Προς το περιεχόμενο

Electro Harmonix Memory Man with Hazarai V.S Boss Space Echo Twin Pedal! ;)


akisgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά, σήμερα άκουσα το space echo και το memory boy deluxe και το δεύτερο ήταν μια κλάση ανώτερο..δεν είναι το hazarai (που πιθανόν να είναι και καλύτερο) αλλά you get the point!

 

Μου το πρότεινε ένας φίλος μου αυτό...!  ;D  ;D Είναι τόσο καλό πράγματι? Αντάξιο του παλιού?

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μου το πρότεινε ένας φίλος μου αυτό...!  ;D  ;D Είναι τόσο καλό πράγματι? Αντάξιο του παλιού?

 

Eίναι αρκετά ..ψυχεδελικό. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε akisgr!

 

το hazarai δημιουργει αυτην την ατμοσφαιρα που θες...βεβαια εχει την χροια της electro harmonix...και φανταζομαι καταλαβαινεις τι εννοω...

 

ολα τα delays της ehx εχουν ενα "συγκεκριμενο" ηχοχρωμα...η λιγη εμπειρια μου με το hazarai το αποδικνηει..plus καποια πραγματα ειναι απιστευτα δυσκολα να τα καταφερεις...οπως για παραδειγμα τα διασημα dotted eighths...

 

απο ατμοσφαιρα οσο θελεις...αλλα σιγουρα οχι σαν delay no.1...τουλαχιστον για μενα...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alexi καταλαβαίνω τι εννοείς, αλλά από την στιγμή που υπάρχει Tap Tempo γιατί να είναι τόσο δύσκολο? Δεν ανταποκρίνεται στο Tap που ορίζεις?

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το capistan το ηθελα πολυ καιρο γιατι...αυτο που κανει το κανει ΕΛΕΙΝΑ καλα...και επειδη με προσθηκη footswitch/exp pedal το κανει πολυ live-able...

 

Eίναι σίγουρα πολύ καλό αλλά στην ίδια κλάση υπάρχουν και πολλά, πολλά άλλα που είναι και εξίσου live-able. Σημειωτέον ότι δεν γίνεται να έχεις και τα δυο ταυτόχρονα: ή favourite switch, ή expression pedal μπορεί να συνδεθεί.

 

Απλά μια ερώτηση για το Hazarai είναι αν δημιουργεί τελικά την λεγόμενη "ατμόσφαιρα" διότι έχει πάρα πολλά τρελά κατά τα άλλα που μου είναι χρήσιμα αλλά αν δεν δημιουργεί την λεγόμενη ατμόσφαιρα ίσως θα ήταν καλό μόνο ως 2ο delay και όχι ως main! Smiley (για εμένα τουλάχιστον). Στα βίντεο που έχω δει φαίνεται να την δημιουργεί στην πραγματικότητα όμως?

 

Μια χαρά τη δημιουργεί αλλά είναι όντως μια κλάση πιο κάτω από το Dlx. Mem. Boy (το οποίο είναι και αναλογικό σε αντίθεση με το Hazarai που δεν είναι). Αν θες να κάνεις υπομονή ένα-δυο μήνες ακόμη, θα βγει στην αγορά το νέο Deluxe Memory Man με tap tempo, το οποίο θα είναι ακριβώς ίδιο με το Dlx. Mem. Boy (όταν τα κοιτάς φαίνονται σαν αντιγραφή καρμπόν) αλλά με καλύτερη - όπως λένε - ηχητική ποιότητα. Το Space Echo όμως δεν αποσκοπεί στους ήχους του Dlx. Mem. Boy - είναι θέμα γούστου ποιο θα σου αρέσει περισσότερο.

 

ολα τα delays της ehx εχουν ενα "συγκεκριμενο" ηχοχρωμα...η λιγη εμπειρια μου με το hazarai το αποδικνηει..plus καποια πραγματα ειναι απιστευτα δυσκολα να τα καταφερεις...οπως για παραδειγμα τα διασημα dotted eighths...

 

Τα παρεστιγμένα όγδοα (και οποιαδήποτε άλλα), από τη στιγμή που γνωρίζεις την έννοια, είναι πανεύκολο να ρυθμιστούν ακόμη και με ένα μόνο διακόπτη για το χρόνο, χωρίς καν tap tempo και υποδιαιρέσεις (όπως πχ. έκανε ο Edge πολλά χρόνια πριν αυτό εφευρεθεί).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alexi καταλαβαίνω τι εννοείς, αλλά από την στιγμή που υπάρχει Tap Tempo γιατί να είναι τόσο δύσκολο? Δεν ανταποκρίνεται στο Tap που ορίζεις?

 

Ανταποκρίνεται μια χαρα...αλλα σίγουρα για καποιον οπως εγώ..που δεν εχω ΤΗΝ τρομερη εμπειρία σε delay stompboxes ειναι λιγο δυσκολο...και χρειάζεται πολυ ψαξιμο και υπομονη..για να βγαλεις κατι που να ειναι χρησιμο για live καταστασεις...

 

θα σας δωσω ενα απλο παράδειγμα...το hazarai εχει presets...και πες πως φτιάχνεις ενα preset για short solo delay...μετα πας να φτιαξεις ενα preset για ambient καταστάσεις...κτλ..

 

ναι μεν στο live πατώντας το hazarai button ερχεσαι στο preset που έφτιαξες σπιτι σου πριν μια βδομαδα...αλλα πες πως θες να αλλάξεις λίγο το filter...αν κουνήσεις εστο και λιγο το knob πλεων ο ηχος σου γινετε με βαση τo πως ειναι τα knobs εκεινη την ωρα...! και αντε θυμισου πως ηταν ολα τα knobs οταν εφτιαχνες το preset...

 

Δεν ξερω...

 

ειναι κατι ετσι λεπτομεριες που με χαλανε λιγο...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου Ακη και εγω πριν 8 μηνες εψαχνα το ιδιο!

ηθελα ενα echo/delay για πιο "ψυδελικα" παιξιματα και να μπορω να κανω την ατμοσφαιρα που λες!

βλεποντας το Video του ΕΗΧ επαθα πλακα οποτε ετρεξα σε ενα μαγαζι να το παιξω.

το σκαλιζα μια ωρα και ολο περισοτερο ενθουσιαζομουν. το ιδιο συμβαινει ακομα και σημερα. οποτε ασχολουμε με το πεταλι βρισκω φοβερους ηχους! χρησιμοποιω ΤΑ ΠΑΝΤΑ που εχει και Live! με λιγο καλο προγραματισμο και ψαξιμο μπορεις να χρησιμοποιησεις τα παντα!

αυτο που θελει οπως καθε EHX (in my opnion) ειναι πολυ πολυ ψαξιμο! θελει να κατσεις με το Manual να διαβαζεις προσεχτικα τι κανει το καθε ποντεσιομετρο και να πειραματιζεσαι!

καλο ψαξιμο!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου Ακη και εγω πριν 8 μηνες εψαχνα το ιδιο!

ηθελα ενα echo/delay για πιο "ψυδελικα" παιξιματα και να μπορω να κανω την ατμοσφαιρα που λες!

βλεποντας το Video του ΕΗΧ επαθα πλακα οποτε ετρεξα σε ενα μαγαζι να το παιξω.

το σκαλιζα μια ωρα και ολο περισοτερο ενθουσιαζομουν. το ιδιο συμβαινει ακομα και σημερα. οποτε ασχολουμε με το πεταλι βρισκω φοβερους ηχους! χρησιμοποιω ΤΑ ΠΑΝΤΑ που εχει και Live! με λιγο καλο προγραματισμο και ψαξιμο μπορεις να χρησιμοποιησεις τα παντα!

αυτο που θελει οπως καθε EHX (in my opnion) ειναι πολυ πολυ ψαξιμο! θελει να κατσεις με το Manual να διαβαζεις προσεχτικα τι κανει το καθε ποντεσιομετρο και να πειραματιζεσαι!

καλο ψαξιμο!

 

Δεν με πειράζει το ψάξιμο, όρεξη πάντα υπάρχει. Εσύ έχεις το Electro Harmonix Memory man with Hazarai? Αυτό που θέλω να πάρω δηλαδή? Είσαι αλήθεια τόσο ικανοποιημένος? Χαίρομαι που το ακούω. Γενικά από άποψη ποιότητας πως είναι? (εννοώ και από άποψη κατασκευής και αξιοπιστίας αλλά και από άποψη ποιότητας σαν Delay)

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ έχεις το Electro Harmonix Memory man with Hazarai? Αυτό που θέλω να πάρω δηλαδή? Είσαι αλήθεια τόσο ικανοποιημένος?

 

Ναι και ναι!  ;D

 

Γενικά από άποψη ποιότητας πως είναι? (εννοώ και από άποψη κατασκευής και αξιοπιστίας αλλά και από άποψη ποιότητας σαν Delay)

ειμαι ικανοποιημενος απο ολα!

οσο αφορα το delay του το διαλεξα γιατι στα δικα μου αυτια ειχε απο τις πιο καθαρες επαναληψεις

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και ναι!  ;D

ειμαι ικανοποιημενος απο ολα!

οσο αφορα το delay του το διαλεξα γιατι στα δικα μου αυτια ειχε απο τις πιο καθαρες επαναληψεις

 

Thanks!!!  ;D

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου