Προς το περιεχόμενο

ΔΕΛΤΙΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΔΑΣΚΑΛΟΥ ΚΙΘΑΡΑΣ


ppanousos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να βγαλω δελτιο παροχης υπηρεσιων για να κοβω σε κατι ιδιαιτερα μαθηματα που κανω.Ενας φιλος που κανει το ιδιο μου ειπε οτι δεν εχουν φπα τα μαθηματα ουτε χρειαζεται να τηρεις βιβλια εσοδων-εξοδων κλπ.Επισης μου ειπε οτι αφου ειμαι και μισθωτος(δουλευω και σε ωδεια με ΙΚΑ) παιρνω απαλλαγη ασφαλισης απο ΤΕΒΕ.Μπορει καποιος συμφορουμιτης να με κατατωπισει για το ολο θεμα?Επισης τι διαδικασιες-χαρτια χρειαζομαι για κανω εναρξη επαγγελματος σαν δασκαλος μουσικης.Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα τηλεφωνακι στον ΟΑΕΕ, μια επισκεψη στην εφορια που ανηκεις και θα στα πουνε ολα.

 

Εδω που ρωτησες μον0ο να σε μπερδεψουν μπορουν...

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρωτα καλυτερα καποιον λογιστη!

 

αλλα καλε μου ανθρωπε γιατι θελεις να μπλεξεις με το ΤΕΒΕ?

δεν το σκεφτεσε καλυτερα?

 

επισης μισθωτος του ΙΚΑ μπορει να εισαι αλλα καθε 2μηνο θα το πληρωνεις το ΤΕΒΕ  σου

 

εσοδων εξοδων βιβλια τηρεις κανονικα! απλος δεν πληρωνεις καθε 3μηνο ΦΠΑ

 

επισης χρειαζεσε πολλα χαρτια πολυ υπομονη και πολυ χρονο!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πού μπορώ να πάρω κι εγώ ένα από αυτά τα δελτία που σου παρέχουν έναν δάσκαλο κιθάρας? Είναι δωρεάν? Στο πλαίσιο κοινωνικών παροχών? Αφτο ινε?  ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.χρειαζετε να κανεις εναρξη επαγγελματος κανονικα στην εφορια.Αυτοι θα σου εγκρινουν το μπλοκ αποδειξεων.

2. Αν εχει ΙΚΑ μπορεις  να παρεις απαλλαγη απο το ΤΕΒΕ για να μην πληρωνεις και τα 2 ταμεια.

Αν ομως κοψεις το ικα πρεπει να γυρισεις στο Τεβε.

Γενικα εχεις να ριξεις πολυ τρεξιμο...απαιτουνται διαφορα δικαιολογητικα ...ειδικα απο το ΙΚΑ .Πρεπει να πας στο μητρωο του ΙΚΑ να σου πουν ..

Ξεκινα απο την εφορια ομως για να σου πουν ακριβως τι χρειαζονται.

Καλη τυχη και καλο τρεξιμο

Αν μπορεις να το αποφυγεις - απεφυγε το οσο μπορεις.

ΠΟΛΥ ΤΡΕΞΙΜΟΟΟΟ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Αν εχει ΙΚΑ μπορεις  να παρεις απαλλαγη απο το ΤΕΒΕ για να μην πληρωνεις και τα 2 ταμεια.

Επειδή έχω και ΙΚΑ και ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ) για κάποιους λόγους, νομίζω ότι εάν θέλεις δελτίο παροχής, δεν γλυτώνεις και τα δύο ταμεία (εγώ τα ακουμπάω κανονικά και στα 2... :'(). Αυτό που γλυτώνεις, είναι μία απαλλαγή από το ένα, φαρμακευτικής κάλυψης.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω και ΙΚΑ και ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ) για κάποιους λόγους, νομίζω ότι εάν θέλεις δελτίο παροχής, δεν γλυτώνεις και τα δύο ταμεία (εγώ τα ακουμπάω κανονικά και στα 2... :'(). Αυτό που γλυτώνεις, είναι μία απαλλαγή από το ένα, φαρμακευτικής κάλυψης.

μηπως δεν εχεις στο ικα πληρη απασχοληση?

εχεις προσκομισει στο τεβε τα δικαιολογητικα για να παρεις εξαιρεση?

 

οσον αφορα το βιβλιο εσοδων-εξοδων που προαναφερθηκε,ειναι σε ολες τις περιπτωσεις υποχρεωτικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως δεν εχεις στο ικα πληρη απασχοληση?

εχεις προσκομισει στο τεβε τα δικαιολογητικα για να παρεις εξαιρεση?

Έχω πλήρη απασχόληση ΙΚΑ...

Τα πάντα έχω προσκομίσει...και κάθε χρόνο τους προσκομίζω για τη φαρμακευτική απαλλαγή. Και κάθε 2 χρόνια, με ανεβάζουν κλίμακα...έτσι χωρίς λόγο, όπως μου είπαν κάποτε όταν ρώτησα :o

Άσε δεν τη γλυτώνω, το έχω ψάξει εδώ και 5 χρόνια...Θα κονομήσω στη σύνταξη 8) ::) :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη απάντηση που δόθηκε ήταν του Μίλτου23, αλλά επειδή το θέμα τραβά και ακούγονται διάφορα, ορίστε:

 

1) Τα μαθήματα όντως δεν έχουν ΦΠΑ.

2) Βιβλία τηρούνται και αποδείξεις κόβονται, και δηλώσεις κάθε χρόνο γίνονται με τα πρόσθετα φορολογικά των ελευθέρων επαγγελματιών..

3)Απαλλαγή από το ΤΕΒΕ παίρνουν ολική όσοι έχουν πρωτοασφαλισθεί στο ΙΚΑ από το 1993 και έπειτα. Οι παλαιότεροι, επιλέγουν ποια από τις δυο θα είναι η κύρια ασφάλισή τους, και πληρώνουν μειωμένες εισφορές στη δευτερεύουσα.

Με το ΤΕΒΕ έχει δημιουργηθεί τελευταία ένα θέμα, ανάμεσα στα πολλά, ότι δηλαδή δε σε απαλλάσσει εάν δεν έχεις 25 ένσημα μηνιαίως στο ΙΚΑ, το οποίο είναι αμφίβολης νομιμότητας από μέρους του.

Σε κάθε περίπτωση πάντως πρέπει να ανανεώνεις την απαλλαγή σου στο ΤΕΒΕ (νυν ΟΑΕΕ) κάθε χρόνο, σε συγκεκριμένη προθεσμία, προσκομίζοντας βεβαίωση από το ΙΚΑ. Οι τύποι είναι killers, θέλει πολλή προσοχή και τυπικότητα.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Θα κονομήσω στη σύνταξη 8) ::) :D

 

Ναι ναι .... να σαι σίγουρος ... κι εγώ από τώρα κάνω χώρο κάτω απ'το στρώμα  :-\

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου