Προς το περιεχόμενο

Amplitube 5 - Σύγκριση overdrives


Jazzjoker

Amplitube Overdrives  

4 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποιο από τα 5 overdrives σας άρεσε περισσότερο;

    • Wampler Pinnacle Deluxe
      2
    • T-Rex Mudhoney
      0
    • Chandler Tube Overdrive
      1
    • Boss SD-1
      1
    • Ibanez TS-808
      0


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καθόμουν λοιπόν και σκάλιζα ως συνήθως τα διάφορα amp sims και αυτή τη φορά δοκίμαζα τα (πολλά) overdrives-distortions του Amplitube 5. Και σκέφτηκα ότι είναι καλή ευκαιρία για ένα τεστάκι και συλλογή απόψεων και προτιμήσεων και ειδικά από αυτούς που έχουν ακούσει/[παίξει με τα πραγματικά πετάλια. Προσωπικά έχω ακούσει από κοντά μόνο ένα.

 

Παρακάτω λοιπόν θα ακούσετε το ίδιο ακριβώς κλιπάκι παιγμένο με τα 5 καθαρά overdrives του Amplitube. Καθαρά = πετάλια που ακόμα και σε υψηλές ρυθμίσεις gain, δεν περνούν στο πεδίο του distortion. Να πω ότι τα πετάλια ρυθμίστηκαν να έχουν όσο το δυνατό κοινά gain, EQ και ένταση. Ο ενισχυτής που χρησιμοποίησα στο Amplitube είναι ο Fender Deluxe Reverb με δικές μου ρυθμίσεις σε καμπίνα, μικρόφωνα, τοποθέτηση κλπ.

 

 

Wampler Deluxe Pinnacle:

 

 

 

T-Rex Mudhoney:

 

 

 

Chandler Tube Overdrive:

 

 

 

Boss SD-1:

 

 

 

Ibanez TS-808:

 

 

 

 

  • Like 5

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούγονται όλα ωραία, με διακριτές διάφορες μεταξύ τους. Κάποιο απ’ολα θα είναι κατάλληλο υπό διαφορετικές συνθήκες και ανάγκες. Αυτο είναι το θετικο.

Για συγκριση δεν μπορώ να μιλήσω, καθώς εχω μονο το τελευταίο και αυτό το χρησιμοποιώ σε άλλον ενισχυτή. Δύσκολο να πω. Λογικά, θα είναι πολύ κοντά με το αληθινό.

 

Το Mudhoney ειναι πολύ fuzzy και hairy με πολυ gain. Εχω περιέργεια να το ακούσω με τέρμα gain το δικό σου…

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μου αρέσει ο ευδιάκριτος τόνος , μου άρεσε περισσότερο το wampler. Το t-rex και ibanez μου φάνηκαν ίδια, το boss ελαφρώς διαφορετικό που ίσως στο mix να μην έβρισκα διαφορά σε σχεση με τα τελευταία δύο . Το Chandler μπορώ να πω πως δε μου άρεσε, μου φάνηκε οξύς ο ήχος του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κρατάς το Wampler και τα άλλα uninstall 😆

 

Οκ και το Sd-1 και το Ts καλά θα κάτσουν μεσα σε mix.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον το ότι σχεδόν όλοι σας βάλατε το Wampler πρώτο. Για τα δικά μου γούστα και ύφος, το καλύτερο είναι το Chandler. Εδώ να πω ότι το Wampler και το Mudhoney έχουν διακόπτη boost που στα αρχικά samples δεν είναι πατημένος.

 

11 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Εχω περιέργεια να το ακούσω με τέρμα gain το δικό σου…

 

Mudhoney full gain:

 

 

 

Mudhoney full gain and boost:

 

 

 

Εδώ να πω ότι το συγκεκριμένο πετάλι έχει την εξής ιδιαιτερότητα: Όταν ο διακόπτης boost είναι κλειστός, το gain λειτουργεί περισσότερο ως volume μια και η ποσότητα overdrive αλλάζει ελάχιστα και είναι by default μικρή. Το gain knob αποκτάει περισσότερο νόημα όταν ενεργοποιηθεί το boost.

 

 

 

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου