρέσουν οι πολλές επιλογές που μπορεί να έχει (όπως π.χ τα τρελά που κάνει το Memory man with Hazarai). Φυσικά κάτι που με ενδιαφέρει πάρα μα πάρα πολύ είναι η "Αξιοπιστία" του Delay, εννοώ π.χ να μην σε αφήσει στην μέση του Live...! Με καταλαβαίνεται πιστεύω! :)

 

Τι λέτε?

 

Γεια χαρά, σήμερα άκουσα το space echo και το memory boy deluxe και το δεύτερο ήταν μια κλάση ανώτερο..δεν είναι το hazarai (που πιθανόν να είναι και καλύτερο) αλλά you get the point!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου