Προς το περιεχόμενο

Καρτα ηχου με συγκεκριμενες προδιαγραφες


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον καταρχην να δικαιοληγηθω για τον τιτλο... Τσεκαρα τα παλια θεματα και δεν μπορεσα να βρω αυτο που ψαχνω. Ετσι επειδη το θεμα της καρτας ηχου εχει συζητηθει στο παρελθον , εβαλα αυτον το τιτλο γιατι :

 

Ψχνω μια αρκετα καλη-τιμια-οχι πααααρα πολλα χρηματα ( μεχρι 100 ευρω ) καρτα ηχου η οποια να εχει τα εξης :

 

- Μια εισοδο για την κιθαρα

- Μια εισοδο για το mp3 ( του οποιου ο ηχος να περναει μεσα απο το usb στο προγραμμα εγγραφης του υπολογιστη )

- Μια εξοδο για τον υπολογιστη ( usb )

- Μια εξοδο ( καρφι-κανονικο , μεγαλο καρφι , οχι μικρα σαν αυτα των ακουστικων για walkman ) για να την συνδεω στον ενυσχητη και να ακουω τι παιζω. Εννοειται οτι απο την τελευταια εξοδο πρεπει να ακουγεται και ο ηχος του mp3-και της κιθαρας...

 

με λιγα λογια πρεπει οτι βαζω στις εισοδους να βγαινει απο ολες τις εξοδους...και κυριως απο usb...

 

τι ξεκαθαριζω διοτι απο καποιες πεταλιερες ( rp500 , pod hd300 ) παρατηρω οτι οταν τις συνδεεις με υπολογιστη μεσω usb , τοτε ο ηχος του mp3 που συνδεεις απο πισω δεν περναει στον υπολογιστη . Και ετσι αναγκαζομαι να ηχογραφω καρφι απο την rp στον υπολιγιστη που περναει και ο ηχος του mp3 ,  αλλα νομιζω οτι ετσι μειωνεται η ποιοτητα του ηχου...

 

Αυτα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ουσία δηλαδή θέλεις μια USB κάρτα που να έχει μία Hi-Z και μία stereo είσοδο.

Η Yamaha Audiogram 3 μοιάζει να είναι απόλυτως εντός των specs που θέτεις.

 

Πάντως έχω δύο παρατηρήσεις:

 

1. Φοβάμαι ότι δεν θα προκύψει καλό αποτέλεσμα αν χρησιμοποιήσεις τον ενισχυτή σου σαν υποκατάστατο των ηχείων του υπολογιστή.

 

2. Δεν έχω καταλάβει γιατί θέλεις να ηχογραφείς την έξοδο του MP3 player. Μπορώ μόνο να υποθέσω ότι θέλεις να παίζεις έχοντας κάποιο κομμάτι ως backing track και να γράφεις το αποτέλεσμα αλλά σε αυτή την περίπτωση θα ήταν πολύ πιο εύκολο να περνάς το mp3 στο πρόγραμμα που έχεις για ηχογράφηση και να γράφεις σε ένα δεύτερο track.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα. Γιατι να ηχογραφεις κ το mp3 κ να μην ηχογραφεις την κιθαρα κ να την κανεις μιξη με το Mp3 μετα? Επισης την τελευταια εξοδο π λες θες να την συνδεεις στον ενισχυτη στο input?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ουσία δηλαδή θέλεις μια USB κάρτα που να έχει μία Hi-Z και μία stereo είσοδο.

Η Yamaha Audiogram 3 μοιάζει να είναι απόλυτως εντός των specs που θέτεις.

 

Πάντως έχω δύο παρατηρήσεις:

 

1. Φοβάμαι ότι δεν θα προκύψει καλό αποτέλεσμα αν χρησιμοποιήσεις τον ενισχυτή σου σαν υποκατάστατο των ηχείων του υπολογιστή.

 

2. Δεν έχω καταλάβει γιατί θέλεις να ηχογραφείς την έξοδο του MP3 player. Μπορώ μόνο να υποθέσω ότι θέλεις να παίζεις έχοντας κάποιο κομμάτι ως backing track και να γράφεις το αποτέλεσμα αλλά σε αυτή την περίπτωση θα ήταν πολύ πιο εύκολο να περνάς το mp3 στο πρόγραμμα που έχεις για ηχογράφηση και να γράφεις σε ένα δεύτερο track.

 

1. βασικα δεν θελω να γραψω απλα κιθαρα... Αυτο που θελω να κανω ειναι να φτιχνω μερικα βιντεο ... οποτε αυτο που κανω προς το παρων ειναι να ανοιγω την καμερα του λαπτοπ , και συνδεω την πεταλιερα καρφι στο λαπτοπ. Ετσι ακουω το μπακινγκ τρακ απο το mp3 και παιζω επανω οτι θελω. Το προβλημα ειναι οτι δεν ακουω τι παιζω. Οποτε συνδεω απο την l η r εξοδο τηε πεταλιερας ενα καλλωδιο στον υπολογιστη και ενα καλλωδιο στον ενυσχητη για να ακουγεται τι παιζω. οποτε δεν εχω σκοπο να κανω κατι μονιμο, Απλα να ακουω τι παιζω προσχερα , μεχρι ναγραψω το κομματι.

 

2.Αυτο μου φενεται πολυ πιο δυσκολο. Να συνδεσω μετα το βιντεο με τον ηχο και φεξε μου και... Δηλαδη αν εβρισκα και καρτα ηχου που να εχει usb εισοδο ωστε να συνδεω επανω την πεταλιερα ακομα καλυτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου