Προς το περιεχόμενο

Tεχνική ...η groove


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρώτο beat που έμαθα ήταν το Μέρες Αργίας απ' τα Διάφανα Κρίνα και ήταν το πρώτο beat που έπαιξα ολοκληρωμένα στα τύμπανα. ;)

 

Στα σοβαρά, η τεχνική και το groove δεν είναι δύο έννοιες ξεχωριστές. Η μία καλύπτει και συμπληρώνει την άλλη. Υπάρχει άτεχνο groove? ή αgroove-άριστη τεχνική;  8)

 

Στην εκμήθηση των τυμπάνων, έχω την ταπεινή γνώμη ότι, ο μαθητής πρέπει να κατανοήσει (όπως και εγώ) ότι η τεχνική δουλεύεται/εξελίσσεται/προοδεύει/βελτιώνεται με την πάροδο του χρόνου και με απλές μεθόδους και αρκετή μελέτη. Δεν γίνεσαι παίκτης με 3 μήνες μελέτης.

Το groove είναι εκπληκτικά σημαντικό στο παίξιμο ενός drummer και η τεχνική που το συνοδεύει εξίσου ιδιαίτερη. Άρα αυτά τα δύο πάνε μαζι και πρέπει να διδάσκονται και μαζί.

 

φυσικα και δεν ειναι δυο διαφορετικες εννοιες και προς θεου..δεν ειπα ποτε κατι τετοιο.Η βασικη μου διαφωνια ειναι οτι καμια φορα ξεχναμε ποσο λεπτη ειναι η γραμμη αναμεσα στην τεχνικη και το groove ...και για ικανοποιησουμε την ματαιοδοξια μας πεφτουμε σε σοβαρες "παγιδες τεχνικης και μελετης"{Πιστεψτε με .. εγω εχω πεσει πρωτος..}Αυτο θελει ιδιαιτερη προσοχη..Τεχνικη και groove πρεπει να ανατραφουν ταυτοχρονα, χωρις ομως  το ενα να καπελωνει το αλλο. Παρτε εδω και ενα μαεστρο της τεχνικης σε μια πολυ groove και Art προσεγγιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

O λόγος για τον οποίο ο Harvey Mason είναι ο πιο αγαπημένος μου ντράμερ, είναι το groove του.

Η τεχνική είναι προυπόθεση να παίξει κάποιος καλά, αλλά δέν πρέπει να γίνεται αυτοσκοπός.

Η ιστορία με το groove, ειναι άλλη. Η  το αισθάνεσαι ή όχι. Έχω παίξει με αρτιότατους μουσικούς, με φοβερή τεχνική κατάρτιση, αλλά απο groove άστα να πάνε.

Και με ακριβώς το αντίθετο.

Προτιμώ το αντίθετο  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mεγαλος ο Harvey...Μου θυμισες ενα καταπληκτικο live..Lee Ritenour and Friends. Εδω με τον καταπληκτικο Steve Lukather στη κιθαρα και τον καλυτερο μπασιστα ever για μενα τον Anthony Jackson.

Lee Ritenour & Steve Lukather - Cause We've Ended As Lovers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα μπραβο Βαγγελη για το θεμα γιατι και εμενα με προβληματιζει καθημερινα καθως αφιερωνω περισσοτερο χρονο σε ασκησεις τεχνικης σε χερια και ποδια ξεχωριστα παρα σε groove. Σωστη και η παρατηρηση σου οτι πολλες φορες πεφτουμε στην παγιδα του να βαλουμε οτι μαθαινουμε πανω σ ενα κομματι με αποτελεσμα οταν το βλεπουμε ή το ακουμε να λεμε τι μ....ς ειμαι.(για εμενα μιλαω  :P) Σωστες και οι παρατηρησεις ολων των μεγαλων drummer που αναφερες. Ομως πιθανον να ειναι ενα απλο σταδιο ανωρυμοτητας το οποιο να πρεπει να περασουμε οι περισσοτεροι αν οχι ολοι. Εγω πιστευω πως οοοοοτι και να μελετησεις ,απο τι στιγμη που μελετασ σωστα δεν προκειται να παει χαμενο, το αν καποια πραμματα ειναι υπερβολικα και πολλες φορες οντως  αγανακτεις με μερικους εγω το χρεωνω στην ελλειψη δουλειας του κομματιου , γιατι αν απλα ακουσεις το κομματι πολλες φορες και το δουλεψεις ακομα περισσοτερες θα σε παει απο μονο του και οπου πρεπει να μπει κατι πιο τεχνικο ορθα θα μπει. Παντως πολυ ωραια και η ασκηση σου αλλα και καποιες ασκησεις ανεξαρτησιας του Gavin Harrison που τον ακους και νομιζεις οτι εχει κι εναν ακομα ανθρωπο διπλα του που απλα παιζει σ'ενα πιατινι 4α η 8α ....χαμος  :) Επαναλαμβανω, πολυ ωραιο θεμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεχνική:

 

 

Groove:

 

 

Όλα απο τον ίδιο άνθρωπο. Αυτό το λάιβ είχα στο μυαλό μου Βαγγέλη,

αλλά άλλο κομμάτι ;)

 

Πάντως απο το αρχικό σου ποστ, συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα του Stewart...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου