Προς το περιεχόμενο

Απορια σχετικά με τις κινεζικες κιθαρες


xspeed77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είπαμε...κάποιοι αγοράζουν και από τα videos του Youtube...εγώ δεν είμαι από αυτούς ::) ;)

 

Ούτε και εγώ θυμάμαι να έχω προσπαθήσει να σου πουλήσω τίποτε, ή να έχω αγοράσει βάσει κάποιου youtube.

Πάντως θεωρώ 2 μέτρα και 2 σταθμά, π.χ. κάποιος να ξεσκίζεται να μάθει κάποια τεχνική, είτε παιξίματος είτε συντηρησης επίσκευής, αλλά κατά τα άλλα να μην "ψωνίζει" βάσει youtube.

Εκτός και αν σνομπάρεις οτιδήποτε το youtube-ικό.

 

Γιατί έχεις την εντύπωση, οτι άμα παίξεις ένα όργανο για μισή, μία ώρα (που κανένας μαγαζάτορας-πωλητής δεν θα το έκανε, αλλά τεσπα) θα καταλάβεις έστω και ένα 10% από τις ιδιεταιρότητές του? Αμφιβάλλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 181
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ούτε και εγώ θυμάμαι να έχω προσπαθήσει να σου πουλήσω τίποτε, ή να έχω αγοράσει βάσει κάποιου youtube.

Eσύ μου είπες να περιμένω το δείγμα σου του youtube...

Όταν αναβάσω video στο youtube με το εργαλείο, μετά βγάλε συμπέρασμα...

Μηδένα προ του τέλους ....

...έμμεσα "πώληση" δεν είναι? ;)

 

Εκτός και αν σνομπάρεις οτιδήποτε το youtube-ικό.

Σαν αξία πώλησης ναι, δεν το θεωρώ αξιόπιστο...σαν ενημερωτικό εργαλείο για να ψάξω περεταίρω, βεβαίως και ενημερώνομαι.

 

Γιατί έχεις την εντύπωση, οτι άμα παίξεις ένα όργανο για μισή, μία ώρα (που κανένας μαγαζάτορας-πωλητής δεν θα το έκανε, αλλά τεσπα) θα καταλάβεις έστω και ένα 10% από τις ιδιεταιρότητές του? Αμφιβάλλω.

Και εγώ αμφιβάλλω...έχοντας επενδύσει όμως αρκετά λεφτά, φτιάχνοντας όργανα βήμα-βήμα, έχω προσωπική άποψη για τα Ιντερνετικά, Κινέζικα parts ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρτάται και τι μουσική θέλουμε να πάιξουμε λοιπόν

 

Με την ηλεκτρική κιθάρα υπάρχει ένα εννοιολογικό πρόβλημα.

Είναι ηλεκτρική, δηλ δουλεύει κυρίως με την βοήθεια ενισχυτή, και άρα δεν υπάγεται

στην οικογένεια των κλασικών εγχόρδων, των οποίων η τεχνολογία βρίσκεται κάπου μερικά χρόνια μετά την αποφράδα ημέρα της μάχης του Κοσυφοπεδίου 1389 ΜΧ.

Επίσης, από την άλλη, σε σχέση με άλλα όργανα (π.χ. Yamaha, εεεε αρμόνιο, πλήκτρα ήθελα να πώ), η ηλεκτρική κιθάρα παραμένει τεχνολογικά σε λογικές του 50, είναι απο τα λίγα όργανα που δεν είναι εφοδιασμένα με τουλάχιστον ένα μικρο-επεξεργαστή.

Επίσης είναι από τα λίγα όργανα, που άντεξαν την επανάσταση του 90, και δεν ψηφιοποιήθηκαν, όπως έγινε με τα πλήκτρα.

Υπάρχει λοιπόν, αφενός η σχέση με τον ηλεκτρισμό, που την διαφοροποιεί από τα κλασικά έγχορδα, αλλά από την άλλη είναι αρκετά προσκολημένη σε λογικές προ-κομπούτερ, αντιστεκόμενη σε οπιαδήποτε είδους ψηφιοποίηση.

 

Υπάρχει ένα παράδοξο εδώ. Οι οπαδοί του vintage, ναι μεν αρνούνται την οποιαδήποτε εξελιξη σε κιθάρα-ενισχυτή (διάβαστε παραπάνω τα περι line6) από την μία, αλλά από την άλλη με μεγάλη δυσκολία θα απαρνιόταν τις ανέσεις του ... ηλεκτρικού ενισχυτή.

 

Κατουσίαν είναι (είμαστε) κολημένοι με κάποια συγκεκριμένη κουλτούρα, κάποιας εποχής, και όλα τα άλλα είναι τεχνικότητες για να δικαιολογήσουμε το κόλημα.

 

Το ίδιο ισχύει και για μάρκες-κατασκευαστές τύπου Fender, Gibson, που τις τελευταίες 10ετίες εξέλιξαν τα προιόντα τους στον βαθμό που στις ίδιες 10ετίες εξελίχθηκε το είδος του χιμπατζή.

Και η τιμή καθορίζεται από την ζήτηση. Όταν η ζήτηση είναι τυφλή, είναι λογικό οι τιμές να παίρνουν ανεξέλγκτα την ανιούσα και η ποιότητα την κατιούσα. Εδώ είναι που βάζει χέρι ο κινέζος και θέτοντας νέα δεδομένα, χαλιναγωγεί την αγορά.

Χάος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε παιδιά, πολύ το κουράζετε..είναι πρωτίστως θέμα χρημάτων...και συνήθως, όσο ακριβότερη είναι μια μάρκα, τόσο περισσότερο "θρύλο" δημιουργεί γύρω από το ονομά της και είναι δύσκολο για κάποιον που δεν έχει εμπειρία με αρκετά προϊόντα μιας αγοράς, να καταργήσει τον όποιο μύθο υφίσταται..

 

δλδ, αν αύριο η Gibson, PRS, Fender etc. αποφασίσουν μειώσεις τιμών 80% σε όλη τους την γκάμα, θα τρέξει κανείς να αγοράσει κινέζικο? η αν οι Ferrari αρχίσουν και πωλούνται προς 30k ευρώ, θα πάει κανείς να αγοράσει skoda και να τρέχει σε συνεργεία κτλ για να το κάνει 500 άλογα? απλά η ανάγκη τροφοδοτεί αυτές τις αγορές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο ισχύει και για μάρκες-κατασκευαστές τύπου Fender, Gibson, που τις τελευταίες 10ετίες εξέλιξαν τα προιόντα τους στον βαθμό που στις ίδιες 10ετίες εξελίχθηκε το είδος του χιμπατζή.

Εδώ είναι που βάζει χέρι ο κινέζος και θέτοντας νέα δεδομένα, χαλιναγωγεί την αγορά.

μα εδώ, δεν μιλάμε για μάρκες-κατασκευαστές τύπου Fender, Gibson μόνο...μιλάμε για parts και για quality control. Ποιά είναι τα νέα δεδομένα του Κινέζου? Τα bstock? Πάντα υπήρχαν, απλά δεν είχαμε πρόσβαση. Σήμερα έχουμε, εκεί είναι η διαφορά.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eσύ μου είπες να περιμένω το δείγμα σου του youtube......έμμεσα "πώληση" δεν είναι? ;)

 

Κάτσε ρε φίλε, όταν κάποιος γουστάρει ένα κομματι που πήρε φθηνά από Κίνα,

αυτό είναι πώληση? Και όταν τα ιδια τα λεει για "ανώτερο" δυτικό προϊόν τότε αυτό δεν είναι πώληση αλλα "διαπίστωση"???? Έλεος!!

"Πώλησα" πολύ "λιγότερο" από όσο εσύ προσπάθησες να δυσφημίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ηλεκτρική κιθάρα υπάρχει ένα εννοιολογικό πρόβλημα.

Είναι ηλεκτρική, δηλ δουλεύει κυρίως με την βοήθεια ενισχυτή, και άρα δεν υπάγεται

στην οικογένεια των κλασικών εγχόρδων, των οποίων η τεχνολογία βρίσκεται κάπου μερικά χρόνια μετά την αποφράδα ημέρα της μάχης του Κοσυφοπεδίου 1389 ΜΧ.

Επίσης, από την άλλη, σε σχέση με άλλα όργανα (π.χ. Yamaha, εεεε αρμόνιο, πλήκτρα ήθελα να πώ), η ηλεκτρική κιθάρα παραμένει τεχνολογικά σε λογικές του 50, είναι απο τα λίγα όργανα που δεν είναι εφοδιασμένα με τουλάχιστον ένα μικρο-επεξεργαστή.

Επίσης είναι από τα λίγα όργανα, που άντεξαν την επανάσταση του 90, και δεν ψηφιοποιήθηκαν, όπως έγινε με τα πλήκτρα.

Υπάρχει λοιπόν, αφενός η σχέση με τον ηλεκτρισμό, που την διαφοροποιεί από τα κλασικά έγχορδα, αλλά από την άλλη είναι αρκετά προσκολημένη σε λογικές προ-κομπούτερ, αντιστεκόμενη σε οπιαδήποτε είδους ψηφιοποίηση.

 

Υπάρχει ένα παράδοξο εδώ. Οι οπαδοί του vintage, ναι μεν αρνούνται την οποιαδήποτε εξελιξη σε κιθάρα-ενισχυτή (διάβαστε παραπάνω τα περι line6) από την μία, αλλά από την άλλη με μεγάλη δυσκολία θα απαρνιόταν τις ανέσεις του ... ηλεκτρικού ενισχυτή.

 

Κατουσίαν είναι (είμαστε) κολημένοι με κάποια συγκεκριμένη κουλτούρα, κάποιας εποχής, και όλα τα άλλα είναι τεχνικότητες για να δικαιολογήσουμε το κόλημα.

 

Το ίδιο ισχύει και για μάρκες-κατασκευαστές τύπου Fender, Gibson, που τις τελευταίες 10ετίες εξέλιξαν τα προιόντα τους στον βαθμό που στις ίδιες 10ετίες εξελίχθηκε το είδος του χιμπατζή.

Και η τιμή καθορίζεται από την ζήτηση. Όταν η ζήτηση είναι τυφλή, είναι λογικό οι τιμές να παίρνουν ανεξέλγκτα την ανιούσα και η ποιότητα την κατιούσα. Εδώ είναι που βάζει χέρι ο κινέζος και θέτοντας νέα δεδομένα, χαλιναγωγεί την αγορά.

Χάος.

 

καταθέτω τα όπλα  ;D ;D ;D

 

/golfclap

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε ρε φίλε, όταν κάποιος γουστάρει ένα κομματι που πήρε φθηνά από Κίνα,

αυτό είναι πώληση? Και όταν τα ιδια τα λεει για "ανώτερο" δυτικό προϊόν τότε αυτό δεν είναι πώληση αλλα "διαπίστωση"???? Έλεος!!

"Πώλησα" πολύ "λιγότερο" από όσο εσύ προσπάθησες να δυσφημίσεις.

Κανείς δεν σου είπε να μην χαίρεσαι, για το part που πήρες φτηνά από τη Κίνα...και εγώ χαίρομαι μαζί σου...Εσύ σύγκρινες το μπράτσο που βλέπεις στη φωτογραφία με τις φτηνές κιθάρες, που όμως μπορείς να δοκιμάσεις.

Να σου πώ και μία λεπτομέρεια για να καταλάβεις τι θέλω να πώ, γιατί μας διαβάζουν και μικρά παιδιά. Θεωρώ ότι δεν μπορείς να προβλέψεις, πόσα dead spots έχει το μπράτσο που βλέπεις στα 70$ από τη φωτογραφία και πόση δουλειά μάστορα θα χρειαστεί για να μπαλώσεις τυχόντα λοιπά προβλήματα (μπορεί να κάνω και λάθος και να προβλέπεις... ;)). Αντιθέτως όταν αγοράσω το ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΜOSES, ξέρω ότι δεν θα έχει ΚΑΝΕΝA dead spot και ΚΑΝΕΝΑ επιπλέον έξοδο...

προφανώς και το Moses δεν είναι καλό παράδειγμα...

Είπαμε...ο καθένας βάζει όπου θέλει τον πήχη :P

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να επανέλθουμε στη αρχή του post...

Eχω επικοινωνησει με τον ιδιοκτητη της εταιριας στην κινα και με ενημερωσε πως χρειαζεται 10 μερες για να την φτιαξει και περιπου 4 μερες για να την στειλει.

Έχεις δεί καμμία σοβαρή κιθάρα...όχι να φτιάχνεται, αλλά να βάφεται σε 10 μέρες?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα παράδοξο εδώ. Οι οπαδοί του vintage, ναι μεν αρνούνται την οποιαδήποτε εξελιξη σε κιθάρα-ενισχυτή (διάβαστε παραπάνω τα περι line6) από την μία, αλλά από την άλλη με μεγάλη δυσκολία θα απαρνιόταν τις ανέσεις του ... ηλεκτρικού ενισχυτή.

 

Κατουσίαν είναι (είμαστε) κολημένοι με κάποια συγκεκριμένη κουλτούρα, κάποιας εποχής, και όλα τα άλλα είναι τεχνικότητες για να δικαιολογήσουμε το κόλημα.

 

Όταν κάποιος θέλει πχ να παίζει με δυναμικές, ή να μπορεί να ρυθμίζει το πόσο παραμορφώνει ο ήχος του πειράζοντας το volume knob της κιθάρας του ή βάζοντας λιγότερη-περισσότερη δύναμη στο δεξί του, ή να μην ψάχνει να βρεί γιατί δεν καθαρίζουν οι νότες του μέσα στο mix ενός live gig, τότε μάλλον θα επιλέξει κάτι το οποίο θα μπορεί κατά την κρίση του να του προσφέρει τα παραπάνω.

Αν έχει την αίσθηση οτι ένα συγκεκριμένο μηχάνημα δεν μπορεί να του τα προσφέρει απλά θα προσπεράσει...

 

Η τεχνολογία στον τομέα για τον οποίο μιλάμε υπάρχει για να εξυπηρετεί αυτό που θέλει να κάνει με τον ήχο του ο κάθε παίχτης.

 

Ειδικά όμως στην συγκεκριμένη περίπτωση η "εξέλιξη" δεν είναι τίποτε άλλο απο ηχητική "μίμηση" του πρωτότυπου.

Γιατί λοιπόν να χαρακτηρίζουμε κολλημένο αυτόν που προτιμάει το πρωτότυπο απο αυτόν που προτιμάει αυτό που μιμείται το πρωτότυπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου